“Sulama Birliklerinin yarattığı sorun derinleşiyor”

“Sulama Birliklerinin yarattığı sorun derinleşiyor”

Tarım sektörünün sorunlarını her aşamada gündeme getiren MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Tarımsal hayatın can damarı olan ve daha önce yasal düzenlemeye tabi tutularak yönetimleri ve yönetim organlarının belirlenme şekli değiştirilen Sulama Birliklerine ilişkin olarak yaşanan sorunlar ne yazık ki derinleşerek devam etmektedir” dedi.

06 Ağustos 2020 - 10:14

Sulama Birliklerinin derinleşen enerji sorununa dikkat çeken Yücel Bulut, “Sulama Birliklerinin geçmişten gelen borçlarının bir defaya mahsus olarak silinmesi, böylece birlikler üzerindeki mali baskının kaldırılması ve sulama birliklerinin köylümüze, üzerinde mali baskı olmaksızın hizmet verebilmesi için kanun teklifinin TBMM’ye sunmuştuk” şeklinde konuştu. Yücel Bulut açıklamasını şöyle sürdürdü:

“ÇİFTÇİNİN MAĞDURİYETİ KATLANMAKTADIR”

“Maalesef sulama birliklerine ilişkin sorun ve sıkıntıların derinleşerek devam ettiğini görmekteyiz. Hali hazırda, köylü için en hayati işlevi yerine getiren sulama birlikleri, ne yazık ki, gerekli yasal düzenlemeler yapılmadığı için köylümüz üzerinde bir baskı aracı haline dönüştüğü gibi, köylümüzün suya kavuşması konusunda adil, istikrarlı ve tatmin edici bir uygulama yapmaktan uzak bir görünüm içerisindedir. Hemen her gün sulama birliklerinden kaynaklı yaşanan mağduriyetler çiftçilerimiz tarafından dile getirilmekte ancak sağlıklı bir çözüm de üretilmemektedir. Zor şartlar altında, ülke ekonomisi için üretim yapan çiftçimiz başkaca dertleri yanında, bir de sulama sorunuyla mücadele etmekte ve mağduriyeti katlanmaktadır.”

“GİDERLERİN AZALTMAK GEREKİR”

Suyun tarımın olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken MHP’li Yücel Bulut, “Suyun ulaşmadığı bölgelerde sondajla arazisini sulayan köylülerimiz, ayrıca bunun için de sulama birliklerine ödeme yapmaktadır. Hem mazot gideri, hem de sulama birliklerine yapılan ödeme nedeniyle köylümüz ağır bir mali yük altına giren köylümüz, diğer yandan da sulama birliklerine ödeme yapamadığı için haciz işlemleriyle muhatap hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“SU FAHİŞ BİR GİDER KALEMİ OLDU”

Sulama birliklerinin mali yapılarının düzenlemesinin kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Yücel Bulut, “Son tahlilde, sayın cumhurbaşkanımızın haklı müdahalesi ile yapıları değiştirilen sulama birlikleri, geçmişten gelen borçların silinmemiş olması nedeniyle, ağır borç yükleri altında ezilmekte ve kendilerinden beklenen performansı gösterememekte, nihai olarak yük köylümüzün sırtında kalmaktadır. Hem suya istediği gibi kavuşamayan köylümüz bunun mağduriyetini yaşamakta, hem de zor bela kavuştuğu su için fahiş bir gider kalemini omuzlamaktan dolayı ağır bir mali yükün altında ezilmektedir” dedi.

ÇİFÇİ HACİZ YÜKÜNDEN KURTARILMALI

Birliklerin borçlarının silinmesi ihtiyacı olduğunu aktaran Bulut, “Bu nedenle acil olarak Sulama Birliklerinin mali yapısının düzenlenmesi, geçmişten gelen borçlarının bir defaya mahsus olarak silinmesi, birliklerin sıkı denetime tabi tutularak köylü için işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir. Bu haliyle köylüye hizmet etmekten çok, köylü için bir baskı aracı haline dönüşen Sulama Birlikleri tarımsal üretime katkı sağlamaktan uzaklaşmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Tarım Bakanımızın çiftçimizin içinde bulunduğu hal ve şartları göz önünde tutarak en kısa zamanda, sulama birliklerini borç batağından ve köylümüzü sulama birlikleri borçları nedeniyle haciz yükü altından kurtaracak bir yasal düzenleme için gerekli adımları atacağından şüphe duymuyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!