>
TOKAT MÜFTÜLÜĞÜNDEN AHİLİK HAFTASI İLE İLGİLİ PROGRAM

TOKAT MÜFTÜLÜĞÜNDEN AHİLİK HAFTASI İLE İLGİLİ PROGRAM

13-19 Eylül Ahilik Haftası münasebetiyle Tokat İl Müftülüğü “Ahilik ve İslamda Ticaret Ahlakı” konulu program düzenleyecek. Din Hizmetleri Uzmanı Murat Kaya’nın moderatörlüğünü yapacağı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç’ın konuk olacağı program 15 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 14:00’de Tokat İl Müftlüğü Facebook sayfasında canlı olarak yayınlanacak

14 Eylül 2021 - 20:11

13-19 Eylül Ahilik Haftası münasebetiyle Tokat İl Müftülüğü “Ahilik ve İslamda Ticaret Ahlakı” konulu program düzenleyecek. Din Hizmetleri Uzmanı Murat Kaya’nın moderatörlüğünü yapacağı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç’ın konuk olacağı program 15 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 14:00’de Tokat İl Müftlüğü Facebook sayfasında canlı olarak yayınlanacak.

 

 

Ahilik Teşkilatı, Türk esnaflık geleneğinin İslam’ın ahlak prensipleri ile birleşmesi neticesinde 13-18. Yüzyıllar arasında Anadolu’da gelişerek yaygınlaşan sanat, ticaret gibi birçok alanda dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan esnaf ve sanatkar birliğidir. Bu teşkilatın amacı; her bir ahinin ilim ve davranışında kamil, işinde ise  mahir bir insan olmasını sağlamak, toplumun fertleri ve kurumları arasında denge sağlayarak huzurlu bir ortam oluşturmaktır. İşte böylesine güzel bir teşkilatı Anadolu’muza Ahi Evran kazandırmıştır.

 

İl Müftüsü Abdullah Pamuklu Ahilik Haftası ile ilgili olarak:" Ahilik teşkilatı, Anadolu’muzda kurulan önemli teşkilatlardan biri olup toplumsal barış, huzur ve güveni sağlamış, ticarete düzenleyici kurallar getirmiştir.  Ahilerin ticari ve iktisadi hayatla ilgili getirmiş olduğu bu kurallar, Kur’anı Kerim ve Peygamberimizin hadislerine dayanmaktadır. Ayrıca Ahilik teşkilatı ticaret kurallarının yanı sıra; “İslam’ın helal ve haram ölçülerini iktisadi hayatımıza hakim kılmak, birlik, kardeşlik hoşgörü ve insan sevgisini esas almak, ödeme darlığı çeken kişi ve kurumun canlanması için çözüm yolları üretmek” gibi ahlaki prensipleri de içermektedir . Böylesine değerli bir teşkilatın önemini bilmek ve değerlerini geçmişten günümüze kadar devam ettirmek her esnaf ve sanatkarımızın, toplumumuzun her bir ferdinin görevidir.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