google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKAT’IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ...

TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ BÜYÜK

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği Doktor Öğretim Üyesi Zafer Parlak, "Cenaze ve düğünler, Tokat'ın kırmızı bölgede olmasında önemli bir faktör hatta belki de en önemli faktör” dedi

04 Mart 2021 - 00:55 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 02:17

Sağlık Bakanlığı'nın 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde, Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 20-26 Şubat'ta Covid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 6'da Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Rize ve Tokat yer aldı. Tokat'ta, geçen hafta vaka sayısı yüz binde 149,20 olurken, bu hafta 166,50 olarak tespit edildi.

 

Cenaze ve düğünlerin Tokat'ın kırmızı bölgede olmasında önenmli faktör olduğunu söyleyen, "Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi  Enfeksyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği Doktor Öğretim Üyesi Zafer Parlak, “Tokat'ın kırmızı bölgede olmasında önemli bir faktör hatta belki de en önemli faktör. Çünkü insanların toplandıkları bu tür durumlarda törenlerde yeterli koruma önlemlerine uymadıklarını görüyoruz. Mümkünde olmayabilir. Zaten insanlar da o ortamlarda ve şartlarda buna uymuyor veya uyamıyor. Bu nedenle o durumlar özellikle önemli. Düğün cenaze gibi törenlerde kesinlikle aynı kurallara uyacağız. Kalabalık bir ortam oluşmamasına dikkat edeceğiz. Düğünler mümkün olduğu kadar bir kaç ay daha ertelensin. Salgının sonlarına geliyoruz. İnşallah 2-3 aya kadar artık bu salgının beli kırılmış olacak. Biraz daha dişimizi sıkalım. Ertelenebilecek düğün ve toplantıları erteleyelim. Cenazelerde kesinlikle bir arada bulunmayalım. Anlamı yok, mesafeyi koruyalım, maskeli kalmaya devam edelim. İnsanlar uzaktan taziyelerini cenaze sahibine iletip beklemeden, durmadan ayrılsınlar. Yemek ikramı çay ikramı gibi saçma şeylere girmesinler. Onun dışında bir arada oldukları kısa zamanda da mutlaka mesafe ve maske kuralına uyacaklar. Bu süreçte maske kesinlikle çıkartılmayacak" dedi.

 

"VİRÜS NE KADAR ÇOĞALIRSA, MUTASYONDA O DERECE YÜKSEK OLUR" 

Parlak, "Halkı tedirgin eden mutasyon konusu var. Mutasyon, virüslerin çoğalma sürecinde olağan, olabilecek bir durum. Virüs, ne kadar hızlı çoğalır ne kadar fazla çoğalırsa mutasyona uğrama, mutasyon geçirme ihtimali de o derece yüksek olur. Hafif mutasyonlar her yerde her şartta ortaya çıkmaktadır. Aşıdan ve doğal bağışıklıktan kaça bilecek bir yapıya dönüşme riski var. Bu şekilde daha belirgin bir mutasyon geçirme riskide var. Bizim burada yapabileceğimiz yine mutasyonun önüne geçmek. Bunun önüne geçmek içinde mutlaka vaka sayılarını azaltmak lazım. Çünkü vaka sayısı az oldukça mutasyon oluşma riski de düşecektir. Şöle düşünelim; bir olay on kez oluyor ise oluşan risk başkadır, 1 milyon kez oluyorsa oluşan risk farklıdır. Biz vaka sayısını düşürdüğümüz takdirde bu çoğalmakta olan virüs riski azalacağı için mutasyonu da bu şekilde önlemiş oluruz. Bize düşen vaka sayısını önlemek böylece mutasyonun da önüne geçmiş oluruz" diye konuştu.

Vatandaşlar ise Tokat'ın kırmızı bölgeden çıkması için herkesin gayret göstermesi gerektiğini söylediler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