google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
"TABİAT BİZE EMANETTİR"

"TABİAT BİZE EMANETTİR"

Erbaa’nın Sakarat ve Boğatlı yaylalarında siyanürle altın ayrıştırma ve arama faaliyetlerine karşı çıktığını ifade eden Tokatlı İşadamı Doğan, “Tabiat bize torunlarımıza aynen teslim etmek üzere emanettir” dedi

27 Kasım 2020 - 22:03

Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tokatlı İşadamı Cemalettin Doğan yaptığı açıklamada, “2019 yılında Romanya'da siyanür havuzunun yıkılması üç ülkede milyonlarca metrekare toprağı zehirlemişti, nehirlerdeki canlıların ölmesine yol açmıştı. Allah korusun deprem bölgesi olan Niksar,da Reşadiye,de  Erbaa’mızda böyle bir felaket hem ovalarımızı hem de su kaynaklarımızı alt üst edecektir. Nehirlere karışacak zehir birçok ilimizde çevre felaketine yol açacaktır” diye konuştu.

 

DOĞAMIZI TAHRİP ETMEYELİM

Günümüzde temiz hava, temiz su ve temiz toprağın sermayeden daha çok değerli olduğunu ifade eden Doğan, “Yaylalarımız dağlarımız ormanlarımız ovalarımız akciğerlerimizdir. Şimdi hem görsel olarak hem de kirlilik olarak bir çevre felaketi ile maruz kalacağız. Gelin yol yakın iken siyanürle altın ayrıştırmasına bir son verelim. Ayrıca ormanlarımızın yok olmasına sebep olacak altın arama işini de unutalım. Emin olun ki daha kârlı olacağız” ifadelerini kullandı. Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

TEMİZ HAVA TEMİZ SU EN KIYMETLİSİDİR

“Bizlerin doğayı gelecek nesiller için koruması çok önemlidir. Gelecek nesillerin hayatlarını doğrudan etkileyecek olan atalarımızdan bize torunlarımıza bozmadan teslim edilen bu kutsal emaneti korumak için torunlarımızın sorumluluğu bizim boynumuzdadır. Onların bu konuda oy ve söz hakkı yoktur. Onların çıkarlarını koruyacak   tek güvence günümüz nesli bizleriz. Doğanın insan yaşamına önemli etkileri vardır.  Seller, tufanlar, depremler insanların yaşayacağı yerleri belirler. Yöremiz doğasında yaşayan çöllerde yaşayamayız. Bu durum doğanın insan yaşamı üzerindeki etkisine en önemli kanıt ve örnektir. Buna rağmen insanlar bizler doğayı kendi çıkarlarımız için kendi yaşamımızı yok etmeye kalkan siyanürle altın aramalarının çevreyi yeraltı sularını zehirlediği ormanlarımızı yok ettiğini doğa katliamının yaşama hakkımızı da çaldığını geç olmadan görmeliyiz.”

 

SİYANÜR SADECE İNSANI ZEHİRLEMEZ

“Siyanürle zehirlenen yalnızca insanlar değildir” diyerek sözlerini sürdüren Cemalettin Doğan, “Sızıntı, bölgedeki ekosistemi tümüyle etkiler. Sızıntı olmasa bile bu siyanürlü havuzdan su içen hayvan habitatı olumsuz etkilenir. Bu bölgedeki endemik türlerimiz yok olur. İleriye dönük kanser türü hastalıklar artar. Tedbirler aldık, bir şey olmaz diyen birçok ülke siyanür havuzu dehşetini yaşadı. Ayrıca ülkemizde de Kütahya Tavşanlı Gümüşköy’de de aynı felaket yaşandı” diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0