google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tokat’ta bin 250 ton buğday dağıtıldı

Tokat’ta bin 250 ton buğday dağıtıldı

Tokat’ın Zile ilçesinde düzenlenen programla bin 250 ton sertifikalı buğday çiftçilere dağıtıldı.

12 Ekim 2020 - 09:29

Zile ilçesinde Tahıl Üretimi ve Kalitesinin Yükseltilmesi Projesi kapsamında program düzenlendi. Programda çiftçilere sertifikalı buğday dağıtıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Tarım İl Müdürü Orhan Şahin ve Tokat Milletvekili Mustafa Arslan konuşma yaptı.

Daha sonra konuşma yapan Tokat Valisi Ozan Balcı, “Bugün burada İl Özel İdare kaynakları ile 1278 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtıyoruz. Dağıtmış olduğumuz tohumlar çiftçilerimize hayırlı bereketli olsun inşallah. Bizler toprağa, tarıma, üreticiye ve çiftçiye her zaman dostuz. Tokat’ımız da tarım memleketi. İl Özel İdaresi’nden 600 ton buğday desteği veriyoruz ama bu defa bir kat daha artırıp bin 278 ton dağıtım yapmaya karar verdik. Şimdi 50 bin dönüm alan sertifikalı buğdayla buluşmuş olacak inşallah. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

“ZİLE’NİN ÇALIŞKAN ÇİFTÇİLERİYLE GURUR DUYUYORUZ”

Balcı, “Tokat tarım ve hayvancılık memleketi. Toprağa, çiftçiye, üreticiye dost bir vali olarak söylüyorum; Zile’deki zenginlik 5-10 yıl sonra 2 katına çıkacak inşallah. Zaten Reşadiye ve Maşat ovasının ve diğer alanların sulanmasıyla 300 bin dönüm daha sulanmış olacak. Bu da verimin ve tarımsal hasılanın artması demek. Dolayısıyla Zile’nin önü açık. Zile İlçemizin bir de mermer zenginliği var. Dünya mermer rezervlerinin yüzde 40’ı Türkiye’de bunun da yüzde 20’si Zile’de. Yani ilerde mermer anlamında da Zile Türkiye’nin başkenti olacak. İnşallah barajlar, göletler ve yollar bittiği zaman, mermer ekonomiye tam anlamıyla kazandırıldığı zaman Zile’nin ufku açık. Zile’nin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Zile’nin çalışkan çiftçileriyle gurur duyuyoruz. Bu tohumların üretilmesinden, alınmasından ve buraya getirilmesine kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.  Dağıtmış olduğumuz sertifikalı buğday memleketimize, milletimize, insanlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Bol ve bereketli olsun.” Diye konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0