google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TERMAL’DE HEDEF YENİ SEZON BAL LİGİ

TERMAL'DE HEDEF YENİ SEZON BAL LİGİ

Spor Müdürümüz Arif Sağdıç, Reşadiye Termalspor Teknik Sorumlu Hocası Ergün Ünal'la Tokat'ta amatör futbol üzerine telekonferans yöntemiyle özel bir söyleşi yaptı.

20 Haziran 2020 - 11:40

ERGÜN ÜNAL KİMDİR?
1969 yılında Tokat'ın Reşadiye ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimini Reşadiye'de tamamladım. 1991 Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirerek Kayseri merkezde Kocasinan Argıncık Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak göreve başladım.  Daha sonra Tokat Atatürk Ortaokulunda 3 yıl, Tokat Anadolu Öğretmen Lisesinde 2 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında Reşadiye Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okuluna atandım.
2010 yılında Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden  “Reşadiye ve Yöresi Ağızları “ konulu tezini hazırlayarak Yüksek Lisans diplomasını aldım.
2010 yılına kadar ilçemizdeki Mehmet Akif Ersoy ve Gazipaşa Burhan Aras İlköğretim Okullarında yöneticilik yaptım.
2010 yılında Gazipaşa Burhan Aras İlköğretim Okulu,  2013 yılında daAtatürk Ortaokuluna Müdür olarak  atandım.
19.09.2014 tarihinde Reşadiye Halk Eğitimi Merkezinde kurum müdürü olarak göreve başladım ve halen bu göreve devam etmekteyim.
Okul yıllarından itibaren sporla iç içe yaşadım. Özellikle ailede yaygın olan futbol sevgisi beni de etkiledi ve  diğer spor branşlardan futbola biraz daha fazla ilgi duymama  neden oldu.  2002 yılında ilçemiz gençlerine faydalı olmak için futbol antrenörü olmaya karar verdim.  Uzun aradan sonra Reşadiye Termal sporun  alt yapı takımını kurdum. 2008 yılından itibaren de gönüllü olarak Reşadiye Termal sporun hem A takımın  hem de Alt yapının Teknik Direktörlüğünü yapmaktayım.  

ERGÜN ÜNAL FUTBOLA NASIL ve HANGİ TAKIMDA BAŞLADI?
Sporu özellikle de futbolu seven ve futbol oynayan bir aileye mensubum.  Reşadiye eski Belediye Başkanı  amcam, Hakkı ÜNALyıllarca bu kulübe başkanlık yaptı ve bütün  ilçe gençliğine olduğu gibi  sporu bize sevdirmişti.   Yine emekli Beden Eğitimi Öğretmeni abim  Mustafa ÜNAL bu takımın yıllarca kaptanlığını ve antrenörlüğünü yaptı. Ailemizin diğer bireylerinin yüzde 80 'i amatör futbolcu. Şimdi de oğlum kulübümüzün Ayberk ÜNAL lisanslı futbolcusudur. 
Ben de bir futbolsever ailenin ferdi olarak Futbola Amatör olarak , o zamanki adıyla Reşadiye spor da başladım. 1987 yılında Üniversite okumak icin Kayseri ye gittim. Okul hayatim boyunca her hafta sonu kar, kış, soğuk, sıcak demeden  maçlara geldim. Ayni zamanda Üniversite takımında ve Kredi Yurtlar Müdürlüğü  takımlarında da futbol oynuyordum. Üniversite bitince nedense , denekki meslek hayatına girince futbola biraz ara verdik. Ama çalıştığım okullarda Edebiyat öğretmeni olduğum halde hep futbol takımları kurdum. Beden Eğitimi öğretmenleriyle beraber çalıştım. Okullarda bu faaliyetin hem öğretmenken hem de idareci iken çok faydasını gördüm. Spor hele de futbol tam bir rehabilite aracı.  Bütün öğrencilerin  en az bir spor branşıyla uğraşmaları çok çok önemli diye düşünüyorum.  Bu konuda hem velilere hem de okul yöneticilerine çok önemli görevler düşüyor.

