TKDK kırsal kalkınma destekleri devam ediyor

TKDK kırsal kalkınma destekleri devam ediyor

Tokat kırsalı için desteklenmek üzere seçilen proje sayısı 116 ya ulaştı. 6.çağrı ilanı için kabul edilen projeler ilişkin yayınlanan 3. Listede Tokat'ta 25 proje yer aldı.

23 Nisan 2020 - 17:48

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen IPARD-II Programı 6. Başvuru Çağrı ilanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)” tedbirinde TKDK'ya teslim edilen projelerin desteklenmek üzere seçilen başvuru listeleri www.tkdk.gov.tr adresinden duyurulmaya devam ediyor. 6.çağrı ilanı için kabul edilen projeler ilişkin yayınlanan 3. Listede Tokat'ta 25 proje yer aldı, bu projelerin 11'i Serada olmak üzere 18 i Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği, 2'si Arıcılık, 1'i Katma Değerli Ürün, 3'ü Kırsal Turizm, 1'i de Yenilenebilir Enerji Tesisi sektörlerinde faaliyet gösterecek işletmeler olacağı öğrenildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan TKDK Tokat İl Koordinatörü Fevzi ÇiÇEK 6.çağrı ilanı için şuana kadar yayınlanan listelerde Tokat İl Koordinatörlüğüne sunulan projelerden Şubat ayında açıklanan birinci grupta 57 proje, Mart ayında açıklanan ikinci grupta 34 proje ve son olarak geçtiğimiz Cumartesi günü üçüncü grupta açıklanan 25 proje ile birlikte toplamda 116 proje için destek kararı alındı. Destek kararı alınan projelerin ilimize sağlayacağı toplam yatırım tutarı 30,2 milyon TL ve İlgili projelerin gerçekleşmesi durumunda TKDK'nın sağlayacağı toplam hibe desteği tutarı da 19,5 milyon TL olacak. Kurumumuzca uygun bulunan proje sahipleri ile şuana kadar 45 proje ile sözleşme imzalandı, Kurumumuz ile Başvuru Sahipleri arasındaki sözleşme imzalama süreci Coronavirüs tedbirlerine azami riayet gösterilerek en kısa zamanda bitirilmeye çalışılacaktır.
Çiçek konuşmasında “TKDK destekleri ülkemiz kırsal alanlarının kalkınması yönelik çok ciddi katkılar sağlamaktadır. Kırsaldaki üretim ve kaliteyi artırmak, bayan ve genç çiftçilere pozitif ayrımcılık yaparak yatırım ve istihdamlarına destek olmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca TKDK desteklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı yeni çağrı ilanlarında proje sunmak üzere Kurumumuza bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bugün hüznü ve gururu aynı anda yaşıyoruz
Bugün hüznü ve gururu aynı anda yaşıyoruz
Tokat’ta çıkan yangın 2 katlı evi sardı
Tokat’ta çıkan yangın 2 katlı evi sardı