Termal Tesis Hayali Gerçek Oluyor

Termal Tesis Hayali Gerçek Oluyor

İngiltere Veliahtı Prens Charles'in bile ilgisini çekerek 1992 yılında gayri resmi ziyaret gerçekleştirdiği Tokat'ta Sebastapolis Antik Kenti üzerine kurulu Sulusaray ilçesinin şifa kaynağı kaplıcaları, yıllar sonra termal tesis ile turizme kazandırılacak

30 Kasım 2018 - 09:56 - Güncelleme: 30 Kasım 2018 - 10:00


Tokat'ın Sulusaray ilçesinde İl Özel İdaresi ile yatırımcılar ortaklığında1995 yılında termal tesis kurulması için başlatılan ve temelleri atılan proje, İl Özel İdaresinin, ilerleyen yıllarda bütçe ayırmaması nedeniyle atıl durumda kaldı. İnşaat çalışmaları 20 yıl boyunca duran projenin yatırımcılarından Celal Üzrek, söz konusu şirketi ve araziyi satın alarak Termal Tesis projesini Sulusaray'a kazandırmak için kolları sıvadı.

Tokat'ın tarihi ilçelerinden olan Sulusaray tarihte büyük bir kent olan Sebastapolis'e ev sahipliği yapmış, bölgenin üzerine yerleşmiş bir ilçe olarak dikkat çekiyor. Sulusaray ilçe merkezinde yer alan Antik kent tarihi ilk Tunç Çağında başlayan büyük bir höyük üzerine kurulu.

Sebastapolis antik kentinde ilk olarak 1987 yılında kazı çalışmaları başladı. Küçük bir bölümün kazısı yapılan antik kentte çalışmalar 1991 yılında sonlandırıldı. İlk kazılardan sonra, İngiltere Veliaht Prensi Charles 1992 yılında gayri resmî olarak Sebastopolis'i ziyaret etmişti. 19 yıl aradan sonra Ağustos 2010 yılında tekrar başlayan kazı çalışmalarında önemli bulgular elde edildi.

İBADETHANE VE HAMAM BULGULARI ORTAYA ÇIKTI
Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin işbirliği ile Dr. Markus Kohl'un başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bir ibadethane ve bir hamam açığa çıkartıldı, ilk incelemelerde ise Sebastopolis'in Efes antik kenti kadar büyük olduğu anlaşıldı. Kazılarda elde edilen tabletlerde kentin en büyük tanrısının Heracles olduğu, 7 metre yüksekliğindeki surlardan oluşan yaklaşık 30 dönümlük bir alanı kapsadığı öğrenildi. Timur Anadolu'ya geldiğinde kendisine karşı konulması üzerine şehri yakıp yıkmıştır.

ROMATİZMA VE CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR
Bu harabeler üzerine kurulan Sulusaray adını saray harabeleri arasından kaynayan kükürtlü sudan alırken kaplıca suyuna ait ilk analiz 1933 yılında yapılmış birçok özellikleri yanında 55oC olduğu tespit edilmişti. Minerallerine göre tuzlu, sülfatlı ve hafif acı su olarak sınıflandırılmıştır. Sulusaray Kaplıca suyunun romatizma, nevralji ve cilt hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür.

İL ÖZEL İDARE-YATIRIMCI ORTAKLIĞINDA ŞİRKET KURULMUŞTU
Kaplıca alanı olarak kullanılan yerde İl Özel İdaresine ait olan küçük bir işletme mevcut iken 1995 yılında Tokat İl Özel İdaresi, yatırımcılarla birlikte Sulusaray Devre Mülk Organizasyonu Ticaret A.Ş.'yi kurdu. Bölgede yeni termal tesis ve devre mülk yapmak amacıyla proje çalışmaları tamamlanarak termal tesislerin inşaat çalışmaları başladı ve temelleri atıldı. Ancak zaman içerisinde İl İdarecileri değişip, yeni atanan idareciler yatırımla ilgili bütçe oluşturamayınca inşaat çalışmaları durdu.

BÜTÇE AYRILMAYINCA TAM 20 YIL İNŞAAT DURDU
Tam 20 yıl İl Özel İdaresinin bütçe ayırmasını bekleyen Sulusaray Devre Mülk Organizasyonu Ticaret A.Ş. ortaklarından Celal Üzrek, inşaat çalışmalarının yürümeyeceği nedeniyle ortaklığını sonlandırdı. Ardından ortağı olduğu şirketi ve araziyi satın alan Üzrek, yatırım çalışmalarına tekrar başladı. İl Özel İdaresi ile başarılamayan termal tesisin Tokat ve Sulusaray sağlık turizmine kazandırılması için imar planı çalışmaları tamamlanan tesis için tapu parselleri de oluşturuldu.

ATIL VAZİYETTE KALAN TEMELLER SÖKÜLDÜ
Arsa üzerinde yirmi yıl önce atılan temellerin sökümü ve arsa temizlik işlemleri başladı. Yıllar önce bu yapılara harcanan paralar ve emekler ise boşa gitti. Yıllar önceki idarecilerin ilgisizliği neticesinde tamamlanmayan ve atıl vaziyette kalan tesis temelleri söküldü. Yatırımcı Celal Üzrek yeni projeler için teknik ekiple anlaştı.

2018/11/2018-11-30-09-59-28.jpg
2018/11/2018-11-30-09-59-32.jpg
2018/11/2018-11-30-09-59-35.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zabıta’dan dilenci operasyonu
Zabıta’dan dilenci operasyonu
EKMEK’TE ZAM HAZIRLIĞINA FREN!
EKMEK’TE ZAM HAZIRLIĞINA FREN!