TOKAT’TA AMATÖR FUTBOLUN DOSYASINI AÇIYORUZ

TOKAT'TA AMATÖR FUTBOLUN DOSYASINI AÇIYORUZ

Spor müdürümüz Arif Sağdıç Tokat'taki amatör futbol dosyasını açıyor. Bu dosyanın ilk konuğu da ilimizde başarı abidesi Topçamspor teknik sorumlu hocası Orhan Yazıcı hoca ile ilk söyleşiyi yaptı.

30 Mayıs 2020 - 12:26 - Güncelleme: 19 Haziran 2020 - 08:52

SORU: ARİF SAĞDIÇ: HOCAM ORHAN YAZICI KİMDİR
CEVAP: ORHAN YAZICI:  Ben halen Tokat,ta beden eğitimi öğretmeni olarak çalışmaktayım. Kayseri Erciyes Üniversitesi beden eğitimi bölümü mezunuyum. Aslen Tokat doğumluyum. Halen Tokat Atatürk Anado lu Lisesinde 2009 itibaren beden eğitimi öğretmenliği yapmaktayım. Futbol  U.E.F.A –B antrönörlük lisans belgem var.

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKATTA  TOPÇAMSPOR TAKIMINI MARKA HALİNE GETİRDİNİZ. BU BAŞARIYI NASIL ELDE ETTİNİZ.
CEVAP: ORHAN YAZICI:  2011 yılından bu tarafa Topçamspor,la, Apdullah Kaya isimli arkadaşımla beraber bu yola çıktık. Özellikle alt yapıdaki oluşumumuzla bu takımın temellerini attık. Topçamspor takımı olarak akademik U. Liglerinde toplam 8 takımımız var. Ayrıca Tokat amatör futbol liginde Topçamspor takımımız mücadele ediyor.  Tokat amatör liginde U. Liglerine 8takımla  katılan tek takım Topçamspor takımıdır. U. Liglerinde Topçamspor takımı olarak her kademede takımı olan tek takımız. U.  14 ler  ve U. 15 ler de Tokat il şampiyonu Topçamspor oldu. U. 17 lerde liderken pandemi nedeniyle lige ara verildi. Bu süreç karşısında ligler tatil olduğundan dolayı sürecin bitmesini ve kaldığımız yerden devam etmeyi bekliyoruz. Bütün bu çalışmaları maddi manevi büyük bir özveri ile yürütmekteyiz. Gazeteniz kanalı ile tüm sporseverlere amatör futbola ve özelde Topçamspor takımına destek vermeye çağırıyorum. Topçamspor olarak büyük bir sıkıntımız var. Bu maddi sıkıntılarda yeterince verimli olmamıza büyük bir engeldir. Bize  destek olan krıl makine yönetim kurulu başkanı Orhan Krala onursal başkanımız Hasan Hüseyin Koç'a , Tokat oluşum gurubuna teşekkür ediyorum. Önümüzdeki sezon desteğin devamını ve yeni destekler beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOPÇAMSPOR TAKIMINDA DIŞARDAN FUTBOLCU VARMI
CEVAP: ORHAN YAZICI:  Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Tokat'lı genç sporcular takımımızda mevcut. Afrika kökenli Çadlı  Adam Hüsseyin Mahama isimli oyuncumuz var. Kendisi G.O.P, Üniversitesi diş hekimliği bölümünde okumaktadır. Diğer sporcularımızın hepse Tokat'lı. Topçamspor futbol takımı olarak kendi yağımızla ancak kavruluyoruz. Onun içinde alt yapı destekli daha çok futbolculara sahada forma şansı5nı vermek zorundayım. Topçamspor kulübü olarak basketbol, bayan erkek voleybol atletizim ve halk oyunları branşında da Tokat ilimize hizmet veriyoruz. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ:  TOKAT AMATÖR KÜMEDE TAKIM SAYISI AZ. BUDA FUTBOLU ETKİLİYORMU. AMATÖR,DE SIKINTILAR NELERDER
CEVAP: ORHAN YAZICI: Amatördeki temel sıkıntının başı herkesin bildiği gibi maddi destek şart. Amatör kümede takım sayısının çoğalabilmesi için gerek kurumların gerekse de değerli iş adamlarımızın bu duruma el atması gerekiyor. Bu zamana kadar Tokatspor yönetimleri alt yapıya gerekli önemi vermediler. Yetiştirdiğim pek çok futbolcu Tokatspor'da kendine yer bulamazken, yönetimler futbol yaşamının sonuna gelmiş yüksek bedelli transferler yaptılar. Netice olarak Tokatspor,un geldiği durum ortadadır. Son 10 yılın yönetimlerinin bunda hataları vardır. Tokat amatörde takım sayısının azlığı,mali sıkıntılar, yönetici eksikliği gibi pek çok sorun bulunmaktadır. Burada özellikle Tokat futbolundaki her takımı da yönetici sıkıntısı vardır. Yetiştirdiğim pek çok futbolcu il dışında bir çok takımda futbol oynuyorlar. Maalesef  bazı ilçelerimizin amatör kümede bile futbol takımları yok. Bu ilçelerimizin amatör kümede takımlarının olmadığı için buda ilimizde amatör kümede futbolun kalitesini düşürüyor.  Ben spor adamı olarak A.Ş. yapısından bu gidişle bir beklentim yok. Zaten takımın durumu ortada. Tokatspor,da teknik heyetteki arkadaşlarım ve futbolculara diyecek hiçbir sözüm yok. Ancak A.Ş. yapısının Tokat'a vereceği hiçbir şey yoktur.

SORU: ARİF SAĞDIÇ: HOCAM SON SÖZLERİNİ ALABİLİRMİYİZ
CEVAP: ORHAN YAZICI:  Amatörde her zamanki olduğu gibi sorunlar yine yaşanacak. Biz spor adamları olarak başta gerekli fedakarlığı yaparak hizmet etmeye devam edeceğiz. Bugün İstanbul'daki düşük kulüplerin de en büyük sorunu pahalı transfer yapmalarıdır. Bu düzenin değişip alt yapıya ve amatöre destek veren yeni bir sisteme geçilmesi zorunluluktur. Futbola ilgi duyan ve ailelere futbolcu kardeşlerime bir çağrım var. Topçamspor futbol okulu pandemi ye rağmen  Haziran ayının ortalarında faal hale geçebilir. İsteyen aileler şahsımla irtibata geçe bilirler. Tokat haber gazetesine bana şu şansı verdiği için çok teşekkür ediyorum. Hocam bizde Tokat Haber gazetesi olarak bizi kırmayıp gelip bize bu röportajı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x