google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Taş hazinesi Gün yüzüne çıkıyor

Taş hazinesi Gün yüzüne çıkıyor

Ulusal ve uluslararası yürütülen projelerde fark yaratarak yurt çapında dikkat çeken Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni ve son derece önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali liderliğindeki proje ekibi son olarak, 6 önemli projeye hibe almayı başardı.

02 Kasım 2019 - 11:40

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı-Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı için hazırladığı 6 proje hibe almaya hak kazandı. Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü ayrıca, 2 projesi ile de yedek listede yer aldı.

Hibe almaya hak kazanan 6 proje ve sahibi olan kurumlar: Tokat Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü (Yarı Değerli Taşlar ve kuyum atölyesi), Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü (Tokat Sanayisine Aranan Eleman Yetiştirme Projesi), Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kimyamızı Değiştirelim),

Tokat Merkez Yeşilırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (BİTOKA-Bilişim ve İnovatif Teknolojiler Ortak Kullanım Alanı), Almus Çok Programlı Anadolu Lisesi (Yeşil Enerji Atölyesi), Reşadiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Robotik Kodlama ve Tasarım Atölyesi), Yedek listede yer alan 2 proje ve kurumları ise Turhal Şehit Ahmet Atilla Güneş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Toprak ve Maden Araştırma-Analiz Laboratuvarı Kurulması) ile Mesleki Eğitim Merkezi (Ahşapta Hayat Var) olarak açıklandı.

“Yarı Değerli Taşlar ve Kuyum Atölyesi”

Proje ile engelli bireylerin ve ev hanımlarının meslek sahibi olmaları amaçlanıyor.  Proje kapsamında Halk Eğitim Merkezi’nde yarı değerli taşları işleme ve kuyum atölyesi ile satış ofisi kurularak, bölgede bulunan yarı değerli taşlar Tokat’a katma değer olarak kazandırılacak. Projeye dair yapılan açıklamada, “Engelli bireylerimiz çoğu kez hayata ve kendine küsmektedir. Amacımız öncelikli olarak, onları hayata katmak ve kendilerinin değerli oldukları hissini uyandırmaktır. Bu düşüncelerle projemizin ana hedeflerinden birisi de engelli bireylerimizin kendilerini mutlu hissedebilecekleri ve kendi ayakları üzerinde durabilecekleri iş ortamları sağlamaktır. İşgücüne katılımı ve istihdamı artırarak girişimcilik ruhunu da ortaya çıkarmayı amaçladığımız proje ile engelli bireylerimize maddi olduğu kadar manevi destek de sunmuş olacağız. Toplumun tüm kesimlerine bu duyarlığın yayılmasını arzulamaktayız” ifadeleri yer aldı.

Ev kadınlarına müjde

Proje kapsamında Halk Eğitim Merkezinde “Yarı Değerli Taşları İşleme ve Kuyum Atölyesi”nin   kurulacağı ve bölgede bulunan yarı değerli taşların işleneceği belirtilerek, işlenen taşların açılacak satış ofisinde satılacağı kaydedildi. Tokat’ın ekonomisine katkı sunacağı ifade edilen açıklamada, ev kadınlarına da müjde geldi. Ev kadınlarının girişimcilik kapasitesinin arttırılması amacıyla süs taşı işlemeciliği eğitimi alacaklar. Bu merkezlerde ders verecek usta öğreticiler yetiştirilirken, ikinci aşamada ise ev kadınları süs taşı işlemeciliği eğitimi görecekler.  Süs taşı işlemeciliği eğitimi alan ev kadınları, bu atölyelerde ürettikleri ürünlerini ofisler aracılığıyla satışa sunabilecek ve kendi ekonomilerine katkı sunacaklar.

Proje ile ayrıca, Tokat’ın taş hazinelerinin gün ışığına çıkarılması ve süs taşı turizminin canlandırılması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0