Tokat ekonomisine 500 milyonluk kalkan

Tokat ekonomisine 500 milyonluk kalkan

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Tokat'a toplamda yaklaşık 500 Milyon Liralık devlet desteği sağlandığını açıkladı

02 Mayıs 2020 - 14:13 - Güncelleme: 02 Mayıs 2020 - 23:11

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, coronavirüs salgınının ardından Türkiye'de ekonomik ve sosyal gelişmeler üzerine bir değerlendirme yaptı.

Milletvekili Mustafa Arslan, içinde bulunduğumuz Ramazan ayına değinerek sözlerine başladı; "Rahmet, bereket ve huzur iklimi Ramazan’ı Şerife kavuşmanın mutluluğunu yaşadığımız bugünlerde İslam alemi olarak hüzünlü ve kederliyiz. Tüm dünyayı etkisine alan ve ülkemizde de görülen Kovid-19 salgını nedeniyle Ramazanı ayının manevi güzelliklerini, sahurun bereketini, iftarın sevincini ve teravihin huzurunu sadece evlerimizde yaşayabiliyoruz. İnşallah ülkemiz ve insanlık bu salgından yakın zamanda kurtulacak ve özlediğimiz günlere kavuşacağız."

SAĞLIK SİSTEMİNDEKİ BAŞARI DÜNYAYI SOLLADI

Çin’de başlayarak kısa sürede tüm dünyayı etkisine alan salgın ile bütün ülkelerin mücadele etmeye devam ettiğini söyleyen AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan,  Dünya genelinde vaka sayısının 3 milyonu, vefat eden kişi sayısının 200 binin üzerine çıktığını hatırlattı. Birçok ülkenin sağlık sisteminin bu dönemde çaresiz kalırken ülkemizde sağlık sisteminin başarı sağladığını ifade eden Milletvekili Arslan, "Hastane ve yatak sayılarımız, yoğun bakım kapasitemiz Avrupa’nın çok daha ilerisinde. 1 milyona yaklaşan test sayımıza rağmen vaka sayısında azalma yaşanırken iyileşen hasta sayımız da gün geçtikçe artıyor. Ülkemiz, milletimizin sağlığı ve tedavisiyle yetinmeyerek ABD dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine sağlık malzemesi gönderirken, yurtdışında bulunan 60 binin üzerinde vatandaşımızın ülkemize dönmesini sağladı. ‘’Bu devlet, milletinin mecnunudur’’ diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bize yaşattığı gurur için, birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da yapılan dev yatırımlar için milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

 

SOSYAL DESTEK VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN KAÇ KİŞİ FAYDALANDI

Yaşanan salgının ekonomik anlamda dünya genelinde oluşturduğu daralmaya değinen Milletvekili Mustafa Arslan, alınan ekonomik tedbirleri anlattı: "Bildiğimiz gibi dünyanın birçok ülkesi ekonomik anlamda yaşanan tahribatı azaltmak için çeşitli destekler açıkladı. Ülkemizde de Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyu ile paylaştığı paketler ile esnafımıza, çalışanlarımıza, firmalarımıza ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza maddi destekler sağlanırken; Muhtasar, KDV ve prim ödemeleri 6 ay ertelendi. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de birçok firmamız ve hemşehrimiz bu destekten faydalandı. Tokat il genelinde 1. ve 2. Faz sosyal yardım ödemelerinden 32 bin kişi faydalanırken, İŞKUR aracılığı ile yapılan Kısa Çalışma ödeneği desteğinden İlimiz genelinde başvuru yapan bin 539 firma ve yaklaşık 16 bin çalışanımız faydalandı. Bütün bunlara ek olarak esnafımız için başlatılan kampanya ile Esnaf Kooperatiflerimize başvuran işverenlerimiz Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığı ile aldıkları kredilerle İlimiz genelinde Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Tokatımıza toplamda yaklaşık 500 Milyon Liralık devlet desteği sağlanmış oldu. Çiftçilerimizinde Mayıs ve Haziran ayında vadesi gelecek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi geri ödemeleri faizsiz 6 ay ertelenmesi ile çiftçilerimizin yanındayız."

YAZMACILAR HANI ESNAFINA KOSGEB'DEN FAİZSİZ KREDİ

Salgın sürecinde sağlanan İstikrar Kalkanı desteklerinin yanında bir müjde de Yazmacılar Han esnafımıza geldiğini duyuran Arslan, "Bir süre önce yaşanan yangın afeti nedeniyle işyerleri zarar gören Yazmacılar Hanı esnafımıza Kosgeb tarafından faizsiz kredi verilecek. Bu kredilerin başvuruları ise 4 MAYIS 2020 başlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve Kosgeb Başkanımız ile yaptığımız görüşmeler sonunda onaylanan destek ile 100 bin liralık faizsiz kredi ilk 12 ay ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli olarak ödenecek. Esnafımıza hayırlı olmasını diliyor, geçmiş olsun dileklerimi tekrar paylaşıyorum" diye konuştu.

Milletvekili Mustafa Arslan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın tüm vatandaşlara telkin ettiği gibi; "Temastan kaçınalım, mesafeyi koruyalım ve kendimizi izole edelim" uyarısında bulunarak hep birlikte salgını atlatacağımızı söyledi ve sağlık çalışanlarına, kolluk kuvetlerine teşekkür etti.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT'I DOLU VURDU
TOKAT'I DOLU VURDU
ZİNAV GÖLÜNDE ÇALIŞMALAR DEVAM
ZİNAV GÖLÜNDE ÇALIŞMALAR DEVAM