Sosyal medyada ’ters şemsiyeler kaldırılsın’ kampanyası
Reklam

Sosyal medyada 'ters şemsiyeler kaldırılsın' kampanyası

Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanya ile Tokat Yer altı Çarşısı üzerinde yer alan ter şemsiyelerin kaldırılması talep edildi. Paylaşıma çok sayıda ‘onaylıyorum’ yorumları gelmeye başladı

09 Ağustos 2017 - 15:13 - Güncelleme: 13 Ağustos 2017 - 19:12

Tokat Belediyesi önündeki park, Yeraltı Çarşısı ve Cumhuriyet Meydanı'nı kapsayan ve 1,8 milyon TL olduğu belirtilen projede granit zemin çalışmasının yanı sıra yer altı çarşısı üzerine 15 adet çelik pergola şemsiye yerleştirilmişti.

 

Halk arasında ters şemsiye olarak bilinen şemsiyelerin görüntü kirliliği oluşturduğu ve kaldırılması gerektiği gerekçesiyle sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatıldı. Tokat Belediye Başkanlığı Makamına ithaf en düzenlenen kampanyada talebin yer aldığı bir dilekçe paylaşılarak vatandaşlara şemsiyelerin kaldırılmasını onaylayıp onaylamadığı soruldu. Yapılan yorumlar genellikle ‘onaylıyorum’ şeklinde olurken peyzaj mimarlarına yönelik bir yarışma düzenlenerek Atatürk Heykeli,Belediye Binası önü ve Yer altı Çarşısı’nı da kapsayacak şekilde bir çevre düzenlemesi yapılabileceği, çevreci bir projenin alanda uygulanabileceği önerileri de yorumlarda yer aldı. Ters şemsiyelerin tarihi Ali Paşa Cami’nin görüntüsünü kapattığı da gelen yorumlar arasında.

İşte sosyal medyada paylaşılan o dilekçe:

Tokat Belediye Başkanlığı makamına

Şehrimizin en merkezi yerinde, Hüdai Sayıbaş yeraltı Çarşısı’nın üzerinde yıllar önce yapılan, “ters şemsiye” şeklindeki aydınlatmaların görüntü olarak Tokat’a yakışmadığını, fizikken, hiç bir işlevsellik taşımadığını sosyal medya aracılığı ile bir çok kereler belirtmiştik. Sizden önceki dönemde yapılan bu aydınlatmalar konumu itibariyle Tokat’ın vitrin sayılabilecek bir yerindedir. Bu görüntüler hemşehrilerimizin önemli bir bölümünü rahatsız etmektedir. Bununla beraber Tokat’a ilk kez gelen yabancılarda da farklı algılar yaratmaktadır.

Tokat Belediye Başkanlığı olarak sizden ricamız Tokat’ımıza yakışmayan bu görüntülerin yerine, göze hoş görünen, kullanışlı şehir mobilyaları ile bu alanın donatılmasıdır. Tokat Belediye Başkanlığı’nın da Tokat’ı daha iyi tanıtmak için özverili çabaları olduğunu biliyor, biz aşağıda isimleri bulunan hemşehrileriniz olarak bu duyarlılığımızı gündeminize almanızı önemle rica ediyoruz.

Saygılarımızla arz ederiz. (Tarih…)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x