Tokat’ın 5 yıllık “Temiz Hava Eylem Planı” onaylandı

Tokat’ın 5 yıllık “Temiz Hava Eylem Planı” onaylandı

Tokat’ın hava kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2020-2024 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanan "Tokat İli Temiz Hava Eylem Planı” İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından uygun bulundu

24 Şubat 2020 - 10:09

Çevre ve Şehircilik Tokat İl Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı. Buna göre; Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre belirli kirleticileri için hava kalitesi limit değerleri belirlenmiş ve yıllar itibariyle kademeli olarak azaltılacak kirletici emisyonların, belirlenen tarihlere kadar AB limit değerlerine ulaşılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda Hazırlanan Temiz Hava Eylem Planı ile birlikte gerekli önlemlerin alınmasını ve şehrin hava kalitesi limit değerlerinin, AB hava kalitesi limit değerleri seviyesine getirmeye yardımcı olacak.

Ayrıca Temiz Hava Eylem Planı; hava kalitesi değerlendirme sonuçlarını, Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğine (HKDYY) uyum oranını, ana hava kirletici kaynaklarının emisyonunun düşürülmesi için önerilen eylem planlarını ortaya koymaktadır. Hava kalitesinin değerlendirilmesi; izleme, veri değerlendirme, emisyon envanterinin derlenmesi gibi pek çok faaliyet içermektedir. İl Müdürlüğümüz tarafından 2020-2024 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanan "Tokat İli Temiz Hava Eylem Planı"na Tokat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sayfasından(https://tokat.csb.gov.tr/)ulaşılabilmektedir.

Tokat’ta hava kalitesinin ölçülmesi amacıyla kurulan ve Temiz Hava Eylem Planında verileri kullanılan 4 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlardan 2 tanesi Tokat Merkez de birer tanesi de Erbaa ve Turhal İlçelerimizde yer almaktadır.İstasyonlardan alınan verilereonline olarak izlenebilmekte olup, alınan verilere https://sim.csb.gov.tr veya http://laboratuvar.cevre.gov.tr/Default.ltr.aspx adreslerinden vatandaşlarımız tarafından da online olarak ulaşılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kebaba başkan eli değdi
Kebaba başkan eli değdi
Pardon! Tapumu devret peki param nerede?
Pardon! Tapumu devret peki param nerede?