TOKAT’A FUAR ALANI ŞART

TOKAT'A FUAR ALANI ŞART

Cumhuriyet Meydanı'nda çadır alanında kurulan Kitap Fuarı'nın hemen ardından 6. Tarım Fuarı OSB'de boş bir fabrika alanına kuruldu. Fuar alanı eksikliğini bir kez daha gündeme getiren 2 organizasyon Tokat Valisi Toraman'ın dikkatinden kaçmadı. Toraman, “ Tokat'ın çok acil bir fuar alanına ihtiyacı var” dedi

10 Kasım 2017 - 16:42 - Güncelleme: 10 Kasım 2017 - 16:43

Tokat'ta 6.'sı düzenlenen Tokat Tarım Fuarı açıldı. Atlas Fuarcılık tarafından organize edilen ve Türkiye genelinde 350 firmanın katılım sağladığı fuarın açılışına Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Almus Kaymakamı Hamza İnam, Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı, Tokat Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, TSO Başkan Vekili Erol Can, OSB Müdürü Oğuz Keleş'in yanı sıra Tokat protokolü ve çok sayıda çiftçi katıldı.
6.'sı düzenlenen Tokat Tarım Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan Atlas Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Atasağun “Bu yıl 6'ıncısını organize ettiğimiz Tokat Tarım Fuarının açılışına hoş geldiniz biz Atlas fuarcılık olarak 6 yıldır Tokat'ta organizasyon yapıyoruz. Bu sen ki fuarımıza 350 farklı firma katılıyor, geçen sene 150 firmamız vardı. Biz bu fuarı yaparken Tokat'ı merkez olarak aldık çevre illerden de yoğun bir katılım bekliyoruz. Fuarımızda üretici firmalar ürettikleri makineleri ekipmanları sergiliyorlar. Çiftçilerimiz de teknolojik gelişmelere fuarlar sayesinde takip ediyorlar. Atlas fuarcılık olarak yurt içi ve yurt dışında fuarlar yapıyoruz. İnşallah bu fuarımızda zaman içerisinde buralara gelir onun için uğraşıyoruz. Fuarımızın Tokat'ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Fuarımız 9 – 12 Kasım tarihleri arasında sabah 10.00, akşam 22.00 arasında ziyaretçilere açıktır” dedi.

“İNSANOĞLU VAR OLDUĞU SÜRECE TARIM BİTMEZ”
Açılış töreninde konuşan, Tokat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin tarımın insan hayatında ki önemine değinerek “Tarım beslenme ve istihdam için önemli ve stratejik bir sektördür. Bunlar gelecekte daha önem kazanacaktır. Çünkü bütün insanlar tarım sektörünün yanı gıdanın tüketicisidir. İnsanlar var olduğu müddetçe tarım stratejik önemini hiçbir zaman yitirmeyecektir. Üreticilerimizin gelişen teknolojiye ayak uydurması ve kaliteli ürün üretmesi zorunludur. Kırsal alanda yaşayan nüfusumuzun yaklaşık yüzde 67'lik bir kesimi tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bu nedenle ilimizin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık konusunda fuar açılmasını çok anlamlı bulmaktayız. Birçok alanda olduğu gibi tarım sektöründe de geleneksel uygulamaların yerini teknolojik uygulamaların alması nedeniyle sektörde yenilik ve gelişmeleri yakından takip etmek zorundayız” diye konuştu.

“TOKAT'IN ÇOK ACİL FUAR ALANINA İHTİYACI VAR”
Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ise yaptığı konuşmada Tokat'ın bölgesel olarak tarımda öncü bir il olduğuna dikkat çekerek, Organize Sanayi Bölgesinde boş bir fabrika içerinde kurulan Tarım Fuarı ve Cumhuriyet Meydanında çadır içerinde yapılan Kitap Fuarı neticesinde, Tokat'a acilen fuar alanı yapılması gerektiğini vurguladı. Vali Toraman, konuşmasında “Tokat bir tarım memleketi, bulunduğu bölge itibariyle çok ciddi tarımsal alana sahip bir vilayet. Çok bereketli ovalara ve bunları sulayan yeterli su kaynaklarımız var. Hayvancılık açısında da çok ciddi potansiyele sahip, yaylalarıyla meralarıyla bunları görebiliyoruz. Yani her köşesi tarım ve hayvancılık açısından büyük bir potansiyele sahip bir vilayet. Tokatlı üreticiler çalışarak emeklerinin karşılığını almak için gayret gösteriyorlar. Bizler kamu ve kuruluşlar olarak, özellikle tarım teşkilatları olarak ellerimizden gelen desteği onlara veriyoruz. İnşallah önümüzde ki dönemlerde bu desteklerin atmasını temenni ediyoruz. Kuzey Anadolu Bölgesinde Tokat'ın bu özel konumu esasında bir Tarım Fuarının düzenlenmesi uygun oluyor. Tabi gönül arzu eder bölgesel güçlü bir fuar gerçekleşsin Tokat'ta. Hem Tokatlı üreticilerimiz hem de bölgemizde ki üreticilerimiz buradan istifade etsinler. Ama görüldüğü kadarıyla Tokat'ın çok acil bir fuar alanına ihtiyacı var. Yani şuanda kitap fuarının kapattık, güzel bir faaliyetti ama şehir meydanında bir çadır içerisinde yapmak durumunda kaldık. Hedef koymamız lazım o doğrultuda da çalışmamız lazım Tokatlı çiftçilerimizde bu hedefler doğrultusunda Tokat tarımını daha da ileriye götürmek için gayret gösterecekler. Hep birlikte çalışacağız. Fuarımız şehrimize, çiftçimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Başkan ‘B’ harfine takıldı
Başkan ‘B’ harfine takıldı
Benzinli eylem iki  muhtarı görevden etti
Benzinli eylem iki muhtarı görevden etti