>
TOKAT’TA ENGELLİ ÇOCUKLARA YAPILAN YATIRIM 125 MİLYON LİRA

TOKAT’TA ENGELLİ ÇOCUKLARA YAPILAN YATIRIM 125 MİLYON LİRA

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen programda konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, temeli atılan Sosyal Hizmetler ve Özel Eğitim kampusü projelerinden bahsetti. Engelli çocuklara Tokat’ta yaklaşık 125 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi

03 Aralık 2021 - 21:06

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Tokat’ta bir dizi etkinlikle kutlandı. 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve resim sergisi ile başlayan programda Kaya Çakır  Kızılay Özel Eğitim Anaokulu’nun sevimli arıları, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Anasınıfı öğrencileri müzik ve dans gösterileri yaparken Özel Eğitim Uygulama Okulu Ront gösterisi sundu. Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu öğrencileri ‘Tebessüm Gösterisi’ yaparken Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu’ndan yine sportmen öğrenciler müzikli Jimnastik gösterisi sundu. Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müzik Grubu koro ve solo şarkılar sundu.

 

Saygı Duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tokat İl Mili Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Taştan yaptı.

 

TAŞTAN: ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER REFORMLARLA KALDIRILIYOR

3 Aralık tarihinin 1993 yılında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu'nun bildirisi ile “Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edildiğini hatırlatan Taştan, “Özel gereksinimli bireyler günlük yaşamlarında pek çok sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Özel gereksinimli bireylerin bağımsız bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda kurumsal hizmetlerin geliştirilmesine, özel gereksinimli bireyler için özel eğitim hizmetlerinin niteliğinin arttırılmasına bu bireylere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmiştir. Özellikle son yıllarda eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine kadar neredeyse her alanda reform niteliğinde yasal düzenlemelerle, özel gereksinimli bireylerin önünde bulunan engel ve eşitsizlikleri ortadan kaldırma konusunda büyük başarılar sağlanmıştır. Bakanlığımız politikaları çerçevesinde eğitim çağındaki özel gereksinimli  öğrenciler için en az sınırlandırılmış eğitim ortamı ilkesinden hareketle destek eğitir odaları, evde eğitim ve özel eğitim sınıflarının yaygınlaştırılması sağlanmıştır” dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü adına ise Güngör Yüce tarafından bir sunum yapıldı.

 

SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise büyük bir aile olduklarını belirterek burada çocuklar ve aileleriyle bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla geçtiğimiz hafta sonu temeli atılan Sosyal Hizmetler kampüsünden bahseden Vali Balcı, özellikle annelerin yükünün ağır olduğunu ve hizmete girecek olan Sosyal Hizmetler kampüsünün engelli bireylere ve ailelerine sosyal hizmet anlamında büyük katkı sunacağını ifade etti.

 

ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YAPILAN YATIRIM 125 MİLYON LİRA

Vali Ozan Balcı, ayrıca Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in büyük katkısıyla hizmete girecek olan Özel Eğitim kampüsünden bahsetti. Projelerin 1 yıl içerisinde tamamlanacağını duyuran Balcı, engelli çocuklar için yapılan yatırım miktarının yaklaşık 125 Milyon lira olduğuna dikkat çekti. Vali Balcı, diğer çalışmalardan da bahsetti. Milli Eğitim Müdürlüğü mihmandarlığında  yürütülen evde özel eğitimden bahseden Balcı “Yaklaşık 80 çocuğumuza evde özel eğitim veriyoruz. Aileler talep ettiği zaman sınıflara özel eğitim sınıfları kuruluyor. Sonuçta biz bir aileyiz. Önceliğimiz çocukların ve annelerin hayatlarını kolaylaştırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Devletimizin, milletimizin bütün imkanları engelli vatandaşlarımızın emrinde bizler de her zaman sizlerin yanındayız, yakınınızdayız. Hayatınızı kolaylaştırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

 

EROĞLU: TOKAT ŞANSLI BİR ŞEHİR

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise çocuklara ‘Cennetin çiçekleri’ diye seslenerek “Burada özel çocuklarımız var, özel insanlar var. Biraz önce ifade ettiğim gibi cennetin çiçekleri var. Onlar mutlu olursa biz mutlu oluruz. Sizler huzurlu olursanız biz huzurlu oluruz. Eğer biz sizin bir derdinize derman olabilirsek kendimizi görevimizi en iyi şekilde yapmış atfederiz. Tokat'ımız gerçekten şanslı bir şehir. Maşallah valisiyle, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla, bütün devlet yöneticileriyle ve bugün gerçekten hep sizlerin yanında duruşlarıyla Tokat çok şanslı bir şehir. Onun için biz ‘Engelli dostu şehir Tokat’ diyoruz. Biz onun için engellisine her zaman sahip çıkan, yanında duran ve bunu Türkiye’ de örnek olarak gösterebilen nadir şehirlerden biri olan Tokat diye gururla, iftiharla bundan bahsediyoruz” diye konuştu.

 

Temeli atılan Sosyal Hizmetler kampüsünden bahseden Başkan Eroğlu, Türkiye’ye örnek olacak proje için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlar ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Temel atılan arazinin Jandarma’ya ait bir arazi olduğunu söyleyen Eroğlu Jandarma’ya da teşekkürlerini iletti.

HABER: Mihriban KOÇAKER

2021/12/2021-12-03-21-07-38.jpg
2021/12/2021-12-03-21-07-41.jpg
2021/12/2021-12-03-21-07-43.jpg
2021/12/2021-12-03-21-07-46.jpg
2021/12/2021-12-03-21-07-49.jpg
2021/12/2021-12-03-21-07-51.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki