google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tarzan filminde gördüğü Jeep, tutkuya dönüştü

Tarzan filminde gördüğü Jeep, tutkuya dönüştü

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden emekli İngilizce Öğretim Görevlisi Seyit Koçaker (69), ilkokulda okulu ile birlikte gittiği Tarzan filminde gördüğü Jeep’e hayran kalınca ‘idolum oldu’ dediği jeep’ler yaşam tutkusuna dönüştü. 1962 model Jeep’iyle 39 yıldır maceradan maceraya koşuyor

13 Kasım 2020 - 20:26 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 08:02

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden emekli İngilizce Öğretim Görevlisi evli ve 2 çocuk babası Seyit Koçaker (69), Jeep marka arazi araçlarına olan tutkusuyla dünya genelindeki kendisi gibi jeep tutkunu olan bir çok kişi tarafından da tanınır hale geldi.

Tokat’ta 1951 yılında Şükriye ve Hüseyin Koçaker çiftinin 6 çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya gelen Seyit Koçaker, çocukluk yıllarında gittiği Tarzan filminde gördüğü jeepleri bir daha aklından çıkaramadı. Arazi aracı ile ilk kez bu film sayesinde tanışan Seyit Koçaker’in Jeep tutkusu, babasının aldığı  bir jeep ile gerçeğe dönüştü. O yıllarda yaşı küçük olan ve ehliyeti olmayan Koçaker, ailesinden gizli gizli sürdüğü jeepi, yakayı ele verdikten sonra babasının onayıyla boş arazide deneyim kazanarak sürmekte ustalaşır. Sonrasında ise jeepler onun hayatının bir parçası olur. Tokat’ta sahip olduğu jeepi ile çoğu kişi tarafından tanınan, doğa tutkunu Seyit Koçaker, özellikle hafta sonları bir araya geldiği yakın arkadaşlarıyla arazi turu atarak maceradan maceraya koşuyor.

Çocukluğunda ilk kez jeeple nasıl tanıştığını anlatan Koçaker’in anılarını derlediğimiz röportaj şöyle:

Neden jeepleri tercih ettiniz? Bu tutkunuz nasıl başladı?

Seyit Koçaker: “İlkokuldayken yani 1950’li-60’lı yıllarda okulları her öğretim yılı içerisinde birkaç kez sinemaya götürüyorlardı. Milli Eğitim’in öyle bir uygulaması vardı. İlkokul 3. sınıftayken okul olarak öyle bir sinemaya götürüldük. Film Tarzan filmiydi. Konu da önemli; Oradaki bir yerli kabilenin atalarına veyahut tanrılarına ait artık orasını tam hatırlamıyorum bir evde çok önemli bir hazinesi varmış. Ama bunu gizli tutuyorlarmış. Nasıl olduysa bir grup beyaz adam bunun haberini alıyor ve o hazineyi ele geçirmek üzere Afrika’ya gidiyor. Tarzan var tabi filmde. Tarzan kabileden yana. O iyi adam, kabile mazlum, beyaz adamlar ise kötü adamlar. O filmde bizim görmeye pek alışık olmadığımız bir takım şeyler vardı. Mesela bir çadırı biz Kızılay’ın sivri çadırlarını görürdük dergilerde, kitaplarda. Adamların kulübemsi çadırları var. Hiç görmediğimiz uyku tulumları, portatif gaz yağlı ocakları, lambaları, kıyafetleri de çok güzeldi, safari kıyafetleri. 3 tane de Jeep vardı. O tür bir aracın jeep olduğunu ben ilk defa orada görüyordum. Bizim jeep’lerin ilk örnekleriydi; üzerleri açık, camları önden yatırılmış, bazen ormanda çalıları yatırarak ilerliyor. O çocukluk psikolojisiyle hayran kaldım o ortama. Demek ki biraz da maceraperestlik var. Jeepe olan ilk tutkum o Tarzan filminde başladı. Ondan sonra da benim için bir idol haline geldi. Derken ortaokul yıllarımda Hükümet binasının önünde aniden bir jeep belirdi. Okula gidip gelirken görüyordum.Epey zaman orada durdu. Sonra öğrendik ki ihale edilecekmiş. Zile Hastanesi’ne aitmiş. Demek ki kayıttan düşürülüyor bir sebepten ihale edilmek üzere il merkezine getirmişler. Merdivenin yan tarafında duruyor. Gidip gelip incelemeye başladım. Sonra satılacağını duyunca baba aşırı derecede ‘O Jeep’i alalım’ diye baskı yaptım. Ve maceralı bir şekilde babam o ihaleye girdi ve jeep’i aldı.”

