>
TEMELİNİ BAKAN DERYA YANIK ATTI

TEMELİNİ BAKAN DERYA YANIK ATTI

Tokat’ta Türkiye’ye örnek olacak Sosyal Hizmetler Kampüsü Temel Atma Töreninde konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Çocuklara yönelik politikalarımızda aile hayatının öncelenmesi, aile odaklı hizmet, modellerimizi belirleyen temel yaklaşımımız. Çocuğun üstün yararı olmazsa olmazımız. Sihirli cümle bu” dedi

28 Kasım 2021 - 20:18 - Güncelleme: 29 Kasım 2021 - 21:44

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın teşrifleri ile Sosyal Hizmetler Kampüsü Temel Atma Töreni gerçekleştirildi. Törende Bakan Derya Yanık’ı il protokolü karşıladı. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, AK Parti İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, Kamu Kurum müdürleri, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir ve kurum çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

 

ZENGİN: AİLELERİN HAYATI DA REHABİLİTE OLACAK

Temel Atma töreninde Selamlama konuşmasını yapan AK Parti Tokat Milletvekili Özlem Zengin Bakan Yanık ile değerli bir dostluğunun olduğunu vurgularken, “Sayın Derya Yanık’ı hem bakan olarak hem de dostumuz olarak Tokat’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yağmurlarla bereketli bir günde geldiniz. Daha güneşli günlerde de sizi ağırlamak isteriz. Bu merkez Tokat için çok önemli ama onun da ötesinde Türkiye  için çok önemli çünkü bir örnek ilk teşkil ediyor. Türkiye’de bu konseptte yapılan ilk proje. Burada sadece engelli çocuklarımızın rehabilitasyonu, eğitimi değil aynı zamanda onlara hayatını adayan, çok büyük fedakarlıklarla en iyisini sunmaya çalışan aileleri için de fevkalade önemli bir fırsat. Çünkü bu komplekste hem evlatlarımız eğitim alacaklar ama aynı  zamanda anne babaları belki biraz nefes alacaklar, onların hayatı da bir anlamda rehabilite olacak” dedi.

Zengin Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, ve Bakanlık başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederek hayırlı olmasını temenni etti.

 

VALİ BALCI: AYAKLARI YERE BASAN BİR PROJE OLDU

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise temel atma töreni gerçekleşen Sosyal Hizmetler Kampüsü ile ilgili bilgiler verdi. Balcı, “Türk devleti büyük bir devlet. Devletin derdi millet. Devletimizin varlık sebebi milletimizin yükünü almak. Özellikle engelli annelerinin yükünü nasıl alabiliriz fikrinden ortaya çıktı bu proje. Engelli annesi olmak zor iş. Bazen çocuklarını bırakacak bir yer bile bulamıyorlar. Hastaneye gidip ilaçlarını bile alamayabiliyorlar. Biz bu projeyi şehirde geliştirip bakanlığımız ile paylaştık ve bize çok destek verdiler. İş büyüdü ve bu kampus şekline geldi. Bir tarafından kimsesiz çocukların kalabileceği bir alan oldu. Diğerinde ağır mental ve fiziksel engelli kişilerin kalacağı yer. Ortası ise Türkiye’ye örnek olacak inşallah, aktif yaşam merkezi ve eğitim alanı olacak. Ayrıca yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve camimiz de olacak kampüste. Sosyal donatı alanları ile çok güzel bir proje oldu.  Projenin bir diğer özelliği de şu; Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzde çalışan kapıdaki güvenlik görevlisinden müdürüne kadar herkesin fikri ile oluşturulan bir proje. Yani tamamen ihtiyaçları yerinde tespit ederek yaptığımız bir proje. Ayakları yere basan bir proje oldu. İnşallah bir yıl içerisinde bitecek. Bize de 75 milyona mal olacak.

Ayrıca bir tane de özel eğitim kampüsü yapıyoruz. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve uygulama okulları ile beraber o da Türkiye’de bir ilk olacak. İnşallah bir yıl içerisinde tamamlanacak. O konuya da Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Bey çok destek verdi. Bir yıl içerisinde iki proje tamamlanacak ve hem Türkiye’ye örnek olacak, hem de engelli vatandaşlarımızın yükünü üzerinden almış olacağız” diye konuştu.

