google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKAT’TA EĞİTİM VE TARIMDA UMUT VEREN GELİŞME

TOKAT'TA EĞİTİM VE TARIMDA UMUT VEREN GELİŞME

Tokat’ta uygulanan pandemi tedbirleri ve vatandaşın da bu tedbirlere verdiği desteğin olumlu yansımalarının ilk örneği tarım - hayvancılık ve eğitim alanında oldu.

19 Ocak 2021 - 21:44 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 20:50

Tokat bir dönem vaka sayısındaki artış ile ülkenin en önde gelen şehirleri arasına girerek pandemi döneminin en çok konuşulan illerinden birisi olmuştu. Ülke genelinde uygulanan kısıtlamalara ek olarak, Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’nın başkanlığında toplanan İl Hıfzısıhha Kurulu’nun aldığı tedbirler sayesinde önce vaka sayıları azaldı sonrasında ise yoğun bakım ünitelerindeki doluluk hafifletildi. Vatandaşların da büyük destek verdiği tedbirler dün ilk meyvesini verdi. Tokat Valisi Dr. Ozan BALCI Başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, eğitim ve tarım-hayvancılığın önünü açacak 2 önemli karar aldı.

 

HAYVAN PAZARLARININ KURULABİLMESİNİN ÖNÜ AÇILDI

Alınan kararlardan ilki tarım alanında geldi. Özellikle şehrin en önemli sektörlerinden birisi olan hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara müjde niteliğinde olan bu kararla hayvan pazarlarının kurulabilmesinin önü açıldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 30.11.2020 tarihinde gerçekleşen toplantısındaki 106 no’lu kararın 7’inci maddesinde hayvan pazarlarının kapatılması yönünde karar alınmıştı. Dün yapılan toplantıda alınan ilk karar maddesi de bu yönde oldu. Oybirliğiyle Tokat genelinde bulunan hayvan pazarlarının, sorumlu kurum ve kuruluşlarca, salgınına yönelik hayvan pazarları için belirtilen tedbirlerin alınması ve sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı günlere denk getirilmesi kaydıyla hayvan pazarlarının kurulabilmesine karar verildi.

 

YÜZYÜZE EĞİTİM HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE BAŞLIYOR

Toplantıda alınan 2’inci önemli karar ise Hayat Boyu Öğrenme (Halk Eğitim Merkezlerinde) kurumlarında yüz yüze eğitim hizmetlerinin 15 Şubat’ta başlatılabileceği kararı oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, devam eden uzaktan eğitim çalışmalarının 15 Şubat’ta yüz yüze başlayabileceğini duyurmuş ve Bilim Kurulu’nun alacağı kararın da yine önemli olduğuna dikkat çekmişti. Tokat’ta alınan karar da Halk Eğitim Merkezleri için işaret edilen bu takvim ile aynı doğrultuda oldu. İl Hıfzısıhha Kurulu, oybirliğiyle Tokat genelindeki söz konusu merkezlerin gerekli tedbirleri almak kaydıyla 15 Şubat 2021 tarihinde faaliyetlerine başlayabilmeleri kararını aldı.

 

REHAVETE KAPILINMAMASI ÖNEMLİ

Hayatın yeni normale dönmeye başlıyor olduğunun ilk sinyalinin verildiği bu toplantıda alınan kararların ise vatandaşlar üzerinde bir rehavet oluşturmaması büyün önem arz ediyor. Vatandaşların alınan kısıtlama ve tedbirlere ek olarak kendi kısıt ve tedbirlerini oluşturmaya devam etmeleri de sık sık yetkililer tarafından hatırlatılıyor. Rehavet ile birlikte vaka sayılarında yeniden bir artışın olması, ek tedbir ve kısıtlamaların da getirilmesine neden olabilecek en önemli gösterge olarak görülüyor.

 

TEDBİR VE DENETİMLER DEVAM EDECEK

İl Umumi Hıfzıssıhha meclisince daha önceden alınan kararlarda belirtilen tedbirlerin uygulamasının titizlikle devam edilmesi kararı da alındı. Ayrıca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararı da yinelendi.

Tokat Valisi Dr Ozan Balcı başkanlığında toplanan İl Hıfzısıhha Kurulu Meclisi toplantısına, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Sağlık Müdürü Dr Ahmet Sümbül, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Yılmaz, Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm Dr Fatih Demir, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr Ahmet Bahadır Uçar, Dr Ramazan Toker ve Eczacı Hakan Yılmazer katıldı.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/01/2021-01-19-21-49-47.jpg
2021/01/2021-01-19-21-49-54.jpg
2021/01/2021-01-19-21-49-58.jpg
2021/01/2021-01-19-21-50-05.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK