TOKAT’IN TARIMI MASADA

TOKAT'IN TARIMI MASADA

Ak Parti Tokat Milletvekilleri Av. Özlem Zengin, Av. Yusuf Beyazıt ve Av. Mustafa Arslan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’li ile bir görüşme gerçekleştirerek Tokat tarımını değerlendirdiler.

17 Ocak 2019 - 12:40


Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in de katılım sağladığı toplantıda ilimizin tarımsal faaliyetleri ile orman ve su alanındaki çalışmalar değerlendirildi.
Tokat Milletvekilleri toplantı hakkında yaptıkları açıklamada şu sözlere yer verdiler;
‘’Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Aksu, Tarım Reformu, Bitkisel Üretim, DSİ ve Orman Genel Müdürlerimizin de katılımıyla ilimiz için oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Halen Kastamonu, Bartın ve Sinop illerini kapsayan ve tarım ile hayvancılık faaliyetlerine yüksek katma değer kazandıracağına inandığımız Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesine ilimizin de dahil edilmesi hakkında talebimizi ilettik. İlimizde bulunan bağ ve sera alanlarının arttırılmasına yönelik projeleri ve sebze üretimine fayda sağlayacağına inandığımız fide üretim tesisi projesini değerlendirdik. Tarım Destekleri kapsamında çiftçimize yapılacak hububat desteği, süt desteği, sertifikalı tohum ve mazot desteği ödemelerini değerlendirdik.
Gelir getirici ağaçlandırma çalışmalarını, özel ağaçlandırma alanlarının oluşturulmasını ve orman köylerimize özellikle süt sığırcılığı kredi desteği sağlanması hususlarını Sn. Bakanımızla paylaştık.
İlimizde devam etmekte olan ve Tokat Merkeze yaklaşık 10 milyon m3 içme suyu sağlayacak olan Dartaş Barajnın ihale sürecini, Zile ilçemize ve 16 köyüne içme suyu sağlayacak olan Yünlü Göletinin devam eden çalışmalarını görüşürken; tarımsal sulama amacıyla yapılmakta olan Batmantaş Göleti, Yağcımusa Göleti ve Güzelce Barajı Sulama çalışmalarının son durumlarını değerlendirdik ve devam eden tüm bu projelerin tamamlanması için gereken ödenek talebimizi bakanımıza ilettik.
Şehir merkezimizde Küçük Sanayi Sitesi, Belediye Arıtma Tesisleri, bölgede bulunan fabrikalar, yerleşim yerleri ve tarım arazilerinin karşı karşıya olduğu taşkın riskine karşı planlanan Yeşilırmak Taşkın ve Rusubat Kontrolü 3.Kısım projesini  istişare ettik ve yatırım programına alınması hususunu gündeme getirdik. Toplantıda gündeme gelen tüm hususları ilgiyle karşılayan bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye ve ilgili genel müdürlerimize teşekkür ediyor, devam eden ve yatırım programına alınmasını talep ettiğimiz tüm çalışmaların ilimiz için, hemşehrilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.’’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun LGS başarısı
Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun LGS başarısı
MHP ZİLE’DE KONGRE HEYECANI
MHP ZİLE’DE KONGRE HEYECANI