 

BAKAN DERYA YANIK: BİZ ASLINDA MİLLETE BORCUMUZU ÖDÜYORUZ

Açılış konuşmalarının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kürsüye geldi. Bakan Yanık, “Bugün Tokat’a böyle güzel bir hizmet kampusunu kazandıracak olmanın sevincini sizlerle paylaşmaktan duyduğum sevinci bir kez daha ifade etmek istiyorum. Elhamdülillah  gerçekten ham ediyorum öncelikle çünkü bu çalışmalar bugünden yarına bıraktığımız  borçlarımız. Biz aslında  milletimize borcumuzu ödüyoruz. Çok bütünlüklü bir proje. Bizim insana bakışımız  insanın eşrefi mahlukat olma özelliğinden hareketle  ihtiyacı olan  her şeyi bir arada ve aynı anda mümkünse yerine getirmek ve karşılamak. Biz çünkü engelli-engelsiz, yaşlı-genç, fakir-zengin hiçbir fark gözetmeksizin insanın tam ve mutlak eşitliğine inanan bir inancın bağlılarıyız. Öyle olduğu için bu bütünlüklü projeleri gerçekleştiriyoruz. Öyle olduğu için her bir hizmetimizi insanın ihtiyacını gözeterek yerine getirmeye çalışıyoruz.”

 

“81 İLİN İHTİYACI NEY İSE FİZİBİLİTESİNİ YAPIYORUZ”

Bakan Derya Yanık konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Biz bakanlık olarak  bütün şehirlerimizde, memleketimizin 81 ilinde ne ihtiyaç var bütün ana hizmet başlıklarımızda çocuk hizmetlerinde Tokat’ın ihtiyacı ne, engelli yaşlı hizmetlerinde Tokat’ın ihtiyacı ne, huzurevine mi ihtiyacı var, engelli yaşlı bakım merkezine mi ihtiyacı var, rehabilitasyon merkezine mi neyse bunların  her birinin fizibiletisini yapıyoruz.  Bütün şehirlerin. Ve ona göre de hizmetleri yaymaya çalışıyoruz. O yüzden ihtiyaçları karşılayan, gerçekçi, hayal satmayan hizmetler üretiyoruz. Şükürler olsun bugünden sonra da inşallah bunları devam ettireceğiz. Nitekim Çocuk Evleri Sitesi, Gündüzlü Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Kapalı Spor Salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Cami, diğer donatıları ve yeşil alanlarıyla  Tokatımıza yaraşır bir kompleksi  ülkemize, milletimize, Tokatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu büyük ve her bir ayrıntının  tek tek düşünüldüğü kompleksimizin Tokatımızın ihtiyaçlarını karşılaması nın yanı sıra diğer şehirlerimize örnek olmasını ümit ediyorum.  Örnek teşkil edeceğini de düşünüyorum.” 

 

“SOSYAL YARDIMLARI CUMHURİYET TARİHİMİZDE GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE  ÇEŞİTLENDİRDİK”

“Ülkemize hizmet etme şevkini ve gücünü neredeyse 20 yıldır aralıksız sürdüren ve hep en iyisini, en güzelini  hedefleyen bir iktidarın bakanı olarak burada  yaptığımız hizmetlerin geliştirilmesine, milletimizin  bizlere olan inancı her zaman  en önemli motivasyon kaynağımız oldu.  Sayın Valimizi dinlerken bayrağı başımın üzerinde hissetmek ayrı bir motivasyon sebebi oldu.Dün Samsun’daydık. Ondan önceki gün İzmir’de. Samsun’da da bugünküne benzer bir sanat teşkilat akademisi, il programı ve bir şehit ailesi ziyaret ettik.  Yaklaşık 12 gün önce  sınır dışı operasyonlarımızdan birisinde vefat eden gencecik bir kardeşimiz. Gencecik bir eş ilk çocuğuna 2 aylık hamile.  Ana babanın iki evladından birisi. Tek erkek evlat. Son derece metin bir aile fakat acıdan kavrulduklarını görüyorsunuz. Bizler bu bayrağın altında bugün ki gibi hür ve özgür oturabilmek için geçmişte çok beden ödedik.  Aramızda gazilerimiz var bizi de karşıladılar Allah Razı olsun. Bugün hala bedel ödüyoruz. Ve yarın bedel ödememek için bugünden hazırlıklarımızı yapıyoruz.  Onun için öncelikle bu hizmetleri milletimize bir borç olarak görüyoruz ve geleceğe daha çok neyi bırakabiliriz, daha çok ne yapabiliriz, daha iyisini nasıl yapabiliriz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, hükümetimiz, teşkilatlarımız, vatandaşlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımızın çalışanları her birisi tek tek ortak aklı inşa ederek bir aklı birleştirerek, bitiştirerek adeta ortaya bir sonuç çıkarmaya çalışıyor. Ve elhamdülillah  20 yıldır çok  güzel hizmetlere, çok güzel sonuçlara vesile olduk. Milletimizin desteği ve teveccühüyle bu hizmetler ortaya çıktı. Milletimizin bize olan güvenini boşa çıkartmayacak şekilde çalıştık, hizmet ürettik. Sosyal hizmetleri ve sosyal yardımları daha önce Cumhuriyet tarihimizde görülmemiş şekilde  çeşitlendirdik ve geliştirdik.”

