TOKAT’TA 24 KİŞİDE DELTA VARYANTI GÖRÜLDÜ

TOKAT’TA 24 KİŞİDE DELTA VARYANTI GÖRÜLDÜ

Bir süredir koronavirüsün tehlikeli varyantlarından birisi olarak gündemde olan Delta Varantı’nın Tokat’ta 24 kişide görüldüğü bilgisine ulaşıldı.

13 Temmuz 2021 - 21:33

Tokat’ta bir taraftan mavi seferberliği ile vaka sayıları düşürülmeye çalışırken, diğer taraftan kolluk kuvvetlerinin il genelinde uyarıcı faaliyetleri devam ediyor. Tüm bu çalışmalara rağmen bilinçsiz maske kullanımı ve sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle artış eğiliminde olmasa da bulaş devam ediyor. Son olarak tüm dünyanın gündeminde olan koronavirüsün delta varyantına 24 kişide rastlandığı bilgisine ulaşıldı. Filyasyon ekiplerinin varyantın çok daha fazla kişiye bulaşmasını engellemek maksadı ile önleyici tedbirler ve karantina tedbirlerine ise devam ediliyor.

Koronavirüsün varyantları dünya çapında tedirginliğe neden oluyor. Delta plus varyantı son günlerde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Hindistan'da ortaya çıkan ve Türkiye dahil çok sayıda ülkeye yayılan delta plus varyantı ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, delta plus varyantının 3 farklı ilde 3 kişide görüldüğünü duyurmuştu. Bu iller arasında Tokat’ın da olup olmadığı henüz bilinmezken, Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dursun Ekrem Er, Delta Varyantı taşıyıcısı kişi sayısının il genelinde 24 olduğu bilgisine ulaştı.

 

DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ

‘Zoe Covid Belirtileri' adlı araştırmayı yürüten Profesör Tim Spector, tüm dünyada yer bulan açıklamasında; Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görüldüğünü; genç yaştaki hastaların "daha ziyade ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi" hissedebildiğini söylemişti. Daha önce İngiltere Sağlık Hizmetleri tarafından Covid-19 belirtileri öksürük, ateş, koku ve tat kaybı olarak sayılıyordu. Çoğu durumda aşılanan kişilerin koronavirüs ile mevsimsel soğuk algınlığını ayırt edemediğinin altını çizen uzmanlara çift aşı olup virüse yakalananların gösterdiği 4 ana semptom belirlendi. Ekipten yapılan açıklamada bunların baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğu bilgisinin altı çizildi.

 

DELTA PLUS VARYANTI NEDİR?

Delta varyantı dünyada yeni bir tedirginliğine yol açtı. Delta Plus, Delta varyantının bir türü ve K417N adı verilen bir ‘spike’ protein mutasyonuna sahip. Delta Plus, Delta’nın mevcut özellikleriyle bir araya geldiğinde; daha kolay yayıldığı/bulaşabildiği, akciğer hücrelerine daha kolay tutunduğu ve virüsü etkisiz hale getiren monoklonal antikor tedavisine karşı daha dirençli olduğu için ‘endişe’ yaratıyor. Bu nedenle de DSÖ, Delta ve Delta Plus varyantlarını ‘endişe verici’ kategoriye aldı. Delta ve Delta Plus varyantları aşılardan ve hastalığa karşı önceden var olan bağışıklıktan kaçabiliyor. Plus ön adlı varyant, ilk olarak geçen yıl Hindistan'da tespit edilen ve ikinci dalgada çok sayıda yeni vaka ve can kaybına yol açan Delta varyantı ile bağlantılı.

 

REHAVET BÜYÜK TEHLİKE

Virüsün geçtiğimiz yılda da görüldüğü üzere Haziran ve Temmuz aylarındaki bulaş hızı son derece alt seviyelerde. Ama bu durumun rehavete yol açmaması da gerekiyor. Delta ve deltaplus varyantlarının bu dönemde rehavet ile birlikte yaygınlaşması, 2022 yılının 2021’e göre çok daha fazla tehlikeli bir yıl olmasına neden olabilir. Tüm bu risklerin karşısındaki en önemli silah ise aşı. Dünyanın en başarılı aşı takvimine sahip ülkelerinden birisinin Türkiye olmasına rağmen, vatandaşların aşıya talebi hedeflenen tablonun çok altında. Sevdiklerini kaybetmenin acısını ya da bir başkasına bulaştırmanın pişmanlığını yaşamak istemeyen herkesin aşı olması son derece elzem. Aşıya ilgisiz olan genç nüfusun aşıya yönlendirilmesi noktasında ailelerin üzerine de büyük görevler düşüyor. Aşılanma sonrasında virüse yakalananların gösterdikleri semptomların, aşı olmamış kişilere göre daha hafif olduğu da bilimsel bir gerçek olarak kayıt altına alınıyor.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/07/2021-07-13-21-37-09.jpg
2021/07/2021-07-13-21-37-13.jpg
2021/07/2021-07-13-21-37-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...