TOKAT’TA 400 KİŞİ DELTA VARYANTI TEDAVİSİ GÖRÜYOR

TOKAT'TA 400 KİŞİ DELTA VARYANTI TEDAVİSİ GÖRÜYOR

Tokat’ta yaklaşık 400 kişi koronavirüsün son mutasyonlarından birisi olan delta varyantı taşıyıcısı olarak tedavi görüyor.

28 Temmuz 2021 - 20:23 - Güncelleme: 29 Temmuz 2021 - 22:28

Tüm dünyayı kasıp kavuran covid19 ile mücadele devam ediyor. Tokat’ta ise son günlerde günlük vaka sayısı 100 bareminde seyrediyor. Vakalar üzerinde yapılan incelemede yayılım hızı çok daha yüksek olan delta varyantı korkutuyor. Yaklaşık olarak 400 kişi koronavirüsün delta varyantını taşıyor. Virüsle mücadelede etkili olan insanoğlunun tek silahı ise aşı. İl genelinde yüzde 65’e ulaşan aşı oranı ile bir önceki gün turuncu kategoride olan Tokat, dün itibariyle sarı kategoriye yükseldi. Şehrin mavi kategoride yer alması için ise 50 bin vatandaşın aşı olmasına ihtiyaç var. Vatandaşların duyarlılığı ve şehirdeki sağlık kurumlarının hızlı aşılama yeteneği ile günler içerisinde bu sayıyı tamamlamak mümkün.

 

VAKA SAYISI GÜNLÜK 100 DOLAYLARINDA

Sosyal mesafe ve maske gibi artık alışılması gereken tedbirlerin hiçe sayılmaya devam edilmesi ile il genelindeki günlük vaka sayısı yeniden 3 haneli rakamlara ulaştı. Günlük 100 bareminde seyreden vaka sayılarının artışının altında yatan en büyük neden rehavet ile birlikte covid19 tedbirlerinin hiçe sayılması. Günümüzde delta varyantı gibi çok daha kolay bir şekilde bulaşabilen yeni mutasyonlar, duyarsızlığın devamı ile yayılmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce parmakla sayılabilen delta varyantı taşıyıcılarının şuanki sayısı ise 400 civarında.

 

TOKAT, TURUNCUDAN SARI KATEGORİYE GEÇTİ

Aşılama istenen hızda olmasa da, Tokat; bir önceki gün yer aldığı turuncu kategoriden yüzde 65’e ulaşan aşılama oranıyla dün itibariyle sarı kategoride yer aldı. Aşılama oranı yine de yeterli değil. Tokat’ın bir önceki kampanya döneminde vaka sayısının düşmesi için başlattığı Tokat’a Mavi Yakışır Kampanyası’na olan katılımın, aşı döneminde de devam etmesi son derece önemli. Türkiye’de komşu il Amasya ile birlikte mavi kategoride yer alan birkaç şehir olduğu düşünüldüğünde, Tokat’ın da bu şehirlerden birisi olması için vatandaşın vereceği destek hayati önem taşıyor. Aşılama hedefindeki insanlar içerisinden 50 bin kadar vatandaşın ilk doz aşısını yaptırması ile şehrin mavi kategoride yer alması sağlanabilir. Aşılama ile birlikte virüsün yayılım hızı düşeceği gibi, aşıya rağmen bulaş gerçekleşse bile hastalık hafif semptomlarla atlatılabiliyor.

 

DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ

‘Zoe Covid Belirtileri' adlı araştırmayı yürüten Profesör Tim Spector, tüm dünyada yer bulan açıklamasında; Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görüldüğünü; genç yaştaki hastaların "daha ziyade ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi" hissedebildiğini söylemişti. Daha önce İngiltere Sağlık Hizmetleri tarafından Covid-19 belirtileri öksürük, ateş, koku ve tat kaybı olarak sayılıyordu. Çoğu durumda aşılanan kişilerin koronavirüs ile mevsimsel soğuk algınlığını ayırt edemediğinin altını çizen uzmanlara çift aşı olup virüse yakalananların gösterdiği 4 ana semptom belirlendi. Ekipten yapılan açıklamada bunların baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğu bilgisinin altı çizildi.

 

DELTA PLUS VARYANTI NEDİR?

Delta varyantı dünyada yeni bir tedirginliğine yol açtı. Delta Plus, Delta varyantının bir türü ve K417N adı verilen bir ‘spike’ protein mutasyonuna sahip. Delta Plus, Delta’nın mevcut özellikleriyle bir araya geldiğinde; daha kolay yayıldığı/bulaşabildiği, akciğer hücrelerine daha kolay tutunduğu ve virüsü etkisiz hale getiren monoklonal antikor tedavisine karşı daha dirençli olduğu için ‘endişe’ yaratıyor. Bu nedenle de DSÖ, Delta ve Delta Plus varyantlarını ‘endişe verici’ kategoriye aldı. Delta ve Delta Plus varyantları aşılardan ve hastalığa karşı önceden var olan bağışıklıktan kaçabiliyor. Plus ön adlı varyant, ilk olarak geçen yıl Hindistan'da tespit edilen ve ikinci dalgada çok sayıda yeni vaka ve can kaybına yol açan Delta varyantı ile bağlantılı.

 

REHAVET BÜYÜK TEHLİKE

Delta ve deltaplus varyantlarının bu dönemde rehavet ile birlikte yaygınlaşması, 2022 yılının 2021’e göre çok daha fazla tehlikeli bir yıl olmasına neden olabilir. Tüm bu risklerin karşısındaki en önemli silah ise aşı. Dünyanın en başarılı aşı takvimine sahip ülkelerinden birisinin Türkiye olmasına rağmen, vatandaşların aşıya talebi hedeflenen tablonun çok altında. Sevdiklerini kaybetmenin acısını ya da bir başkasına bulaştırmanın pişmanlığını yaşamak istemeyen herkesin aşı olması son derece elzem. Aşıya ilgisiz olan genç nüfusun aşıya yönlendirilmesi noktasında ailelerin üzerine de büyük görevler düşüyor. Aşılanma sonrasında virüse yakalananların gösterdikleri semptomların, aşı olmamış kişilere göre daha hafif olduğu da bilimsel bir gerçek olarak kayıt altına alınıyor.

Dursun Ekrem Er / ÖZEL HABER

2021/07/2021-07-28-20-26-10.jpg
2021/07/2021-07-28-20-26-17.jpg
2021/07/2021-07-28-20-26-23.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...