Telsizciler Günü Telsizle Kutlandı

Telsizciler Günü Telsizle Kutlandı

18 Nisan Dünya Amatör Telsizciler Günü covid-19 virüsü sebebi ile yapılan özel telsiz çevrimi ile kutlandı.

22 Nisan 2020 - 11:38


18 Nisan Dünya Amatör Telsizciler Günü kutlamaları telsiz üzerinden konuşarak yapıldı. Günün anısına özel telsiz çevrimi düzenlendi. 
Tokat'taki amatör telsizciler adına açıklama yapan Murat Can şunları söyledi: "1920 yıllarda uzak mesafe görüşmelere imkan sağlayan kısa dalga frekansları ticari olarak kullanılıyordu. Amatör telsiz kullanımını desteklemek amacıyla neredeyse frekans bulamayacak olan amatör telsizciler Paris'de bir araya gelerek, dünya çapında Amatör Telsiz merakını desteklemek için 18 Nisan 1925 günü  IARU'yu (Dünya Amatör Telsiz Birliği) kurdular. 2 yıl sonra, Uluslararası Radyo Telgraf Konferansı'nda Amatör telsiz için 160, 80, 40, 20, ve 10 metre bantları ayrıldı. Artık dünya çapında örgütlenmiş olan amatör telsizciler günümüze ulaşan frekans bantları ve ülkelerindeki yasaların telsizcilikle ilgili kısımlarını elverişli hale getirdiler."

TRAC GENEL BAŞKANI KONUŞMA YAPTI
Türkiye'de bu günün başta TRAC ve ANTRAK sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirten Murat Can, Tokat'ta ilk defa geçen yıl kutlanan Dünya Telsizciler gününde bir panel düzenlendiğini hatırlattı. Murat Can, "Bu sene bu etkinlik tüm dünyada etkin olan covid-19 virüsü sebebi ile yapılacak özel telsiz çevrimi ile kutlandı. Çevrime 54 telsizci katıldı. Yurtdışından Tokat'taki kutlama amaçlı yapılan telsiz çevrimine ses kaydı ile, İl dışından ise echolink üzerinden katılan amatörler oldu. Kutlama görüşmelerine TRAC Genel Başkanı Aziz Şaşa Bey ve Genel Sekreter Muhsin Bozkurt Beylerin katılımı ve Genel Başkanın bilgilendirme konuşması ile devam edildi. Çevrime katılan tüm operatörlerimize bu anlamlı gün bu frekansta bulundukları için teşekkür eder tüm telsizcilik camiasının dünya telsizcilik günlerini kutlarım" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abbas Güçlü’ye Turhal Kule mesajı
Abbas Güçlü’ye Turhal Kule mesajı
Çalışmalar normalleşene kadar devam edecek
Çalışmalar normalleşene kadar devam edecek