 

“HALKA HİZMET HAKKA HİZMET ANLAYIŞINI SOSYAL HİZMETLE BİRLEŞTİRDİK”

“Biz halka hizmetin hakka hizmet olduğuna inanan bu ruhu çağın gereklerine uygun olacak şekilde sosyal hizmetlerle birleştirdik. İşte bugün temelini atacağımız bu kampus tam da bu iradenin, bu bakış açısının sonuçlarından birisi.  Mekan düzenlemeleri ve donatılarıyla insana  değer veren bir hizmet anlayışını burada en güzel ifadesiyle ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Ülkemiz adına, Tokat adına, tüm vatandaşlarımız, engellilerimiz, çocuklarımız adına engellilerimizin aileleri adına, anneler adına ki asıl yükü onlar taşıyorlar. Şunu biliyoruz sevgili anneler; Hayatını çocuğuna adayan, belki haftanın 7 gününde 1 saat  dışarı çıkacak fırsatı bulamayan annelerin o ağır engellilik durumunda olduğunu biliyoruz. Onların hayatını kolaylaştırmak, temel kendi ihtiyaçlarını , sosyalleşme ihtiyaçlarını, dışarıya çıkıp bir hava alma ihtiyacını, bir alışveriş yapma, bir komşuya gidip bir bardak çay içme imkanını onlara sağlayabilmek için özellikle Gündüzlü Bakım Merkezlerini veya diyelim şehir dışına biryere gitmeniz gerekiyor 3-5 gün o konaklama ihtiyacını karşılayacak hizmetleri de bir taraftan çalışıyor ve üretmeye gayret ediyoruz. Sizler de inanıyorum ki ülkesini seven her insan gibi yapılan tüm yatırımlarda aynı hisleri yaşıyor, aynı heyecanı hissediyorsunuz.” 

 

“ÜLKE GENELİNDE BİN 300 BAKIM EVİNDE 14 BİN EVLADIMIZ BİZE EMANET”

Bizim için bütün çocuklar, memleketin dört bir yanında hiçbir ayrıma tabi olmadan özenle sahip çıkmamız gereken bir emanet. Biz buna inanıyoruz.  Onlar bize emanet, biz geleceği onlara emanet edeceğiz. Bütün çocukların geleceğe sağlıklı ve yeterli bir şekilde hazırlanmasını sağlamak, gerek anayasal, gerek sosyal ama aynı zamanda vicdani sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Bugün ülke çapında bin 300’ü aşkın bakım kuruluşumuzda 14 bine yakın evladımız bize emanet. Onların en iyi şekilde hayata hazırlanmaları için tüm imkanlarımızı seferber ederek çalışıyoruz. Mutlu, sağlıklı, üreten ve faydalı bireyler olabilmeleri için çaba harcıyoruz.  Bununla birlikte  çocuklara yönelik politikalarımızda aile hayatının öncelenmesi, aile odaklı hizmet  modellerimizi belirleyen temel yaklaşımımız. Çocuğun üstün yararı olmazsa olmazımız. Sihirli cümle bu.  Bu doğrultuda aile yanında kalması, mümkün olmayan çocuklarımıza da kurumlarımızı açıyoruz. Çocuk evleri sitelerimiz ki bu  kampus içerisinde de var biliyorsunuz işte bu yuvalara  örnek.. Çocuk hizmetlerindeki insan odaklı büyük dönüşümün parçası olarak artık koruma bakım kuruluşlarımızın koğuş sisteminden ev sistemine dönüştürdük. 50-100 çocuğun bir arada  kaldığı büyük koğuşlardan artık 5-6 çocuğun bir arada kaldığı, yaşlarına göre sınıflandırıldığı, apartman daireleri, mahallenin bir parçası olarak yaşadıkları fiziki şartlara dönüştürdük. Çocuklarımız hem burada gelişimlerini, hayatlarını devam ettiriyorlar, hem sosyalleşiyorlar hem de yaşlarına göre  ev içerisindeki sorumluluklarını paylaşarak aslında geleceğe de bir anlamda  hazırlanmış oluyorlar. Sosyal olgunluğa erişerek büyüyorlar ya da Çocuk Evleri sitelerimizde tıpkı kampusumuzdeki gibi siteyi oluşturan küçük villa tipi konutlarda kalarak sosyalleşmiş oluyorlar. Temelini attığımız bu Sosyal Hizmet kampusümüzde de 50 kişilik kapasitesiyle çocuklarımıza her türlü sosyal, kültür, sportif imkanları olan bir Çocuk Evleri Sitesi inşa edeceğiz.”

HABER: Mihriban KOÇAKER

2021/11/2021-11-28-20-22-04.jpg
2021/11/2021-11-28-20-22-06.jpg
2021/11/2021-11-28-20-22-09.jpg
2021/11/2021-11-28-20-22-11.jpg
2021/11/2021-11-28-20-22-13.jpg
0
2021/11/2021-11-28-20-22-16.jpg
2021/11/2021-11-28-20-22-19.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki