Tarımsal üretim ve tüketimde israf anlatıldı

Tarımsal üretim ve tüketimde israf anlatıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Özcan, TOGÜ’de “Tarımsal Üretimde ve Tüketimde İsraf” konulu bir konferans verdi

11 Ocak 2019 - 10:44

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Tarım Öğretiminin 173. Yılı programı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda gerçekleşen törene Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Gökçe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hanifi Vural, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Barışık, Genel Sekreter Fatih Alhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Ziraat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Bestami Gün yapmış olduğu konuşmada, “Bizler bir ziraat mühendisi adayı olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli ekonominin temeli ziraattır” mantığı ile Türk tarımının daha iyi ve geniş bir şekilde ilerlemesi ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak için bu yola talip olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yapmış olduğu konuşmada, tarımsal gelişmenin en önemli unsurunun eğitim ve eğitimli çiftçiden geçtiğini ifade ederek, bilginin kalkınmanın en önemli itici gücü olduğunu söyledi. Şahin konuşmasında tarımla beslenen nüfusun her geçen gün artmakta olduğunu ve gelecek nesillere gıda sıkıntısı yaşatılmaması için gerekli çalışma ve düzenlemelerin bugünden yapılması gerektiğini ifade etti. Tarımsal eğitim ve yayım çalışmaları hakkında da bilgiler veren Şahin, Tokat’ta 2018 yılında 638 adet çiftçi toplantısı yapıldığını ve yaklaşık 10 bin çiftçiye tarımsal eğitim hakkında bilgiler verildiğini belirtti.

TEKNOLOJİK BİLGİDE ÜRETİCİYE DESTEK

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin ise “Ülkemizin sahip olduğu büyük tarımsal potansiyelin iyi değerlendirilmesi için eğitim-öğretim, araştırma ve yayım faaliyetlerine önem verilmesi gerekmektedir” dedi. Ziraat Fakültesi ile ilgili bilgiler de aktaran Sakin, Ziraat Fakültesinin çok geniş bir ürün yelpazesinde gerek bilim dünyasına gerekse yöre üreticisinin teknolojik bilgi ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarla bölge ve ülke tarımının gelişmesinde katkıda bulunduğunu ifade etti.

İSRAFI ÖNLEMENİN YOLLARINI ANLATTI

Konuşmaların sonrasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Özcan, “Tarımsal Üretimde ve Tüketimde İsraf” konulu bir konferans sundu. Özcan konferansında, “Dünya nüfusu ve beslenme sorunları, gıda israfı bilgileri, tarımsal üretimden tüketim aşamasına kadar ürün kayıpları ve israfın nedenleri, israf ve kayıpları önleme yolları” konuları üzerinden dinleyicilere bilgiler aktardı.  

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Niksar'da ilk patates hasadı yapıldı
Niksar'da ilk patates hasadı yapıldı
Kur’an kursunun dava konusu olmasına tepki
Kur’an kursunun dava konusu olmasına tepki