Tokat Hayvan Hastanesi için ilk adım

Tokat Hayvan Hastanesi için ilk adım

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, sokak hayvanlarının tedavilerinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresine 200 bin TL bütçe ayırdıklarını bunun Türkiye’ye örnek olmasını istediklerini söyledi. Ayrıca Hayvan Hastanesi yapılması için çalışma başlatılacak

08 Kasım 2019 - 10:40

Tokat Valiliği öncülüğünde Tokat Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Tokat Baro Başkanlığı, Tokat Veterinerler Hekimleri Odası ve Tokat Sigorta Acenteleri Derneği iş birliği ile trafik kazalarında yaralanan hayvanların tedavi giderlerinin karşılanması konulu program düzenlendi. Programda, trafik kazalarında yaralanan hayvanların tedavi giderlerinin araç sigortası tarafından karşılandığı bilgisinin üzerinde duruldu. Konu hakkında vatandaşlara ve şoförlere bilgiler verildi. Toplantıda hayvanların karıştığı trafik kazaları sonrasında yapılması gerekenleri Trafik Denetleme Şube Müdürü Yüksel Bozkurt sunum yaparak anlattı.

Bozkurt, araç sigortalarının başıboş hayvanların tedavi masraflarını üstlendiklerini, sahipli hayvanlar için bu düzenlemenin geçerli olmadığının da altını çizdi. Tokat Sigorta Acenteleri Derneği adına sunumunu gerçekleştiren Ahmet Oğuzhan Yanık ise hayvana çarpmalı trafik kazalarına karışan araç sürücülerinin sigorta hizmetlerinden nasıl faydalanabileceklerini yaptığı sunumla anlattı. Kazaya uğrayan hayvanlara yapılacak tıbbi müdahaleler konusunda ise Tokat Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı bilgilendirmelerde bulundu. Hayvan hakları ve hayvanların karıştığı trafik kazalarındaki yasal durumları ve süreçleri anlatan Avukat Hadiye Ardahanlı da Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvan Hakları hakkında konuşma yaptı.

HAYVANLARIN TEDAVİSİNE ÖZEL BÜTÇE BİLE AYRILDI

Toplantıda son olarak Vali Dr. Ozan Balcı söz aldı. Vali Balcı, Tokat’ın hayvan dostu bir şehir olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Biz hayvanlara dostuz. Tokat da hayvan dostu bir şehir ve burası yardım edenlerin şehri. Tokat hayırsever insanlarla dolu. Burada biz kesinlikle hayvanlarla dostuz. Hayvanları korumak, onlara sahip çıkmak bizim görevimizdir. Hepimiz hayvanları çok önemsiyoruz. Bildiğiniz gibi Belediye Başkanımız çok güzel bir barınak kurdu. Biz de onu geliştireceğiz, kalitesini artıracağız. Bunu hep beraber yapacağız. Bu hepimizin meselesi. Diğer yandan bir hayvan hastanesi kurulması için çalışacağız. Rektörümüzle görüşeceğiz. Bunun için destek verip, çaba göstereceğiz. Ayrıca bir tane de hayvan ambulansı kiralayacağız. Zarar gören, kaza geçiren hayvanlarımızın tedavileri için de Özel İdare bütçesine para ayırıyoruz. 200 bin TL bütçe ayırıyoruz. Ayrıca bu konuda çocuklarımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek için eğitim faaliyetleri düzenleyeceğiz. Yani artık sahipsiz hayvanlar sahipsiz kalmayacak. Onlar için el birliği ile çalışacağız. Doğa, insan ve hayvan dostu olan Tokat’ta bu konuda da güzel işler başaracağız inşallah. Kanadı kırık kuş, bacağı kırık hayvanları tedavi ettirmek her şeyden önce bizim için bir görev vicdani olarak da bizim dinimiz açısından da bir sorumluluktur” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU
FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU