Sokağa çıkamayan vatandaşın İmdadına Vefa Sosyal Destek...

Sokağa çıkamayan vatandaşın İmdadına Vefa Sosyal Destek yetişti

Tokat’ta 155’e 1 günde 335 çağrı geldi

23 Mart 2020 - 12:24

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı kapsamında bu grubun temel ihtiyaçlarını karşılamak için devreye giren Vefa Sosyal Destek Grubunda yer alan Tokat Emniyet Müdürlüğü 155 hattına ilk gün 335 çağrı geldi. Bunların 76’sı fiili olarak yerine getirilirken geriye kalan 259 çağrı polise danışma ve bilgi alma amaçlı oldu

Çin’in Wuhan kentinden başlayıp dünyüyü yayılan Mart ayında ise Türkiye’de vakalar görülmeye başlanan korona virüsü ile mücadele sürüyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için yayınladığı “İkametten ayrılma kısıtlaması/yasaklanması” genelgesi kapsamında oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 65 yaş üstüne hizmet vermeye başladı.

Vefa Sosyal Destek Grubu; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturuldu.

Vefa Sosyal Destek Grubu uygulamasının ilk günü olan 22 Mart Pazar günü Tokat’ta 65 yaş üstü gruptan Tokat İl Emniyet Müdürlüğü 155 Polis hattına tam 335 çağrı geldi. Bu çağrılardan 76’sı polis ekipleri tarafından fiili olarak gerçekleştirildi. Vatandaşlardan gelen taleplerin çoğu ilaç ihtiyacı, alışveriş ve nakit para ihtiyacının giderilmesi yönünde oldu. Polis vatandaş adına bankamatiklere giderek 65 yaş üstü vatandaşın nakit ihtiyaçlarına da yardımcı oldu. Tokat İl Emniyet Müdürlüğü 155 Polis Hattına 65 ve üzeri ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlardan gelen çağrıların geriye kalan 259’ise bilgi edinme amaçlı gerçekleşti. Hayvan bakmak zorunda olan vatandaşların da bunların bakımı noktasında polise danışarak bilgi aldığı öğrenildi.

Ayrıca 112 sağlık, 156 Jandarma hatları da Vefa Sosyal Destek kapsamında hizmet veriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKATSPOR AŞ BAŞKANI TUTUKLANDI MI?
TOKATSPOR AŞ BAŞKANI TUTUKLANDI MI?