BAŞIMA KAZA GELİR DİYE AİLEM SÜRMEMİ YASAKLADI

Babasının o aracı satın almasıyla yaşadığı mutluluğu tarif edemediğini ifade eden Seyit Koçaker, ortaokul 3 öğrencisi iken 1 -2 saatin içerisinde jeep sürmeyi öğrendiğini anlattı.

Koçaker o günleri ise şöyle özetledi: “Çiftliğimiz var. Orası bu jeepi kullanmak için uygun bir ortam. Etrafta kimsenin olmadığı zamanlarda olmadık yerlere sürmeye başladım onu. Ailem başıma bir kaza gelecek diye tabi kızıyordu sürekli. Sonra anahtarını üzerinde bırakmamaya başladılar ve bana da jeepi yasakladılar.”

İNŞAAT ÇİVİSİNİ TREN YAYINDA ANAHTARA ÇEVİRDİM

Ailesinin koruma iç güdüsüyle kullanmayı yasakladığı aracı daha sonra sürmesine nasıl ikna olduklarını anlatan Koçaker, “Bir gün inşaat çivisini aldım demiryolu var yakınımızda götürdüm tren raylarının üzerine koydum. İlk geçecek treni beklemeye başladım. Bir müddet sonra bir tren geçti. Çıktım rayın yanına baktım ki uç kısmını baya ezip bırakmış. O çiviyle bir kontak anahtarı yaptım. Yine evin civarında kimse olmadığı zamanlarda çalıştırıp geziyordum. Fakat bazen gördüklerinde kıyamet kopuyordu. Yine böyle bir gün jeepin izini görmüşler yakalandım. Babam çok kızdı ancak ikna oldu. Başıma daha kötüsü gelmesin diye Necdet ağabeyime: ‘Ver bir anahtar.  Baksana çividen anahtar yapmış, kontağı bozacak. Bari kontağı bozmasın’ dedi. O günden sonra ailenin kadrolu sürücülerinden biri oldum. Ehliyetim yoktu ama kadrolu sürücü oldum. Bu yıllarca sürdü. Sonra babam o jeepi sattı.Çok da üzüldüm.Oturduğumuz apartman eskiden evimizdi. Önü bahçeydi. Önü çitle çevriliydi. Oraya park ederdik. O çamurdaki kalıp izini alıp eski evin bordum katında bir odada dolabın içerisinde uzun bir süre saklamıştım.”

39 YILDIR MACERADAN MACERAYA KOŞUYOR

80’li yılların başında da şimdiki kullandığı jeepi satın alan Koçaker, “Bu jeepi tahmin ediyorum 1981-82 yılıydı aldım. Aslı resmi kurumdan çıkmış ihale edilmiş ve Samsun’dan biri almış. Ama alan kişide 3-4 ay kalmış. Ben de baktım almaya gittiğimde birçok jeep vardı ama bunu seçtim. Bu jeep 1962 model. Bazı yerli parçalar vardır belki ama orijinal. Bazılarının yaptığı gibi şu arabanın motoru, bu arabanın karbüratörü, diğerinin direksiyonu yok. Hep kendine ait olan şeyler.”

Yerli ve yabancı turistlerin özellikle çok ilgisini çektiğini söyleyen Koçaker, sosyal medya üzerinden dünya genelinde bir çok jeep tutkunu ile buluştuğunu söyledi.

Kaynak: HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DR. İMBAT MUĞLU - COVID_19 ’A KARŞI KEKİK
DR. İMBAT MUĞLU - COVID_19 ’A KARŞI KEKİK
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0