Tekstilde dev firmaların tasarımcısı marka olma yolunda

Tekstilde dev firmaların tasarımcısı marka olma yolunda

Tüm eğitim hayatı İstanbul’da geçen ve 1999 yılından beri tekstil sektöründe emek veren, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatları Fakültesi hocalarından resim eğitimi alan girişimci Sevinç Yücel, Tokat OSB’de kurduğu Sabah Tekstil adlı firma sayesinde kendi markasını oluşturma yolunda ilerliyor. Tekstil sektörünün; tasarım ve marka yönetimi alanında kendini yetiştirmiş tekstilci, marka olmayı hedefliyor.

02 Eylül 2020 - 10:56 - Güncelleme: 02 Eylül 2020 - 13:01

 

Tokat’ın Almus ilçesi Çamdalı köyünde 1980 yılında dünyaya geldi. Babası, o henüz bir yaşındayken ailesini alıp çalışmak üzere İstanbul’a taşındı. Ama o hiçbir zaman kendini ait hissettiği topraklardan koparmadı.

Ailenin 2 çocuğundan birisi olan Sevinç Yücel,  İlk-ortaokul ve liseyi İstanbul’da okuduktan sonra tasarıma yöneldi. Ve tasarım bölümünde okudu. Zaten ailede anneannesi, annesi ve kendisi olmak üzere 3 kuşağın da terzilik, mesleği olmuştu. Hatta örgü tasarımları yapan anneanne, daha sonra yurtdışına giderek Almanya Berlin’e yerleşir. Ve örgü konusunda kendini orada daha da iyi yetiştirir, tüm renk ve tasarımlarında anneannesinden ilham aldığını, onun gözüyle dünyaya baktığını, büyük bir heyecanla dile getiren Sevinç Yücel iş hayatına bir dönem annesiyle de devam eder. Yaklaşık 20 yılını sektöre veren Yücel, şimdi Tokat Organize Sanayi Bölgesinde kurduğu Sabah Tekstil Firması ile İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa firmasına fason üretim yapıyor.

Kalabalık bir ailede büyüdüğünü ve İstanbul’a taşındıktan sonra da her sene Tokat’a geldiklerini ve memleketiyle bağını hiç koparmadığını anlatan Sabah Tekstil Firması Sahibi Sevinç Yücel, terzi bir ailede büyümenin avantajını çocukken bebeklerine elbise tasarımı yaparak kullanmış. Yücel o günleri “Küçükken bebeklerime sürekli elbise tasarımı yapıyordum. Sanırım bir çok tasarımcı cümlesine böyle devam eder ama  işin gerçeği de  böyle.. Çünkü bazı yetenekler bizi çocukluğumuzda  yönlendirmeye başlar ve ben de Moda ve Tasarım okudum” cümleleriyle anlattı.

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ RESİM BÖLÜMÜ HOCALARINDAN ÖZEL RESİM EĞİTİMİ ALDI

Türkiye’de 80’leri son yıllarının moda tasarımcılığında önemli bir dönem olduğuna işaret eden Tekstilci Sevinç Yücel, aileden ve çocukluktan beri hayalini kurduğu mesleğe adım adım o yıllarda ilerlemeye şöyle başlamış: “Sonra araştırdım. 1987-1989 yıllarına baktığımızda tasarımcıların çok meşhur olduğu bir dönemdi. Özellikle Cemil İpekçi vardı. Neslihan Yargıcı vardı. Çok güzel tasarımlar yapıyorlar. Ben de onlardan ilham aldım. Lisede istediğim bölüme gidemedim. Ailem diğer aile fertleri gibi doktor, öğretmen olmamı istiyordu. Aslında tüm ailelerin sorunu burada başlıyor; yetkinliğe göre değil de aileler arası yarışa dönen bir meslek seçiminin ortasında kalıyor çocuklar ve gençler.  Ben bu tabuları zor da olsa kırdığımı düşünüyorum. Asla yılmadan kendi ideallerimin ve hayallerimin peşinden gittim. “Zaman; telafisi olmayan en kıymetlimiz.. “

“SEKTÖRÜN EN BÜYÜK DEVİ MARKANIN TASARIMCISI OLDUM”

Dünya devi İtalyan bir markada çalışmaya başlayan Yücel, iş hayatında ilerleyişini şöyle anlatıyor: “Bir Türk tasarımcı olarak; dünyada yaptığı tasarımların çok az adette, belli kişilerin alabildiği bir firmaya genç yaşta tasarımcı olarak giriyorsun. Benim mesleğimi yapan insanlar ya İtalya’da ya İngiltere’de ya da Fransa’da eğitim alması gerekiyor. Ve çevresi olması gerekiyor.  Bu tabuları da yıktığımı düşünüyorum yetenek ve farkındalık insana çok farklı bir deneyim yaşatıyor, her şeye dışarıdan bakabiliyorsunuz. Arz ve talebi görebiliyor olmak; insan ruhunu anlayabilmek çok güzel ve bu tasarımlarınıza yansıyor...

