google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKAT RİSK HARİTASINDA KIRMIZIYA DÖNDÜ

TOKAT RİSK HARİTASINDA KIRMIZIYA DÖNDÜ

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında güncellenen Tokat haritası en kırmızı günlerini yaşıyor.

12 Kasım 2020 - 18:40 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 08:01

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Hayat Eve Sığar (HES) Uygulamasında vatandaşların yaşadıkları bölgelerdeki koronavirüs vakaları ve temaslıların yoğun olduğu bölgeler harita üzerinde görülebiliyor. Düşük riskten yüksek riske göre mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerle işaretlenen haritada Tokat il merkezi tüm mahalleleriyle kırmızı renkte görünüyor. Koronavirüs risk haritasını güncel verileriyle paylaşan uygulama, durumun önemini de gözler önüne seriyor.

 

-Sigara ve kısmi sokağa çıkma kısıtlaması da geldi

Koronavirüs ile mücadelede il genelinde alınan önlemler de arttırılmış durumda. Özellikle kolluk kuvvetleri tarafından yapılan uygulamalarda, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı denetleniyor. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen son yazı ile birlikte 65 yaş üstü vatandaşların 10.00 ila 16.00 saatleri dışında sokağa çıkması kısıtlanırken, yine il genelinde açık alanda sigara içilmesinin de önüne geçilmeye çalışılıyor. Bu uygulama sigara yasağından ziyade vatandaşların toplum içerisinde kısa süreliğine de olsa maskesini çıkarmasına engellemeye yönelik olarak uygulanıyor. İl Hıfzısıhha Kurulu’ndan aldığı karar sonrasında kısıtlama kurallarına uymayan vatandaşlar da bugünden itibaren idari para cezasına çarptırılacak.

 

-Filyasyon ekipleri aralıksız çalışıyor

Koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik yapılan filyasyon çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından, koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların hikayelerine göre yapılan araştırmalarla temaslı ya da yakın temaslı olmasından şüphe duyulan vatandaşlar tespit ediliyor. Tespiti yapılan vatandaşlar evlerinde izole altına alınıyor.

 

-Kolluk kuvvetleri izolasyona uymayanların peşinde

Tokat İl emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan denetimlerle il genelinde izole altında kalması gereken vatandaşlar tespit ediliyor. Duyarlı vatandaşların ihbarı ya da yapılan rutin uygulamalarda temaslı olan ya da koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen izolasyon kurallarını delen vatandaşlar, sağlık ekipleri kontrolünde KYK yurtlarına götürülüyor. Toplum sağlığını hiçe sayan kişilerin KYK yurtlarında izole altında kaldıkları sürede kendileri için yapılan masrafların tamamı bu şahıslardan tahsil ediliyor.

Kaynak: HABER: Dursun Ekrem ER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DR. İMBAT MUĞLU - COVID_19 ’A KARŞI KEKİK
DR. İMBAT MUĞLU - COVID_19 ’A KARŞI KEKİK
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0