>
TOKAT’IN SAKLI CENNETİ; HARAMİ YAYLASI

TOKAT’IN SAKLI CENNETİ; HARAMİ YAYLASI

Tokat´ın en yeşil bölgelerinden birisi olan ve kent merkezine 34 km uzaklıktaki Harami Yaylası, şehir hayatının stresinden kaçmak isteyen vatandaşların uğrak noktası oldu.

03 Haziran 2021 - 14:55

Tokat´ın Almus İlçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Harami Yaylası, hem boş zamanlarını doğayla içiçe geçirmek, hem de şehir hayatındaki keşmekeşten biraz olsun uzaklaşmak isteyen vatandaşlar için başlıca uğrak yerleri arasında. 832 rakımlı yayla, böylesi bir doğal güzelliğe sahip olmasına rağmen çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Geçtiğimiz yıla kadar Tokat Merkez başta olmak üzere ağırlıkla bölge insanı tarafından tercih edilen Harami Yaylası, bu sene İstanbul’dan da çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

 

ENDER BALIK TÜRLERİ BÖLGEDE YAŞIYOR

Tokat’ın Almus ilçesinde bulunan Harami Yaylası´ndaki gölde nesli tükenme tehlikesinde olan siyah ve kırmızı benekli alabalığın korunması için çalışmalar da aralıksız sürdürüyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler Ataköy Barajı bölgesinde kaçak avlanmanın önüne geçmek için devriye ve nöbet faaliyeti gerçekleştiriyor. Süresiz avlanma yasağı getirilen bölgede, yasağa uymayanlar vatandaşlara cezai işlem uygulanıyor.

 

KAÇAK AV DENETİMLERİ SÜRÜYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı´nca koruma altına alınan Almus Ataköy Baraj Gölü altındaki bölgede Almus ilçesinde Tarım Orman İlçe Müdürlüğü Su Ürünleri Birimi ekipleri, kaçak avcılara yönelik denetimlerine devam ediyor. Yılın 12 ayı avlanmaya yasak olan bölgede siyah benekli ve kırmızı benekli alabalıklar koruma altına alınarak yaşamlarını sürdürüyor. Göldeki balıkların toplam sayısına göre koruma altındaki siyah benekli alabalığın oranı ise yüzde 18 olarak açıklandı.

Zengin habitatı ve doğal güzelliği ile harami yaylası, ziyaretçilerini bekliyor.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/06/2021-06-03-14-58-06.jpg
2021/06/2021-06-03-14-58-15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x