Sosyal Destekte Hızır Gibi Hizmet

Sosyal Destekte Hızır Gibi Hizmet

"Sosyal Destek Hızır Tokat" projesiyle 104 Şefkat Elçisi ve 52 takım dezavantajlı grupların sorunlarını çözmek için sahada olacak. Rapor haline getirilen sorunlar bilgisayar ortamında vali, kaymakam ve kurum müdürleri tarafından takip edilecek. Vatandaşın sorununu çözmek için verilen süre ise 5 gün

28 Şubat 2019 - 12:04


Tokat Valiliği koordinesinde, Şehit Yakınları, Gaziler ve çocukları ile ihtiyaç sahibi dezavantajlı gruplar başta olmak üzere vatandaşlara Devletin şefkat elinin her zaman üzerlerinde olduğunun hissettirilmesi, yalnız olmadıklarının bilincinde olarak hayatlarını idame ettirmeleri ve var ise ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesine yönelik olarak hayata geçirilen "Sosyal Destek Hızır Tokat" isimli projenin resmi açılışı gerçekleştirildi.
26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı Konferans Salonu'nda  düzenlenen açılış toplantısına Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir ve diğer kurum yetkilileri, kurum müdürleri, stk temsilcileri katıldı.

ŞEFKAT ELÇİLERİ SAHADA
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, "Sosyal Destek Hızır Tokat" projesinin hedef ve amaçları hakkında bilgiler verirken, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Türkiye'de örnek olacak projeyi anlattı. Vali Balcı il merkezi ve ilçelerde kurulan whatsapp iletişim hattından bahsederken, 104 Şefkat Elçisi ve 52 takımın sürekli sahada olacağını ve dezavantajlı grupların sorunlarını çözmek için hareket edeceğini anlattı. Proje kapsamında oluşturulan yazılım ile ilçelerde kaymakamlar ve ilçe kurum müdürleri, İl merkezinde ise Vali ve kurum müdürleri, bu sistem üzerinden Şefkat Elçilerinin rapor ettiği sorunları ve çözümlerini takip edebilecek. Vali Ozan Balcı, “Sistemi kurduk. 'Nerde devlet, nerde millet' yok. İşte devlet işte millet. Sorunlar 5 gün içerisinde çözülecek. Bende takip edeceğim” dedi.

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, “Sosyal Destek Hızır Tokat ile, Şeyh Edebali'nin 'İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın' sözünü ilke edinilerek, arz odaklı hizmet modeline geçiş  planlanmaktadır. Bu kapsamda ilimizde bulunan Şehit Yakınları, gaziler ve çocukları ile ihtiyaç sahibi (yetimler ve öksüzler, yoksullar, yaşlılar, engelliler, dul ve kimsesizler, engelli çocuklar, anne-babası engelli çocuklar) vatandaşlarımıza Devletin şefkat elinin her zaman üzerlerinde olduğunun hissettirilmesi, yalnız olmadıklarının bilincinde olarak hayatlarını idame ettirmeleri ve gönülden kamu hizmetini vatandaşlarımızla buluşturulması amaçlanmaktadır. Sosyal Destek Hızır Tokat Valiliğimiz himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülecek olup, İlimizde bulunan tüm kamu kurumlarının iştiraki ile gerçekleştirilecektir. Tokat Merkez, İlçe, Belde ve Köylerdeki dezavantajlı aileler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine uygulanacaktır” dedi.

