google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tarımda İleri Teknoloji Projesi

Tarımda İleri Teknoloji Projesi

Pazar ilçe Tarım ve Orman Müdürü Emre Kapar, Dijital Toprak Analizi Cihazıyla Pazar Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yetiştiricilerin hizmetinde olduklarını söyledi.

19 Haziran 2020 - 17:09

Uygulanacak bu yöntemle Tarlada 5 dakika da toprak analizi yaparak hem yetiştiricilerin ekonomisine hemde milli ekonomiye katkıda bulunulacak. Ayrıca yem bitkileri ve doğal afet tespitlerinde drone ile de hizmet verilecek.

“Artık yetiştiricilerimiz topraktaki besin elementlerini, toprağın ihtiyaç duyduğu gübre çeşitlerini ve miktarlarını tarlada anında öğrenecek ve yakın kızılötesi ışınlar sayesinde, gübre maliyetlerini düşürüp yüksek verim ve kazanç elde edecekler” diyen Pazar ilçe  Tarım ve Orman Müdürü Emre Kapar; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yetiştiricilerimiz; 5 dakikada toprak analiz sonucu alacak, Tarlayı her gübreleme öncesi parça parça analiz ederek hassas tarım yapabilme olanağı ve Analiz sonuçlarına göre gübreleme ile girdi maliyetini düşürme ve yüksek verim elde etme fırsatından faydalanacak. Projenin hem yetiştiricimizin ekonomisi hemde milli ekonomi için faydalı olacağını ayrıca topraklarımızın aşırı gübreleme sonucunda verimsizleşmesinin önleneceğiz, cihaz NPK dahil 9 farklı değerin ölçümünü (bünye, pH, organik madde, Azot (N), Fosfor (P₂O₅), Potasyum (K₂O), kil, katyon değişim kapasitesi, toprak sıcaklığı) yapmakta. Ayrıca proje kapsamında alınan Drone ile Pazar ilçesinde her parselin haritalandırılarak analizi yapılacak ve ilçenin toprak haritası çıkarılarak duruma yeni projeler üretilecek.

Kapa;r Projede emeği geçen başta Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, olmak üzere İlçe Kaymakamı Sinan Korkmaz ve İl Genel Meclis Üyesi Halit Güngör Zığarlı'ya ayrıca proje bütçesini sağlayan Tokat İl Özel İdaresine çok teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğitim-Bir-Sen’den CHP’ye suç duyurusu!
Eğitim-Bir-Sen’den CHP’ye suç duyurusu!
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0