Tarım Tokat için paydaşlar toplantı

Tarım Tokat için paydaşlar toplantı

2023 Tarım Tokat Vizyonu kapsamında Tarım paydaşları ile işbirliği ve koordinasyon sağlanması amacıyla Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünde toplantı yapıldı. Toplantıda, belirlenen 7 konuda çalışma grupları oluşturulmasına karar verildi.

06 Ağustos 2019 - 11:21

2023 Tarım Tokat Vizyonu kapsamında Tarım paydaşları ile işbirliği ve koordinasyon sağlanması amacıyla Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünde toplantı yapıldı. Toplantıya Tokat Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, TOGÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. M. Ali Sakin ve öğretim üyeleri , OKTAEM Enstütü Müdürü  Ahmet Boz, Orman İşletme Müdürlüğünden  Salih Eraydın,  Tokat TKDK Koordinatörlüğünden Ömer Dursun ve Kemal Özden katıldı.

   Toplantıda konuşma yapan Tokat Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, “İlimizde Sayın Valimizin desteğiyle 2023 Tokat vizyonu kapsamında Tarım Tokat projeleri yürütülmektedir.  Bu çerçevede Tarım paydaşları Üniversite, Araştırma Enstitüsü, TKDK, Orman İşletme Müdürlüğü, DSi, Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bir araya gelerek kısa orta uzun vadede Tokat tarımının geliştirilmesi üretimin arttırılması Pazar değeri yüksek kaliteli ürün yetiştirilmesi için yapılacak çalışmalar ve uygulanacak projelerde daha fazla işbirliği ve koordinasyon içinde İlimiz tarımına yön vermek için bir araya gelerek ortak çalışma yapılacak” dedi.

“Bilgilerimizi paylaşmamız gerek”

TOGÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. M. Ali Sakin ise  " Üniversite olarak  bilgi birikimimizle yürütülen projelere destek  vermek ve işbirliğini geliştirmek istiyoruz. Tarım ve Orman Müdürlüğü diğer paydaşlar ve yaygın teşkilatıyla her zaman sahadadır. Tokat'ın tarımsal alanda gelişmesi için bilgiyi paylaşmak gerekir. Fakültemiz ve il müdürlüğünde gerekli bilgi tecrübeye sahip akademisyenler ve konu uzmanları mevcuttur. Kısa, orta ve uzun vadede hedefleri belirleyip yol haritası çizilebilir. " diye konuştu.

     Toplantıya katılan bütün katılımcılar görüşlerini ve Tokat için uygun olabilecek konular ve önerilerini sunup, belirlenen 7 konuda çalışma grupları oluşturulmasına karar verildi. Belirlenen ana çalışma konu ve  gruplarının; “Yaş Meyve, Sebze ve Bağcılık,  Hayvancılık (B.baş,  K.baş, Arıcılık, Su ürünleri,kanatlılar) ve Çayır mera yem bitkileri, Tarla bitkileri, Bitki hastalık ve zararlılarıyla mücadele (Bitki koruma), Tarımsal Arge ve Projeler.  Tarıma Dayalı Sanayi ve Pazarlama  ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” başlıklarında olması kararlaştırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x