Teknolojik sera Tokat’a da kurulsun

Teknolojik sera Tokat’a da kurulsun

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 9 ile kurulması planlanan Teknolojik Sera projesine Tokat’ın da dahil edilmesini istedi

10 Mayıs 2019 - 11:33

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Genel Kurulunda Tokat’ta seracılığın geliştirilmesi ve sebze- meyve fiyatları hakkında konuşma yaptı.

15 Nisan’da açıklanan 9 ilde Teknolojik Sera kurulacağı yönündeki projede Tokat’ın da bu illere dahil edilmesi gerektiğini söyleyen Durmaz, “Bugün sebze meyve fiyatlarını dengelemek için kurulması planlanan Sera A:Ş çok önemli ve umut verici bir adımdı. Fakat uygulanma tarihi bile henüz Bakanlıkça belirlenmemiş! Hangi yıl hayata geçecek? Ne zaman uygulanır bilmiyoruz? Dilerim bu proje bir an önce gerçekleşir ve artık şehirlerimiz kalkınmaya, çiftçimiz üretmeye halkımız ucuz meyve sebze yemeye başlar! Bakanlığın bu proje için seçtiği seçtiği 9 il bulunuyor! Tokat neden bu proje içinde yok! Tokat en önemli sebze ve meyve üretim merkezi, çok önemli jeotermal kaynaklara sahip. Aynı zamanda seracılık için de en verimli ovalara sahip! Tokat’ın üç önemli büyük ovası Niksar, Erbaa ve Kazova sit alanı ilan edilmiş, koruma altına alınmıştır. Tokat seracılık açısından potansiyeli olan fakat bu şans verilmeyen ildir. Geçmişte bu bölgede bir modern sera kurulumu için ön çalışmalar da yapılmıştır.  Bir diğer yönden Tokat'ta sanayiciler açısından da seracılığa dair bir deneyim ve beceri oluşmuştur. Bu örneklerde de göründüğü üzere Tokat modern seracılık için çok önemli bir potansiyele sahiptir.  Bu proje Tokat’ta da uygulanırsa, sektöre büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x