REŞADİYE TERMALSPOR’UN GELECEK SEZONKİ HEDEFİ NEDİR?
Bu sezon Reşadiye Termal sporun hedefi en önce ilçemizi Tokat ta  güzel, centilmence temsil etmek. Sonra da  İlçemiz gençlerini kulübümüz vasıtasıyla  spora , futbola heveslendirmek. Bir spor kültürü,  algısı oluşturmak. Skor Başarısı  benim icin birinci sırayı işgal etmiyor açıkçası.  Çocuklara, gençlere Takım olmayı, birlikte is yapmayı öğretmek.  Mücadele ruhu kazandırmak. Başarıyı tatmak, o zevki yaşamak.  Başarısızlığa göğüs germek,  bunları öğretiyoruz gençlere. Asıl mesleğimiz öğretmenlik, burada da mesleğimizi farklı bir şekilde icra etmeye çalışıyoruz. 
Bu arada hedeflerimizden birisi de emsallerinden farklı,  yetenekli, üst düzeyde olan çocuklarımızı da tespit edip daha uygun kulüplere gitmesi için elimizden geleni yapıyoruz, referans oluyoruz.  
Yine hedeflerimizden birisi de sayın valimizin ilimiz genelinde başlattığı Spor Tokat Projesine de destek olmak . Bu projeyi hem şahsen hem de kulübüm adına önemsiyorum ve her türlü desteği vermeye çalışıyorum. 
Sizin vasıtanızla hem velilere hem de gençlere çağrıda bulunmak isterim.  Reşadiye Termal spor sizin . Gençler Gelin futbol  oynayın,  spor yapın. Reşadiye Termal spor sizinle daha güçlenecek. Siz de yeni bir etiket kazanacaksınız. Bir sporcu kimliğiniz olacak ve hayata daha pozitif bakacaksınız. 

İLİMİZDEKİ AMATÖR FUTBOL TAKIMLARININ SIKINTILARI NELERDİR?
Amatör takimlarin sıkıntıları cik. Artik bi defa  sporcu bulmak sıkıntılı. Gençler maalesef  cep telefonu bağımlısı.  Gençleri spora  yönlendirmek  çok zor. Ayrıca Takım oyunlari madden çok pahalı. Herhangi bir kurum ya da kuruluş desteği olmadan götürmek cok zor.  Malzemeler, yol masrafları, yemek içmek, çocuklara harçlık vs.  Bunlar öyle kolay halledilecek şeyler değil. Biz ilçemizde bu yükü birkaç fedakâr memleket sevdalılarıyla halletmeye çalışıyoruz. Mütevazi bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Zaman zaman  Reşadiye Belediyesinden ve Baydarlı belediyesinden destek alıyoruz. 
Hedef gençlerimiz, çocuklarımız olduğu için biz hiçbir zorluğu görmüyoruz.   
Futbol sahamız şehrin dışında. Orada özellikle elverişsiz havalarda oraya gitmek, idman yapmak, geri dönmek çok zor. Kulübe ait bir servis aracını yok. Yine idman sonrası çocukların sıcak bir ortamda dinlenebileceği bir mekanın bulunmaması. Bunlar tabi ki çocukların antrenmana devamını etkiliyor. 
Gençlerimize ait bir kulüp binamızın olmasını çok isterdik mesela. Ama yok diye geri çekilmek, bu işlerden uzak durmak da yok. Bir gencimize faydamız dokunacaksa ne mutlu bize.

FUTBOL İÇİN YETERLİ TESİSLER İLÇELERİMİZDE VAR MI?
Tesis noktasında ilçemizde amatör maçlarımızı oynadığımız bir sentetik sahamız var. Sahamız spor yapmaya uygun. Yine kulüp başkanımız Aydın ARSLAN'a ait  Kapalı halı saha var . Ora da her daim gençlerin hizmetinde. Tesis olarak Reşadiye şanslı sayılabilir. 

SON SÖZLERİNİZ NELERDİR?
Bu çağda spor çok daha önem kazandı.  Sağlıklı yaşamın en önemli parçası. İnsanımız spor yaparak yaşam kalitesini artırıyor. Zinde ve sağlıklı kalıyor. Aslında spor yaparak geleceğimize en büyük yatırımı yapıyoruz.  Farklı kültürlerle tanışıyoruz. İl ilçeler geziyoruz. Yeni yerler görüyoruz, tanıyoruz. Farklı farklı insanlarla tanışıyoruz. Değişik yerlerden değişik kimselerle dostluklar kuruyoruz. Bunlar önemli şeyler. Ben öğrencilerime  bunları anlatıyorum. Spor müthiş bir iletişim aracı.  Gençler ! Ne olur , ne olur ? En az bir spor branşıyla uğraşın. Veliler! Ne olur çocuğunuza bu konularda fırsat verin. Akademik eğitiminizden emin olun hiçbir şey kaybetmezsiniz.  
Son olarak  Koca koca yerleri işgal edenlerin boş işler dediği spora her zaman destek olduğunuz için siz değerli Tokat Haber gazetesi camiasına da çok teşekkür ediyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0