NEDEN DENİM?

Kumaşları insan karakterine benzeten Sevinç Yücel,  Denim kumaşlarını ayrı sevdiğini belirtiyor. Uzun süre denim alanında tasarım yaptığını ve her ilmeğine, aksesuarına, dokumasına kadar her operasyonunda bulunduğunu bu kumaşın bizim ülkemizdeki pamuk tarlalarının ve tohumlarının yeniden ıslahıyla dünya pazarında kaybettiği yerini yeniden alacağını ve Türk markalarının çoğalacağını öngörüyor. Ve cümlesine şöyle devam ediyor; en hassas ipliğin pamuğun doğru atkı ve çözgülerle ( dokuma) ne kadar sağlam bir kumaş ortaya çıkarması muazzam bir şey.. Bizlerde öyleyiz.

ÖNCELİK REKLAM VE PAZARLAMA STRATEJİSİ

Tekstil Firması Sabah’ın sahibi Sevinç Yücel “Amacım markalaşma yolunda ilerlemek. Birçok büyük yatırım sahibi firmalar kendi markalarından daha çok dış sermayeli markaların fason üretimini yapmakta. Bu durum ana nedeni nedir? Diye sorduğumuzda gülümseyerek şunları söyledi: ; “yerli markaya talep az, ve gençlerin batı hayranlığı.. Bu markalar reklamını iyi yapıyor algıya yönelik çalışmaları da oldukça başarılı ”dedi ve devam etti; tasarım, kalite, reklam... pamuk var tasarımcı var iş gücü var, Pazar alanı var, üç yanımız Deniz yani ulaşım sorunumuz yok, Anadolu bir yol güzergahı... Güzel işler çıkacağına inanıyorum. İş; illere bu pastayı doğru paylamakta.”

NEDEN TOKAT?

Neden Tokat’ı tercih ettiğini anlatan Tekstil Firması Sabah’ın sahibi Sevinç Yücel, “Tokat bildiğim bir şehir. Çevreyi çok iyi biliyorum. Personel sıkıntım yok. Benden önce gelen tekstil işiyle uğraşan insanlar var ve kot ile uğraşmış büyük markalar var ve Coğrafi konumu .. Bir de insan kendini nerede huzurlu hisseder. Memleketinde. Bura da benim memleketim” ifadelerini kullandı.

DİKİM KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ

Kot ve mont üzerine şuan diktikleri ürünlerin İngiltere’ye ihraç edildiğini söyleyen Sevinç Yücel, “Müşterilerimiz daha önce de İngiltere idi. Daha önce de İngiltere’ye çalıştığımız için ne istediklerini biliyoruz. İngiliz markalarına tasarımlar yaptım, ne istediklerini çok iyi takip edebiliyorum bu benim için ve üretilen ürünün kalitesi için büyük bir avantaj..

“HER GECENİN BİR SABAHI VAR”

Az bir sermaye ile işe adım attıklarını söyleyen Firma sahibi Sevinç Yücel, “Bir işi yaparken Hedef çok önemli. İstikrar çok önemli. İdealist olmanız çok önemli. Eğer yaptığınız işten yılgınlık ederseniz zorda kaçarsanız ve zamanınızı sadece ona ayırmazsanız bir noktadan sonra ya o iş ya da siz onu bırakıyorsunuz. Ben hiçbir adımımda geriye adım atmadım. Hep bir üst basamağa çıktım. Hayat bir merdiven gibi... Dünya Çok zor bir süreçten geçiyor maddi manevi.. Ama her gecenin bir sabahı var. Firmamızın adı gibi. Sabah’ın anlamı güneş, doğum, yeni başlangıç. Burası her gün yeni bir sayfaya geçtiğimiz bir firma. Bu firmaya emeğini veren insanlar yaptığı işten yılmayan ve ne istediğini bilen  insanlar. Ekip çok önemli, sizinle kesinlikle aynı frekansta olmalı..Bundan sonra da önümüze çıkacak tüm engelleri, doğru risk yönetimi ile ekip ruhu ile çözeceğiz ve yılmayacağız” dedi.

2020/09/2020-09-02-13-01-04.jpg
0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Yanan AVM’de hasar tespiti başladı
Yanan AVM’de hasar tespiti başladı