Tokat’ın ticareti çıkmaz sokakta

Tokat'ın ticareti çıkmaz sokakta

Cumartesi günü yapılacak olan TSO seçimlerinde Başkan Adayı olan Adayı Sami Ülkü, basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu. 9 yıldır Tokat’ta ticaretin daralmasına çare bulamayan bir TSO yönetiminin olduğunu ifade eden Ülkü; projelerinin de hazır olduğunu söyleyerek “Tokat’ın ticareti gelişme anlamında çıkmaz bir sokağa girmiş durumda. Bunun için yapılması gerekenlerin çok önemli olduğunu düşünerek projeler geliştirdik” dedi.

05 Nisan 2018 - 10:36 - Güncelleme: 06 Nisan 2018 - 21:25

7 Nisan Cumartesi günü yapılacak olan TSO seçimlerinde sona doğru gelinirken TSO Adayı, Ülkü Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sami Ülkü basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu. Ülkü, açıklamasında 9 senedir  Tokat’ta ticaretin daralmasına çözüm bulamayan bir yönetimin olduğunu söyleyerek, “Seçimlere dahil olma sebeplerimizi her ortamda, herkese anlattık. Mevcutta 9 senedir TSO üyeleri olarak bizleri tatmin etmeyen bir yönetim var. Bu yönetim Tokat’ın iş dünyasının sorunlarına da eğilmeyen bir tutumda idi. Bizim derdimize derman olmayan, bizim sığınabileceğimiz bir liman olamayan bir yönetim vardı. 9 senedir Tokat’ın ticaretinin daralmasına çare bulayan bir yönetim vardı. Son 15 yıldır Türkiye yatırım yağmuruna tutulmuşken, bu yatırımlardan nasibini alamamış bir Tokat vardı. Mevcut TSO projeler üreterek Tokat’ı ve Tokatlıyı bir yerlere getirememiştir. Bu sebeplerden bizler, seçim sürecine dahil olmaya ve başkanlığa adaylığımızı koymaya karar verdik. 4 aylık seçim sürecinde Kırmızı Grup olarak Tokat’a çok şey kazandırdığımızı düşünüyoruz. En azından Tokat’ta TSO seçimlerinin nasıl yapılması gerektiğini insanlara gösterdik. Seçim kampanyalarına bir ivme ve bir seviye kattık. Tokat’ta maalesef seçimler hatıra dayalı yapılıyor. İnsanlar iyi yöneticiye değil, arkadaşına ya da akrabasına oy veriyor. Biz bu yanlış kanaati değiştirmek istiyoruz” dedi.

 

“Tokat ticareti çıkmaz sokakta”

Tokat’ta ticaretin çıkmaz sokağa girdiğini ifade eden TSO Başkan Adayı Ülkü, “Tokat’ın ticareti gelişme anlamında çıkmaz bir sokağa girmiş durumda. Bunun için yapılması gerekenlerin çok önemli olduğunu düşünerek projeler geliştirdik. Diğer yandan da bir havaalanı sorunumuz var. Uçak seferlerinin yapılamadığı bu ortamı iyileştirmemiz gerekir diye düşündük. Bilindiği gibi yeni başlayan bir proje ile ikinci havaalanımız yapılıyor. Biz, yeni havaalanı yapılana kadar mevcut havaalanımızın aktif olarak kullanılması gerekir dedik. Yani bizim şu anda hala bir havaalanımız var. Yeni havaalanı yapılana kadar bizim bir havaalanımız var. Bunu TSO yönetimi de biliyor. Biz bu konuda piste uygun bir uçağın olmayışını dile getirdik. Yine piste uygun uçağın buraya gelmesinin çok da zor olmadığını söyledik. Kırmızı Grup olarak biz tekrar sizlerin huzurunda bunun sözünü veriyoruz. Piste uygun uçağı en kısa süre içerisinde bulup, havaalanımızı aktif hale getireceğiz ve Tokat’a uçak seferlerini başlatacağız. Bizim Tokat sanayisi olarak da çok büyük sıkıntılarımız var. Organize sanayide sıkıntımız üretim anlamında büyük. Tokat’ımızın en büyük eksikliği maalesef üretim. Biz tükettiğimiz ürünlerini üretmeli, maden kaynaklarımızı harekete geçirmeliyiz diyoruz. Tokat’ın üretim şehri olması lazım.  Şehrimizin Türkiye ekonomisine katkı sağlaması lazım. Tokat’ın üretim ve ekonomi anlamında çok gelişmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“OSB’de 3. kısma karşıyız”

Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin OSB’de üçüncü kısmı inşa etme fikirlerinde çelişkiler olduğunu belirten Ülkü; “Tokat Organize Sanayi Bölgesi 4 buçuk milyon metrekare. Bunun 1 buçuk milyon metrekaresi dağlık alan. Geriye kalan 3 milyon metrekarelik alanın perselizasyona düştüğü vakitte geriye 2 buçuk milyon metrekarelik bir alanımız kalıyor. Bu alanın 1 milyon 250 bin metrekaresi kapatılabilir alan. Bunun da şu anda 223 bin metrekaresi kapalı. Aşağı yukarı 1 milyon metrekare daha kapatabileceğimiz bir alan varken Tokat’a gelen yatırımcılara sanayimizde yer yok diyoruz. Bu bizim için büyük bir çelişki. Demek ki biz arazilerimizi iyi bir şekilde tahsis ettirememişiz. 223 bin metrekare kapalı alanımız var. Bu alanda en az 24 bin kişinin çalışabiliyor olması lazım. Ama böylesi bir kapalı alanda yalnızca 5 bin kişi çalışıyor. Bu da Tokat Organize Sanayi Bölgesi için bir handikap. 223 bin metrekarenin yalnızca 63 bin metrekaresi üretim alanı. Geri kalan alanlar atıl durumda. Oysaki organize sanayiler üretim alanlarıdır. Buralarda üretim yapılır. Biz elimizdeki birinci ve ikinci kısım alanını düzgün kullanacağız. Yani üçüncü bir kısım organize sanayi bölgesine gerek olmadığını düşünüyoruz. Mevcut Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin ısrarla üçüncü kısmı açma fikirlerine biz karşı çıkıyoruz. OSB’de üçüncü kısma hiç gerek yok. Üçüncü kısmın kesinlikle açılmaması gerekiyor. Buna karşı olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Nereden baksanız 40 50 milyon TL paraya yazık olacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“Hayvancılık OSB’si ile 15 bin kişiye istihdam”

