>
TOKAT’TA FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

TOKAT’TA FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Tokat Ticaret Müdürlüğü tarafından tüketicinin aleyhine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerine aralıksız devam ediyor.

23 Eylül 2021 - 21:54

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla, son günlerde kamuoyuna yansıyan fiyat artış iddialarının incelenmesi için Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan özel inceleme ekipleri oluşturuldu. Tokat’ta oluşturulan ekipler il ve ilçelerdeki denetimlerine hız verdi.

 

DENETİMLERDE ÖNCELİK; TEMEL İHTİYAÇLAR

Tokat Ticaret Müdürlüğüne bağlı denetimciler; yumurta, un, sıvı yağ, peynir, makarna, sebze ve meyve gibi temel gıda ürünleri ile temizlik maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyat karşılaştırması yaptı.

 

EKMEK GRAMAJLARI KONTROL EDİLİYOR

Denetimlerin birçoğuna ekiplerle birlikte Tokat Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar da katılıyor. Denetimlerde belirli standart ağırlığa bağlı olarak fiyatlandırılmasının olması gereken ekmek gibi ürünlerinde gramaj kontrolleri sağlanıyor.

 

11 BİN LİRADAN 110 BİN LİRAYA KADAR CEZA KESİLEBİLİYOR

Tokat’ta piyasa gözetim ve denetimi görev ve yetkileri kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimlerinin hız kesmeden sürdürülüyor. Fahiş fiyat artışı kapsamında yapılan incelemede bakanlıkça belirlenen temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının kontrolünü yapıp tutanağa bağlanıyor. Bu ürünlerle ilgili son 3 ay içinde, son dönemde yapılan alış ve satışlara ilişkin bilgi ve belgeler işletme yetkililerinden talep ediliyor. Bu çerçevede aşırı bir fiyat artışı olduğunun tespit edilmesi durumunda ve bu fiyat artışının haksız olduğu yani geçerli bir sebebinin olmadığının anlaşılması durumunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca, kanunun 18. maddesi kapsamında 10 bin 911 liradan 109 bin 110 liraya kadar idari yaptırım cezaları uygulanıyor.

 

ALDATICI İNDİRİM ETİKETLERİ DE DENETLENİYOR

Denetimlerde ilk olarak etiketlerde yer alan bilgilerin doğruluğuna bakılıyor. Yani ürün bilgileri gerçekten etikete yansımış mı kontrol ediliyor. Bir diğer kontrol de indirimli fiyatla satılan ürünler gerçekten de indirimli fiyattan satılmış mı sorusuna yanıt aranıyor. En son olarak, etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında herhangi bir fark var mı tespit ediliyor. Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırı durumun olması durumunda etiket başına 452 lira idari yaptırım uygulanıyor. Denetimler fahiş fiyat artışının engellenmesi ve aldatıcı etiket uygulanmasının sona erdirilmesini sağlamak adına devam ettiriyor.

 

DENETİMLER SÜRECİN İLK AŞAMASI, DEVAMI DA VAR

Denetimler, sürecin ilk aşaması olarak yapılıyor. Süreç fiyat tespiti ile tamamlanmıyor. Denetimi yapılan ürünlerin alış ve satış faturaları da ilgili işletmeden talep ediliyor. Bu faturalar arasındaki farkın aşırı, yani önemli ölçüde olması durumunda kurulca bunun gerçekten haklı bir gerekçesinin olup olmadığı araştırılıyor. Gerekirse işletmelerden savunma alınarak bilgi ve belge istenerek kontroller gerçekleşiyor. Adil olmayan bir artış olduğu sonucunu varılırsa kurulun alacağı karar çerçevesinde idari yaptırımlar uygulanıyor.

Dursun Ekrem Er / Özel Haber

2021/09/2021-09-23-21-56-18.jpg
2021/09/2021-09-23-21-56-24.jpg
2021/09/2021-09-23-21-56-29.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x