Tarihi Roma Arsenali Niksar turizmine can katacak

Tarihi Roma Arsenali Niksar turizmine can katacak

Niksar Tarihi Roma Arsenali Restorasyonu Ve Yeniden İşlevlendirilmesi Üzerine Projelendirmeye Dair Hazırlanan Projeler Koruma Bölge Kurulunca onaylandı

19 Haziran 2018 - 13:21 - Güncelleme: 19 Haziran 2018 - 15:58

Niksar Belediyesi’nin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamındaki destek almaya hak kazandığı ve 30/01/2017 tarihinde sözleşme imzaladığı ''Niksar Tarihi Roma Arsenali Restorasyonu ve Yeniden-İşlevlendirilmesine Üzerine Projelendirme'' ye dair projeler; yapının tarihi derinliğine bağlı olarak uzun süredir kurul gündeminde görüşülmekte ve değişiklikler talep edilmekte iken Koruma Bölge Kurulunca 01/06/2018 tarihli toplantıda onaylandı. İlgili yapıya dair kamulaştırma, işlevlendirme ve diğer uygulamaya dair süreçler Niksar Belediyesi tarafından sürdürülüyor

Niksar Tarihi Roma Arsenali Restorasyonu ve İşlevlendirilmesi Üzerine Projelendirme çalışmasıyla Anadolu'daki Kültürel Miras Alanlarının koruma ve yaşatma dengesinde işlevlendirilmesine ve evrensel değerler arasında yer almasına katkı sağlamak hedefleniyor.

Proje ile ilgili Niksar Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Tescilli yapı olarak koruma altında olan ''Niksar Tarihi Roma Arsenali'' nin arkeolojik varlık niteliğinde ele alınarak korunmasına ve halkla buluşturulmasına hizmet edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda proje ile özel olarak da kentin arkeolojik miras niteliğindeki ender yapılarından Niksar Tarihi Roma Arsenali'nin restorasyonu ve dizaynı konuları ile kent özelindeki sosyo-ekonomik yaşamın kültürel miras alanlarına entegrasyonunu geliştirmek hedeflenmekte. Kent kimliğinin ve bu kimliğin kentsel mekana yansımalarının seçkin bir yapı örneği olan Niksar Tarihi Roma Arsenali'nin yaşayan bir mekana çevrilmesine yönelik Restorasyon ve Yeniden-İşlevlendirilme için gerekli çalışmaların tamamlanmasına yönelik yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması temel teşkil etmekte.

 

YENİDEN, YAŞAYAN BİR MEKANA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Proje İlgili Birim Sorumlusu Danişmend Hüseyin Şahin, Proje Koordinatörü Saliha Dirim Buhan ve Proje Mali İşler Sorumlusu Şükrü Kırış tarafından yürütülen proje hakkında şu bilgiler verildi; “Bilindiği üzere; tarihi kent alanları ve yapılar; kentlerin kimliğini oluşturması açısından önemlidir. Bu nedenle, tarihi alanlar ile yapıların korunması ve sürdürülebilirliği o kentin kimliğinin korunmasına ve gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu anlamda, sürdürülebilir ve kimlikli bir kent olgusunu, ciddi bir tarihi derinliğe sahip Niksar için ele aldığımızda işlevini yitirmiş ama kimliklerini koruyan kültürel yapıların yeniden işlevlendirilmesi hedefiyle kodlayabiliriz. Tüm bu ayrıntılar ile proje, uzun süredir kullanılamayan tarihi bir yapının yeniden işlevlendirilerek yaşayan bir mekana çevrilmesi için gerekli çalışmalara odaklanır ve tarihi dokular arasında sosyo-kültürel ağların örülmesi ile kültürel bütünleşmeye de katkıda bulunur niteliktedir. Proje alanı ile çevresi veya kent bütünü arasında işlevsel ve mekansal bütünlük-süreklilik sağlanmakta olup çağdaş kullanımlara ve peyzaj düzenlemelerine de olanak verilmekte, bu duruma istinaden kültürel açıdan çok katmanlı mimari dokunun gelişmesi sağlanmaktadır.”

Haber Merkezi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x