TKDK TOKAT’TA 19 MİLYON LİRA HİBE VERDİ

TKDK TOKAT’TA 19 MİLYON LİRA HİBE VERDİ

TKDK Tokat’ta çeşitli alanlarda 80’in üzerinde proje için yaklaşık 19 milyon lira hibe ödemesi yaptı.

16 Temmuz 2021 - 20:47

Tokat, TKDK’dan proje karşılığı alınan hibede yılın ilk yarısında 19 milyon liraya ulaştı. Yıl sonu hedefi 65 milyon liralık hibe olan şehirde hibe oranının bu hedefi de aşarak 80 milyon gibi bir rakama ulaşabileceği öngörülüyor. 81 il bazında orana vurulduğunda yüzde 3’e yaklaşık bir hibe aldığı görülen şehrin yılsonunda bu oranın artacağı da beklentiler arasında.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yılın ilk yarısında, 2 bin 41 proje için yatırımcılara 660,7 milyon lira hibe ödediğini bildirdi. Bu rakam Tokat’ta 80’in üzerinde proje için 19 milyon dolaylarında. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yılın ilk yarısında, kırsalda hayata geçirilen projelerin toplam yatırım bütçesi ise 955,4 milyon liraydı. TKDK'den yapılan yazılı açıklamada bu yılın 6 aylık dönemi baz alındı.

 

ÖDEMELER SEKTÖRLERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERDİ

Avrupa Birliği'nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla hazırladığı Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı'nı uygulayan TKDK, hayvancılık, tarım ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, kırsal turizm, arıcılık, el sanatları, yenilenebilir enerji ve makine parkları gibi 16 farklı sektörde girişimcilere yüzde 40-70 hibe desteği sağlıyor. TKDK, yılın ilk 6 ayında, kırsalda hayata geçirilen toplam yatırım bütçesi 955,4 milyon liralık 2 bin 41 proje için yatırımcılara 660,7 milyon lira hibe ödemesi gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde en fazla hibe 113 milyon lirayla tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği sektörüne ödendi. TKDK'nin tıbbi aromatik bitkiler destekleme listesinde çörekotu, defne, dereotu, ebegümeci, fesleğen, ıhlamur, ısırgan otu, kekik, kırmızı biber, kimyon, kuşburnu, lavanta, maydanoz, nane, kuzu kulağı, salep, sarımsak, sumak ve sarı kantaron gibi yaygın olarak bilinen türlerin yanı sıra toplamda 73 tıbbi aromatik bitki yer alıyor.

 

42 İL İÇERİSİNDE TOKAT DA VAR

TKDK'nin destekleri kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 42 il bulunuyor. IPARD Programı ile kırsalda AB standartlarında, çevreye duyarlı ve yüksek teknolojili tesislerin kurulumu, mevcut işletmelerin modernizasyonu ve ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilerek özellikle çalışma çağındaki genç nüfusun (18-40 yaş) kente göçünün önlenmesi amaçlanıyor. Yatırımcılar, kurum desteklerine ilişkin detaylı bilgiyi 444 85 35 TKDK Yardım Masasından edinebiliyor.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/07/2021-07-16-20-50-03.jpg
2021/07/2021-07-16-20-50-07.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...