google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tokat’ın gıda güvenliği masaya yatırıldı

Tokat’ın gıda güvenliği masaya yatırıldı

Tokat Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından Gıda Kontrol Görevlilerine yönelik 2019 faaliyetlerinin değerlendirmesi toplantısı İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin başkanlığında yapıldı.

16 Aralık 2019 - 10:12

Tokat Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından Gıda Kontrol Görevlilerine yönelik 2019 faaliyetlerinin değerlendirmesi toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışında söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin; Gıda güvenilirliğinin temini, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması Müdürlüğümüzün görevleri arasında bulunduğunu belirterek yürütülen denetim ve kontrollerde, Türk Gıda Mevzuatına uygun güvenilir ve hijyenik gıda üretiminin sağlanması yanında gıda iş yerlerinin teknik ve hijyenik normlarının geliştirilmesinin de hedeflendiğini belirti.

Çiftlik Sofraya anlayışı içerisinde denetimlerin yapılması gerektiğini vurgulayan Şahin; "Denetim ve kontroller; risk esasına göre uygun sıklıkta ve gıda maddesinin taşıdığı riskle orantılı olarak yapılmaktadır. Burada temel yaklaşım, Avrupa Birliğinde olduğu gibi işyeri sorumluluğunun esas alınmasıdır. Riske dayalı denetim sisteminde; işletmenin asgari teknik ve hijyenik şartları, önceki kontrollerden edinilen bilgi ve deneyimler ile gıda işletmecilerinin uyguladıkları otokontrol sonuçları göz önünde bulundurulmaktadır. Bu amaca yönelik çalışmalarda tüm taraflarla işbirliği yapılması, güvenilir gıda bilincinin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi önemli görülmektedir. "Çiftlikten sofraya" anlayışı ile tamamlayıcı ve etkin bir gıda ve yem denetiminin sağlanması yoluyla tüketiciye güvenilir gıda arzının temini, tüketici menfaatinin ve sağlığının en üst seviyede korunması Müdürlüğümüzün temel yaklaşımıdır" dedi. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0