İhtisaslaşmış Organize Sanayi Bölgelerinin avantajlarına değinen Sami Ülkü, “Biz seçildiğimiz takdirde Tokat’a ilk olarak hayvancılık OSB’sini kuracağız. Biz, ihtisas OSB’leri çok önemsiyoruz. Tokat’ımızın bir an evvel devreye girip bu konuda öne çıkması gerekiyor. Artova bölgesinde 15 milyon metrekare üzerinde bir hayvancılık OSB kurmayı hedefliyoruz. Tokat’ta hayvancılıkla uğraşan herkese burada bir araya getirmeyi istiyoruz. TSO olarak bu işe öncülük yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Hayvancılık OSB ile Tokat’ta en az 10-15 bin kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyoruz. Yine ihsaslaşma anlamında maden OSB kurmayı hedefliyoruz. Çünkü Tokat’ta çok değerli madenlerimiz var. Bu madenlerimizin değerlendirilmesi gerekiyor. Biz bu hususa da öncülük yapacağız. Dünyada mermer OSB kurulacak tek şehir Tokat. Biz Tokat’ın bu değerine değer katmak istiyoruz. Böylesi bir değere sahip olan bir şehir maalesef ekonomik anlamda sıkıntı çekiyor. 18 çeşit madene sahip olan Tokat’ımızı bu konuda zirveye taşıyacağız. Almus’ta da su ürünleri OSB’yi kurmak için hocalarımızla toplantılar yaptık. Bu konuda da ciddi projelerimiz var” şeklinde konuştu.

“Ulaşım çözülmezse turizm sorunumuz bitmez”

Tokat’ın bir diğer eksikliğinin ise turizm olduğunu hatırlatan Ülkü, turizmi canlandırmak adına da projelerinin olduğunu belirterek “Tokat’ta kültür turizmine fayda sağlayabilecek çok fazla değer var. Bu değerler üzerinden bizim Tokat’ın ekonomisine katkı sağlayabilmemiz lazım. Tüm turizm güzelliklerimize rağmen ağırladığımız ziyaretçi sayısı çok düşük. Eğer Akkuş Tünelini açtıramazsak Tokat’ın turizmi maalesef gelişemez. Karadeniz bağlantı yolumuz bir an evvel hizmete geçmezse Tokat’a turist gelmez. TSO olarak Tokat’ın bu anlamda da ekonomisine katkı sağlayabilmemiz lazım” dedi.

 

“TSO Seyir Tepe tesisinde konsept değişecek”

TSO Başkan Adayı Sami Ülkü,TSO seyir tepe tesisinin konseptini değiştirerek tüm üyelerin faydalanabileceği bir hale getireceklerini ifade ederek “Gıjgıjda bulunan sosyal tesisimizi düzene sokacağız. Orada sadece üç beş masada sohbet edilmeyecek. Tüm üyelerimizin faydalanabileceği bir tesis olacak. Nasip olurda seçilirsek Pazartesi oranın konseptini hemen değiştireceğiz. Tokat sofrası, Tokat kültürel yemekleri şeklinde yeni konsept yapıcağız bunu da sizlerin aracılığıyla duyurmuş olalım. Tüm üyelerimizi toplayıp referandum yaparak oranın işletmesini de hızlı bir şekilde değiştireceğiz. Biz kırmızı gurup olarak seçilirse hep basınımızla birlikte şeffaf bir yönetimle istişareli gideceğiz. 9 yıldır biz TSO’da ne olup bitiyor hiç anlamadık. Biz yapılan yanlışları çok iyi bildiğimiz için yanlış yapmayacağız. Biz fuarlara turist olarak katılmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

“Projesi olamayanlar projelerimizi karaladılar”

Seçim çalışmaları sürecinde projeleri olamayan rakiplerinin kendi projeleri hakkında kara propaganda yaptıklarını söyleyen Ülkü, “Biz ortaya projeler koyduk ve bunları kamuoyuna anlatmakla meşgul olduk. Biz her gittiğimiz yerde çözüm noktalarını anlattık. Ama maalesef diğer arkadaşlarımızın projeleri olmadığı için, proje anlatamadıkları noktada bizim projelerimizi karaladılar. Bizim yaptığımız işlerden en ufak bir çekingenliğimiz kaygımız yok. Böyle olunca da o arkadaşların eleştirilerine kimse kulak asmadı, duymamaya çalıştık. Bizim bir birimizle uğraşmamız yersiz. Bizde insek aşağıya bir sürü söylenecek şeyler var. ama bunların Tokat’a hiçbir şey kazandırmayacağını bildiğimiz için dedik ki herkes ortaya proje koysun. Artık bir birimizle değil birileriyle uğraşmak lazım. Seçim kampanyası döneminde kulağımıza gelen karalama kampanyalarını duyduk ama duymamazlıktan geldik, çünkü bizim yapacak çok işimiz var. Biz icraat yapmak için geliyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Haber: Sırrı Sürer

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x