google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAK PROJEDE ÇALIŞMA SÜRÜYOR

TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAK PROJEDE ÇALIŞMA SÜRÜYOR

900 Adımda 900 Yıllık tarihi ortaya çıkarmak adına tarihi Sulusokak’ta başlatılan topyekün çalışmanın bir ayağı olarak bölgede bazı binalar yıkılarak tarihi dokuya uygun yapılacak yeni işyerleri, cephe, giydirme ve sağlıklaştırma ile tek tip tarihi bir atmosfer ortaya çıkartılacak. Öte yandan sokakta yer alan Aslanlı Han için Valilik kanalıyla almak için girişimde bulunulduğu ve mal sahibiyle pazarlığın yapıldığı öğrenildi

08 Nisan 2021 - 10:23

Tokat’ın tarih kokan sokağı Sulusokak’ı da içine alan Camiikebir mahallesinde Yağıbasan Medresesinin karşısında, Arastalı Bedestenin bitişiğinde bulunan Takyeciler Camii’nin olduğu bölgede hummalı çalışma sürüyor. 900 Adımda 900 Yıllık tarihi ortaya çıkarmak adına başlatılan topyekün çalışmanın bir ayağı olarak bölgede bazı binalar yıkılarak tarihi dokuya uygun yapılacak yeni işyerleri, cephe, giydirme ve sağlıklaştırma ile tek tip tarihi bir atmosfer ortaya çıkartılacak.

 

Bu çalışma kapsamında geçtiğimiz günlerde devam eden bina yıkım çalışmalarını anlatan Cami- i Kebir mahallesi Muhtarı Mustafa Görkem, unutulmuş tarihin adeta gün yüzüne çıkartılacağını ifade etti.

 

UNUTULMUŞ TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTTILAR

Muhtar Mustafa Görkem şu açıklamaları yaptı:  “900 Adımda 900 Yıllık tarihin ortaya çıkması için başlayan bir çalışmanın devamı ve sürekliliği taip eden bir çalışma. Şuanda Takyeciler Camisinin batısında kalan ve İbn-i Sina İlköğretim okulunun önündeki binalar yıkılarak orayı daha düzgün hem Takyeciler Camisi avlusunda ve hem camiye gelenleri kullandığı hem de oraya gelen turistlerin de kullandığı bir tuvalet de var. Mülkiyeti belediyemize ait. Hem onun restorasyonu yapılarak hem de o çirkin tarihi dokuyu bozan yerleri, Belediyemiz kamulaştırdı ve yıkımını yaptı. Yapılan yıkım bir sürecin başlangıcı. Çünkü hemen arkasında Hisariye Medresesi’nin İl Özel İdaresi ve Belediye tarafından, aynı zamanda Mustafa Hamamı’nın İl Özel İdaresi’ni geçmesiyle  bir müze hamamın oluşması, hemen karşı tarafında Sultan Hamamı’nın restorasyonu, Paşa Hanı ile beraber  takii Ali Paşa Camisi’nin karşısından başlayıp Erenler’e kadar güzel bir proje tesis edildi. Buradaki çalışmalar şuanda hala devam ediyor. Sulusokak bölgesi ve Erenler mahallesinin Erenler’e çıkan bölgesine giydirme yapılarak aynı Halit sokak gibi tek tip güzel bir görüntüye kavuşturulacak. O bölgeyi sağlıklaştırmak istiyorlar. Doğru mu doğru çünkü tarihi mekanlar içerisinde eşi benzeri olmayan bir bölgedeyiz. Mesela  İbn-i Sina İlköğretim okulu önündeki 3 tane dükkan yıkılarak Alaca Mescit ile birlikte Erenler’e  kadar tamamen görünür bir hale geldi.  Oraya büyük ihtimalle tek katlı 3 tane dükkan yapıp cepheyi kapatmadan devam edecekler. Diğer tarafta da tuvaletin yan  tarafı dediğimiz Takyeciler camisinin avlusundaki binalar  tamamen yıkıldı. Tuvaletin restorasyonu ve aynı zamanda çay ocağının olduğu yere tekrar çay ocağı yaparak orayı değerlendirmek ve gelen  yerli ve yabancı turistlerin dinlenmesi için bir yer tesis etmeye  çalışıyorlar. Ben Belediye Başkanımıza proje ve çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Çünkü unutulmuş tarihi gün yüzüne çıkarttılar. Olmazsa olmazı yapmak için elinden geleni yapıyor. Bu çalışmayı da biran önce bitirmeye çalışıyorlar. Kentsel riskin rezerv alanı şuan hala tesis edilmeye çalışılıyor. Bu konuyla ilgili çalışmayı yaptıktan sonra tabi o bölgenin  de rahatlayacağı, kendi özüne döneceği ve bir şeylerin oluşacağını ve insanların özlediği o tarihi mekanın inşallah daha iyi oluşturulacağı kanaatindeyiz.”

