Tokat Kalesi ne zaman turizme kazandırılacak?

Tokat Kalesi ne zaman turizme kazandırılacak?

En son yapılan restorasyon çalışması ‘Ceylan Yolu’ gizli geçidinde su çıkması sonucu durdurulan Tarihi Tokat Kalesi’nin manzarası görenleri üzüyor. Sprey boya ile yazılama yapılan etrafı çöplerle çevrilen kale ne zaman turizme hizmet verecek merak konusu oldu

17 Eylül 2020 - 10:39

Tokat'ta Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula'nın esir tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi'nde devam eden restorasyon çalışmaları sırasında bulunan ve 'Ceylan Yolu' olarak adlandırılan gizli geçidin yaklaşık 130'uncu metresinde su çıktı. Çıkan su nedeniyle gizli geçitte çalışmalar 2017 yılı sonlarına doğru sonlandırılmıştı.

Tokat Valiliği, Tokat İl Özel İdaresi ve Tokat Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Tokat Kalesi'nin turizme kazandırılması amacıyla 2009 yılında restorasyon çalışmaları başlatılan, 2010 yılında bir bölümü tamamlandıktan sonra çalışma 2016 yılında tekrar başlatılmıştı.

Üç yıllık bir kazı faaliyeti sonucunda yaklaşık 150 metrelik bir mesafe kat edilmiş, çalışmaların ilk yılı 80 metre, ikinci yıl 50 metre son olarak da 15-20 metre ve toplamda ise 150 metre mesafe kat edilmiş, özellikle 130 metreden itibaren su ile karşılaşılması sonucu çalışma durdurulmuştu.

2017 yılından sonra Tokat Kalesi’nde herhangi bir çalışma yapılmadı. Kalenin günümüzdeki durumu ise içler acısı. Özellikle sprey boyalar ile yapılan yazılamalar, ve çevredeki çöpler görenleri üzüyor. Tokat halkı birçok farklı proje ile gündeme gelen Tokat Kalesi’nin akibetini merak ediyor. Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması için projenin hazırlandığı ve ödenek beklendiği öğrenildi.

Çalışmalar kapsamında, Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale çevresinde kazı çalışmaları yapıldı. 3 arkeolog denetiminde yapılan çalışmalarda erzak küpleri, askeri barınak, gizli geçit ve 2 zindan bulunurken bu zindanlardan birinde, 1431-1476 yılları arasında yaşayan Eflak Beyliği prensi Kont Dracula'nın esir tutulduğu ileri sürülmüştü.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YIKIM BAŞLADI
YIKIM BAŞLADI
Gökçeli Barajı'nda sona gelindi
Gökçeli Barajı'nda sona gelindi