>
TARIMIN GELECEĞİ TOKAT’TA FİLİZLENİYOR

TARIMIN GELECEĞİ TOKAT’TA FİLİZLENİYOR

Türkiye’de kampüs içinde ilk ve tek meslek lisesi olma özelliği taşıyan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim öğretim teknoloji ve uygulama tabanlı olarak yapılıyor.

29 Kasım 2021 - 21:36

Olağanüstü aktif bir hızla değişen dünyanın nüfusu sürekli olarak artıyor. Bu artış beraberinde tarım sektörü alanında da sıra dışı fırsatlar sunuyor. Türkiye tarım alanında lider ve belirleyici bir role sahip bir ülke. Tokat ise ülkenin en büyük tarımsal üretim yapan şehirlerinden birisi. Tarım kenti olan Tokat’ta sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ortaklığında bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitim öğretime başladı. Tarım Lisesi olarak da bilinen okulda hem teori hem de pratik eğitimler veriliyor.

 

Verilen eğitimler ağırlıklı olarak İngilizce tabanlı olarak belirlendi. Bu sayede öğrencilerin uluslararası standartlarda bir tarım bilgisine sahip olması hedefleniyor. Aynı zamanda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesine bağlı laboratuvarları da kullanma şansı yakalayan öğrencilere teknolojik bağlamda eğitimler de veriliyor. Akıllı tarım teknoloji eğitimlerinin verildiği bu laboratuvar sayesinde de mezun olan öğrencilerin kendi tarımsal teknolojilerini kendilerinin yapmaları hedefleniyor.

 

TEKNOLOJİ TABANLI EĞİTİMLER VERİLİYOR

Şuan için okulda öğrenim gören öğrenci sayısı 120. Bu öğrenciler 10 milli eğitim müdürlüğü ve 6 tane de üniversiteden görevlendirilen öğretmenlerden eğitim alıyor. Okul Müdürü Prof. Dr. Gülistan, Tokat Güneş Haber Gazetesine yaptığı değerlendirmede: “Geleceğe adım atacak gençlerimiz burada eğitim alıyor. Biz de bu eğitimde bulunmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Okulumuz tarım temalı bir meslek lisesi olarak faaliyet göstermekte ve tarım alanında gerçekten üniversite hocalarımızın katkılarıyla eğitim veriliyor bu okulda. En başta tabii ki hazırlık sınıfımız var ve İngilizce bir eğitim veriyoruz. İngilizce eğitim çok önemli. Çünkü uluslararası standartlarda çocuklarımızı hazırlamak istiyoruz. Geleceğe hayata hazırlamak istiyoruz. Bu anlamda İngilizce eğitim çok önemli. Bunun için dil laboratuvarımızı kurduk. Dil laboratuvarında çocuklarımız bilgisayar eşliğinde dil eğitimi alıyorlar.

 

ÜNİVERSİTE İMKANLARI ÖĞRENCİLER İÇİN SEFERBER EDİLDİ

Daha sonraki süreçte tarımsal eğitimlerini Ziraat Fakültemizin tüm sera alanlarında ve tarımsal üretim merkezleri alanlarında eğitim görmek üzere çocuklarımıza uygulama alanlarında üniversitedeki hocalarımız eşliğinde eğitimler verdiriyoruz. Bu da çok büyük bir katkı sağlıyor üniversitede bulunması anlamında. Tabii kampüsün bütün olanaklarından çocuklarımız faydalanıyorlar. Özellikle sosyal imkanlardan, yüzme havuzlarından, spor tesislerinden, yemekhane alanlarından, kantin gibi her türlü imkanlardan faydalanıyor çocuklarımız. Üniversitedeki hocalarımızın tabii vizyoner bakışını, ufkunu hep beraber yaşama keyfi buluyorlar bu okulda. Sadece tarım içerikli derslerimiz yok. Önemli olan çocuklarımızı geleceğe, tarımı seven, lider bir tarımcı, girişimci, tarım teknolojisiyle büyük atılımlar yapacak şekilde yetiştirmeyi hedefliyoruz okulumuzda. Ve çocuklarımız tarımsal uygulama derslerinin yanında özellikle teknolojiyi geliştirmek anlamında şurada görmüş olduğunuz Arduino setleriyle softwork ve değişik programlamayla tasarım ve modelleme üzerine çalışıyorlar. Bu da çok önemli bir ayrıcalık. 15-14 yaşında çocuklarımız üniversite eğitimi vizyonuyla yetişiyorlar burada. Bu da çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum” dedi.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/11/2021-11-29-21-39-19.jpg
2021/11/2021-11-29-21-39-22.jpg
2021/11/2021-11-29-21-39-25.jpg
2021/11/2021-11-29-21-39-27.jpg
2021/11/2021-11-29-21-39-29.jpg
2021/11/2021-11-29-21-39-31.jpg
2021/11/2021-11-29-21-39-34.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki