google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKAT’ I KUCAKLAYAN ADAM

TOKAT' I KUCAKLAYAN ADAM

Tokat Valisi Ozan Balcı: Tokat’ta şuan çok güzel işler oluyor. Aslında ben olayın vizyonu görünürdeki yüzü gibiyim ama bu dev bir teşkilat. 612 bin Tokatlı hemşerimiz hep beraber çalışıyoruz.

22 Kasım 2020 - 18:54 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 14:14

Tokat Güneş Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Kemal Özdilek, beraberinde gazetemiz Genel Yayın Danışmanı Mehmet Aktürk, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Dursun Ekrem Er ve Gazeteci Mihriban Koçaker, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’yı makamında ziyaret etti.

 

Misafirlerini kapıda karşılayan Vali Balcı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Basın’ı son derece önemsediğini belirtti. Son dönemde basın kuruluşlarında yaşanan gazetelerin birleşmesi ile ilgili gelişmelerden dolayı hayırlı olsun dileklerini ileten Balcı, “Güçlü bir basın, şehrin kalkınmasına da önemli katkılar sağlayacaktır” dedi..

 

5 kasım 2018’de Tokat’ ta göreve başlayan Vali Balcı’nın, 2 yılının değerlendirildiği yaklaşık 90 dakikalık mülakatta Vali Balcı, Tokat Güneş Haber Gazetesi Yazı işleri Müdürü Gazeteci Ekrem Er ve Gazeteci Mihriban Koçaker’in sorularını cevapladı.Tarımdan, hayvancılığa, milli eğitimden spora, ulaşımdan turizme,Tokat’ın tüm problemlerine hakimiyeti ve çözüm üreten projeleri ile göz dolduran Balcı’nın, sohbet sürecindeki heyecanı ve konulara hakimiyeti de gözden kaçmadı.

Vali Ozan Balcı, eğitimden sağlığa, tarımdan turizme, spordan, kültür ve sanata Tokat’ın değerine değer katacak çalışmalarını bu ana başlıklar üzerinden anlattı. İşte 2 yılın satır başları:

 

BU BAŞARI DEV BİR TEŞKİLATIN İŞİ

“Bu memlekete bir sürü hizmet eden insan var. Bir tuğla koyandan bile Allah razı olsun. Bu bir bayrak yarışı. Şuanda memleketin imarı, inşası ya da halkımızın huzur ve refahını sağlamak  ekip olarak bizim görevimiz. Memleketimize, milletimize bu zamana kadar hizmet eden herkese çok teşekkür ediyorum. Tokat’ta şuan çok güzel işler oluyor. Aslında ben olayın vizyonu görünürdeki yüzü gibiyim ama bu dev bir teşkilat. 612 bin Tokatlı hemşerimiz hep beraber çalışıyoruz. Yarısı aktif olarak yarısı hayır duası olarak. Ben şuna inanıyorum. Şehirlerin başarılı olabilmesi için uyum ve işbirliği olması lazım. Uyum yetmez yüksek paylaşım ve işbirliği olması lazım. Başta ilin valisi olmak üzere milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti teşkilatları, sivil toplum, iş dünyası, esnafı, muhtarı, yargısı, üniversitesi, basını ve diğerleri. Yani bunların uyumlu birlikteliğinin olması lazım. Eğer  bu uyumlu birliktelik olursa şehirler daha başarılı olur. 612 bin Tokat’ta yaşayan vatandaşımız, onun haricinde İstanbul’da Bursa’da, Ankara’da, İzmir’de veya dünyanın değişik yörelerinde yaşayan insanlarımız Tokat’ın refahını, huzurunu, gelişmesini dört gözle bekliyorlar. Güzel şeyler olunca mutlu oluyorlar. Bu bir ekip çalışması. Bu uyumu biz Tokat’ta sağladık.  Bu bahsettiğimiz aktörlerden hepsinin derdi Tokat. Hepsinin derdi Tokat’a bir şeyler yapabilir miyiz. ‘Küçük olsun benim olsun değil büyük olsun hepimizin olsun. Yüksek işbirliği, yüksek uyum, yüksek paylaşma. Ne için? 612 bin Tokat’ta yaşayan bir o kadar da Tokat dışında yaşayan  aşının işinin peşinde, memleketteki pastayı büyütmeye çalışan insanların mutluluğu için. Biz bunu gerçekleştirdik. Çok teşekkür ediyorum. Bosna Hersek’in Rahmetli Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç şöyle ifade ediyor “İnsanlar bazen bir iş yaptığında bir işin karşılığını, bedelini, ödülünü alamamaktan yakınırlar. Esasında Allah bize güzel işleri yaptırmayı nasip etmekle zaten ödül almışsınız. Bunun yanında başka bir mükafat  beklentisi, Cenab-ı Hakkın size layık gördüğü işi yaptırmayı küçük görmekten başka bir işe yaramaz. Yani işin özeti eğitimden spora, sosyal politikalardan kültür sanata, bürokrasinin iyi işlemesinden ulaşım  enerjiye, tarımdan ormana, çevreden  köy alt yapısına, üst yapıya, sağlıktan güvenliğe kadar halkımızın yaşamını kolaylaştıracak bir sürü alanda ekibimizle tüm Tokatla beraber 2 yılda çok güzel işler oldu. Olmaya da devam ediyor.

EĞİTİMDE YAŞAMIN HER ALANINA DOKUNUYORUZ

Eğitimde amacımız dünyayı algılayan analitik düşünen, sorgulayan, konulara eleştirel bakabilen kafasını kalbini vicdanını kullanabilen  cesur, memleketinin, milletinin geleceğini dizayn edebilen yiğit Türk insanları yetiştirmek.  Bunun için sadece eğitim ve analitik faaliyet olarak görmedik. Sanatsal boyutu, spor, güzel sanatlar boyutu olan bir iş eğitim. Kitap konusunda Türkiye’nin okullardaki Z Kütüphane sayısı açısından  en önemli illerinden biri olduk. Hedefimiz; Z Kütüphanesi olmayan okul bırakmamak. Tokat çapında kitap etkinlikleri yapıyoruz. 2 hafta sonra bir etkinlik daha yapılacak. Kitabın başkenti yapalım. Çocuklar kitapla haşır neşir olsunlar. Müzik, resim, spora çok büyük katkı sağladık. Spor Tokat projesi ile çocukların en azından 1 spor dalıyla uğraşmasını ya da sevmesini izlemesini sağladık. Bunu başardık. Çok güzel oldu. Öğretmenlerimizi yüreklendirmek de çok önemli. Beyine yapılan yatırımı daha çok önemsiyorum.  Çölyak hastası çocukların gıdasının temin edilmesinden Akdeniz Ateşi hastası çocuklarla ilgilenmeye kadar. Evde özel eğitim gören, engelli veya kronik hastalığı olan çocuklarımızla ilgilenmekten üstün yetenekli çocuklarımızla ilgilenmeye kadar  yaşamın hayatın her alanına dokunduk.

 

DEPREM RİSKLİ 70’E YAKIN OKUL YENİDEN YAPILACAK

Bunun dışında tahminin inşallah 2 yıl içerisinde tahminim 70 tane okulumuzu yıkıp yeniden yapıyoruz. Kuzey Anadolu Fay Hattı Tokat’tan geçiyor. İnşallah 2 yıl içerisinde 70’e yakın okulumuzu sıfırdan yapacağız. Bunun dışında 90’a yakın okulumuzu güçlendireceğiz. Bu çok önemli. Devletimiz yaklaşık 1 milyar liralık yatırım olmuş olacak.Bu ekonomiye de bir can veriyor. Ustası, işçisi, tedarikçisi, malzemenin temini açısından hareketlilik sağlıyor. Bu okullardan 5 tanesi özel eğitim okulu zaten. Engellilerin anaokulundan özel eğitim okuluna kadar yapmış olacağız.Dolayısıyla fiziksel sorunu çözmüş olacağız.

TOKAT’TA ÖĞRETMEN SORUNU KALMADI

Öğretmen sorunumuz kalmadı. Bu konuda Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer çok katkı sağladı. Milletvekillerimiz çok katkı sağladı. Milli Eğitim Müdürümüz katkı sağladı. Canla başla çalıştık. Tokat’ta öğretmen sorunumuz kalmadı.

 

AKADEMİK BAŞARIDA HEDEF 5 YILDA İLK 5’E GİRMEK

ETÜD Merkezleri kurduk. 8. sınıfta okuyup lise sınavlarına hazırlanan 12. sınıfta okuyup üniversite sınavlarına hazırlanan çocuklarımıza ilişkin aynen bir dershane sistemi gibi hafta sonları çocuklar kendi öğretmenleri değil gönüllü, başarılı öğretmenlerimizle beraber etüd merkezlerinde eğitim veriyoruz. Hedefimiz akademik anlamda Tokat’ı 5 yılda ilk 5’e sokabilmek. Hedefimiz bu. Öğretmenlerimiz gayet güzel çalışıyorlar. Emeklerinden dolayı kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Materyal desteği var, sıkı denetliyoruz. Hatta pandemi sürecinde kanal kurduk. ETÜD tokat diye.Youtube üzerinden eğitim veriliyor. İnsanlara dokunan çalışmaları daha önemsiyorum. Elim üstünde. Gömleğin kollarını kıvırıyoruz. İşin içindeyim yani.

 

YAŞAMA DAİR BİRÇOK EĞİTİM SÜRÜYOR

Tokat Belediyemiz ile birlikte bir Bilim Merkezi kuracağız. Matbaa kuracağız. Taş atölyesini kurduk. Yarı değerli taşlar bu atölyede işleniyor. Meslek liselerine çok kıymet veriyoruz. Maske, dezenfektan üretimi yapıyoruz. Halk Eğitim kurslarını yaygınlaştırıyoruz. Pandemi biraz engelledi ama yaklaşık 300’e yakın köyde halk eğitim kursları açtık. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardan, konserve yapımına, çocukların eğitiminden yaşama ilişkin bir sürü kurs var.  Hem bireye yatırım yapmak hem öğretmenlerimizi yüreklendirmek hem de öğrencilere yatırım yapmak eğitsel, akademik, sosyal ve kültürel anlamda.

SPORU SEVDİREN PROJE İL SINIRLARINI AŞTI

Spor Tokat projesiyle amacımızı her çocuğun bir spor dalıyla uğraşmasını sağlamak ya da spor alt yapısına katkı sağlamak. Gençlik Spor ile Milli Eğitim Müdürlüğümüzü birleştirdik. Türkiye’de örnek bir proje oldu. Başarılı da oldu. Daha da gelişecek inşallah. 5-6 Milyon lira değerinde çocuklara malzeme aldık. Gençlik ve Spor Bakanımız yardım etti. Yaklaşık 10 ay önce milletvekillerimiz belediye başkanlarımız beraber bir protokol imzaladık. 60 milyon lira değerinde spor yatırımımız var. Spor Bakanlığı destek verdi bize. Tokat merkezde 2 yüzme havuzu var. 2 tane kapalı spor salonu var. Turhal’ın yüzme havuzu var, kapalı spor salonu var. Artova’nın yüzme havuzu, Reşadiye’nin Gençlik Merkezi, Başçiftlik’in Kayak Merkezi, Almus’un Güreş Merkezi, Yeşilyurt’un kapalı spor salonu var. Eksiklerimiz var; Erbaa, Zile, Turhal’a, Niksar’a yüzme havuzu tamamlayacağız inşallah. Tokat merkeze Güreş Eğitim Merkezi, büyük salonun yenilenmesi söz konusu. Sahaların yenilenmesi var. 40 tane yeşil saha verdi sağolsun Bakan Bey. 150 tane pota şimdi onların zeminlerini de yapacağız. Yeşilyurt ve Başçiftlik’e semt sahası yapacağız. Spor’a da çok büyük katkı sağladık. Bu anlattıklarımı da gerçekleştirirsek Spor Tokat bir taraftan  bir taraftan spor alt yapısı harika olacak.”

 

Tarım, orman, kültür sanat ve kadının gücünün ekonomiye kazandırılmasına dair açıklamaların yer aldığı sohbetin devamı yarın gazetemizde…

2020/11/2020-11-23-14-13-51.jpg
2020/11/2020-11-23-14-14-08.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0