DEZAVANTAJLI GRUPLAR EV EV GEZİLECEK
Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Memleketleri memleket, medeniyetleri medeniyet yapan insana verilen kıymettir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Bizim anlayışımızda devletin gerçek sahibi millettir. Millet fertlerden oluşur. Fertlerin hayatta tutmak lazım. Ama bazı dezavantajlı gruplarımız olabiliyor. Hayata ilişkin şeyler bu. Ama bizim medeniyetimizde insanı yalnız bırakma diye bir şey yok. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir'. Böyle bir anlayışın çocuklarıyız biz. Devlet geleneğimiz de bu. Dolayısıyla dezavantajlı gruplarımız; yetimler, öksüzler, kimsesiz yaşlılar, kimsesiz dul kadınlar, ihtiyaç sahipleri kısacası Allah'tan başka kimsesi olmayan. Devletin bakmak zorunda olduğu sınıflar bizim havuzumuz. Bir de özel ilgilenilmesi gereken şehit ve gazi ailelerimiz var. Tüm bunları bir havuz yaptık. Allah'a şükür devletimizin imkanları da var. Tüm Tokat'ta ana komuta merkezini Aile ve Çalışma Müdürlüğü olmak üzere ilçelerde de kaymakamlar ve ekibi ile yani tüm kamu kurumları ile yürütülecek.  Dezavantajlı grupların hepsine ulaşacağız. Bu sosyal sorumluluk projesi değil aynı zamanda kamu hizmetlerini kolaylaştırmaktır. Dezavantajlı gruplarımızı bir havuz yaptık. 104 tane Şefkat Elçisi ekibimiz, 52 tane de takımımız var sahada. Dezavantajlı grupları ev ev gezecekler. Bu sürekli devam edecek. Şefkat Elçilerimiz gittikleri evlerde başta Cumhurbaşkanımız sonra Valimizin, kaymakamımızın, aile müdürlüğümüzün selamını getirdik deyip içten cümlelerle hal hatır soracaklar. Bu bizim asli görevimiz. İkincisi sahadaki arkadaşlara da belirttim bir anketör mantığıyla gitmiyoruz o evlere; kardeşi gibi, torunu gibi ağabeyi, ablası gibi yürekten ve içten olacaklar. Sayı da önemli değil 2 ev ziyaret et ama işin esasına uygun olması ve vatandaşa kıymet vermek. Sağ olsun arkadaşlarımız bunları gerçekleştiriyor. Teşekkür ediyorum. Devlet büyüklerimizin selamını götürmek. Ardından sosyal boyutu. Yani mazlumlara hizmet götürmek. En son da kamu hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak.”

“HİZMETTE HIZIR GİBİ OLACAĞIZ”
“ Projemizin adı Sosyal Devlet Tokat idi. Ama değiştirdik Sosyal Devlet Hızır Tokat yaptık. Hizmette Hızır gibi olacağız. Ayrıca tüm ilçelerde whatsapp iletişim hattı oluşturuldu. Bu sistemi ayrıcalıklı kılan ise takip sistemi. Sistem şöyle çalışıyor; Şefkat Elçilerimiz bir eve gitti: Diyelim o evin problemi var. Problemi yazıyor elçilerimiz. Çözülecek problemler için süre 5 gün. 5 gün içerisinde çözülecek. Biz de ilçeler de kaymakamlarımız, ilde ise ben problemleri çözebildik mi, çözemedik mi bunu takip edeceğiz. Çözülmesi gereken problemleri tüm müdürler de bilgisayar ekranında görüyor olacak ve 5 gün içerisinde çözüme ulaştıracaklar. İlçelerde tüm kaymakamlar, ilde ise biz görüyoruz zaten bu ekranı.  Milli Eğitim ile ilgili bir problem var diyelim 5 gün içerisinde çözmek zorunda, Müftülük ile ilgili veya. Süre 5 gün. Çoğu çözülecek problemler zaten. Sistemi kurduk. Tüm kamu kurumları da lojistik destek sağlayacak.  “Nerde devlet, nerde Millet? İşte devlet işte millet diyoruz. Bu işin ödülü nedir? Cevabı bu işi yapmak. Ulaşılamamış kimse kalmayacak. 'Sosyal Destek Hızır Tokat'  projesi, inşallah Türkiye'de örnek olacak.”
'Sosyal Destek Hızır Tokat'  projesinin resmi açılışını yaptıklarını ancak 2 aydır devam ettiğini söyleyen Vali Balcı, “Şuana kadar 23 bin kişiye, 7 bin aileye ulaşıldı. İnşallah 50 bin haneyi gezecekler, 150 bin belki 200 bin de olabilir. Ama bu sürekli tekrar edecek. Projemiz devletimize, milletimize hayırlı uğurlu olsun. İnsanlarımızın yaşamını kolaylaştırsın” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x