 

ASLANLI HAN İÇİN PAZARLIK YAPILDI

Muhtar Görkem konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunu da söylemek istiyorum; geçen cumartesi günü Sayın Valimizle, milletvekillerimiz Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan ve Belediye Başkanımızla beraber o bölgedeki çalışmaları gezdiler. O arada Paşa Hanı yani Aslanlı Han’da Valilik kanalıyla almak için girişimde bulundular. Ve mal sahibiyle pazarlığını da yaptılar. Orayı da aldılar. Hayırlı  olsun diyoruz. Aslanlı Han şuanda İl Özel İdaresi’ne geçti gibi. Ama tabiî ki ödemeleri henüz yapılmadı ama en azından bir yerden başlandı. Orası eski bir han. Yani konaklama yeri aslında. Orada 70 tane oda var fakat  ahşap olduğu için yıkılmış. Yıkılmayan yerlerin içeriden bacaları belli, her odanın bacaları var. Mükemmel bir butik otel olur ve 70 tane konaklama yerinin mevcut olduğu bir yer. Aslanlı Han da inşallah o restorasyon ile beraber bitecektir. Bittiği zaman o bölge büyük bir değer kazanacaktır. Aynı zamanda İbn-i Sina ilköğretim okulu önündeki yıkılan binalardan sonraki diğer dükkan ve evler de şuanki çocuk parkının yani  Aslanlı Han’ın önündeki binalar da cephe giydirme yani restorasyonu yapılacak. Tabelaları de tek tip olacak. Orayı da bir elden geçirecekler. Bunlar gerçekleştiğinde orası şahane bir gezi alanı ve Tokat için yapılmış, turizm için yapılmış en büyük atılımlardan biri olacak. Ben  sizin aracılığınızla  Yusuf Beyazıt’a, Mustafa Arslan Beye, Tokat Valimiz Sayın Ozan Balcı Beye ve gönlü hoş olup Tokat için çırpınan değerli belediye başkanıma yapmış olduğu çalışmalar için çok teşekkür ediyorum.Yıkılan yerlerin tahmini yapım süresi bu sene Eylül-Ekim ayına kadar bitirirler. Ama diğer çalışmalar biraz sürebilir. Belki yıl başına kadar bitirileceği söyleniyor. Çünkü  hızlı bir çalışma  programı hazırlamışlar. Doğru da yapmışlar çünkü orada esnaflarımız var. Onları da mağdur edilmeden oranın bitirilmesini istiyorlar. Hatta çok harap olmuş dükkanları yıkıp  sıfırdan  yaparak daha hoş görünmesini de sağlamak istiyorlar. İnşallah orada güzel bir doku çıkacak. Aynı zamanda oradaki Deveciler Hanı’nın bir çalışır hale gelmesiyle  ora tamamen Tokat’ın marka yüzü , fotoğrafı olacak. Müzeler şehri olmaya aday bir Tokat. Yağıbasan Medrese’sinde  belediyemiz şuan ihale aşamasına geldi. Oraya da astronomiyle ilgili bir müze planlanıyor.”

ÖZEL HABER / Mihriban KOÇAKER

2021/04/2021-04-08-10-27-42.jpg
2021/04/2021-04-08-10-27-47.jpg
2021/04/2021-04-08-10-27-53.jpg
2021/04/2021-04-08-10-28-00.jpg
2021/04/2021-04-08-10-28-12.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