Sulusokak, müzelerle hayat buluyor

Sulusokak, müzelerle hayat buluyor

Tarihi Sulusokak’ta Anadolu'nun ilk Türk-İslam Üniversitesi olan Belediye ve OKA desteği ile Türk İslam Bilim Tarihi Müzesine dönüştürülecek Yağıbasan Medresesi, Osmanlı döneminden kalma Su ve Temizlik Müzesi’ne dönüşecek "Sık dişini helası" ve Müze Okulu olarak ülkemizin ilk “Çocuk Müzesi” olma özelliğini taşıyacak olan Suluhan'da devam eden çalışmalarda son durum yerinde incelendi

15 Ekim 2020 - 13:05

Tokat Valisi  Dr. Ozan Balcı, Valilik koordinesinde Belediye ve OKA desteği ile devam eden bir dizi çalışmaları yerinde inceleyerek, bilgi aldı. İncelemelerini Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu beraberinde gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı, Valilik koordinesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve OKA desteği ile Müze Okulu olarak ülkemizin ilk “Çocuk Müzesi” olma özelliğini taşıyacak olan Suluhan'da devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

 

Anadolu'nun ilk Türk-İslam Üniversitesi olan Belediye ve OKA desteği ile Türk İslam Bilim Tarihi Müzesine dönüştürülecek Yağıbasan Medresesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, tüm bilimlerin içerisinde yer aldığı, çocukların yap-dene-oluştur noktasında atölyelerin yer alacağı, eğitim görecekleri bir alan ile hizmete sunulacak Bilim Tarih Müzesinin Türkiye’de ilk olacağını söyledi. 


Sulusokak Tarihi Kent Meydanı  yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra, Sulusokak'ta Osmanlı döneminden kalma, halk arasında "Sık dişini helası" olarak bilinen Belediye tarafından devam eden restorasyon çalışmaları ile "Su ve Temizlik Müzesi" olarak turizme kazandırılacak alanda incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, yapılacak restorasyon çalışmaları ile Tokat'ın tanıtımına, tarihine, kültürüne katkı sağlayacak projede emeği geçen herkese teşekkür etti. 


Tokat, Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının (TOKSEV) Halit Bey Sokakta devam eden hizmet binası inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyonu devam eden hizmet binasındaki çalışmaların tamamlanması ile yeni kurulan Tokat Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı'nın burada hizmet vereceğini kaydederek vakfın eğitim anlamında ilkokuldan üniversiteye kadar öğrencilerimize burs vereceğini, kültür-turizm, sanat anlamda çalışmalar ve etkinlikler düzenleneceğini kaydetti.  


Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın, tarihi, turistik ve kültürel zenginliği olan bir şehir olduğunu söyledi. Tokat’ın bu müthiş tarihi zenginlikleri ile adeta bir açık hava müzesi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bu tarihin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını önemsediğini söyledi.   Valilik koordinesinde başlatılan projelerle restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yağıbasan Medresesi Türk İslam müzesine dönüşüyor
Yağıbasan Medresesi Türk İslam müzesine dönüşüyor
Villalara dadanan hırsızlar yakalandı
Villalara dadanan hırsızlar yakalandı