Sultan 2. Abdülhamit Han Tokat’ta anıldı

Sultan 2. Abdülhamit Han Tokat’ta anıldı

Sultan 2. Abdülhamit Han, vefatının 102. yıl dönümünde Tokat’ta düzenlenen programla anıldı. Programda konuşan Vali Ozan Balcı, tarihsel olaylara o dönemin şartlarıyla bakılması gerektiğini belirtirken Sultan Abdulhamit Han’ın Türk Devletinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biri olduğunu söyledi

12 Şubat 2020 - 10:23

Türkiye Gençlik Vakfı Tokat İl Temsilciliği tarafından Sultan 2. Abdülhamit Han, vefatının 102. yıl dönümü anma programı yapıldı.  26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin sunulduğu programda Türkiye Gençlik Vakfı Başkanı Arif Hakkoz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmasının ardından  TOGÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Edip Uzundal konuşma yaptı. 

Program sonunda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasına İdlib'de Esed rejiminin düzenlediği hain saldırıda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize ise acil şifalar dileyerek başladı. Sultan Abdülhamit Han’ın Türk tarihinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biri olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı,  “Atamız, ceddimiz olan Sultan Abdülhamit Han’ı rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. “dedi. 

SULTAN ABDULHAMİT HAN BÜYÜK DEVLET ADAMI
 

Tarihe geçen bütün ataların memleketimizin, milletimizin imarı, ihyası, ülkemizin zenginleşmesi, halkımızın huzuru refahı esenliği için canla ve başla çalıştıklarını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Tarihsel olaylara bugünün gözüyle değil, o dönemin koşullarıyla bakmak lazım. Karşılaştırmalı bakmak lazım. Döneme hakim olan psikolojiyle bakmak lazım. Sultan Abdulhamit Han olumsuz koşullarda tahta çıkıyor ama baktığımız zaman gerek basireti, gerekse dirayetiyle Türk Devletinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biridir. En büyük kahramanlarımızdan biridir. Sadece bir devlet adamı değil, büyük bir siyaset adamıdır, diplomasi uzmanıdır. Büyüklüğünü görmemiz lazım. Sultan Abdulhamit Han devletimizin modernleşmesi için de önemli işlere imza atmıştır. Başta eğitim kurumları olmak üzere, tarımdan ormancılık, ulaşımdan iletişim faaliyetlerine kadar memleketimizin ve milletimizin imarı ve ihyası için milletimizin zenginleşmesi yükselmesi için büyük işler yapmıştır. Sultan Abdülhamit Han’ın bir özelliği de Cumhuriyetimizi kuran büyük devlet adamlarının onun kurduğu okullardan mezun olmasıdır, başta Mustafa kemal Atatürk olmak üzere. Türk Devleti, Türk Milleti tarihteki büyük milletlerden biridir. Tarihin akışı içinde Türk devletine, milletine, Türk İslam dünyasına emeği geçen bütün devlet adamlarımız başta olmak üzere bilim adamlarımızı, kültür adamlarımızı, sanatçılarımızı, milletimizin bugüne kadar gelmesinde fikriyle, kılıcıyla, silahıyla hizmet eden bütün atalarımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. “dedi. 

Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, protokol mensupları ile davetliler katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor