Tokat’ta günlük doz aşı kapasitesi 26 bin

Tokat'ta günlük doz aşı kapasitesi 26 bin

Tokat'ta mobil aşılama seferberliği Yeni Tokat Havalimanı Şantiye çalışanlarının aşılanmasıyla başladı. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, şu anda günlük 26 bin doz aşı kapasitesine sahip olduklarını söyledi

18 Haziran 2021 - 20:10

Yeni Tokat Havalimanı Şantiye çalışanlarının aşılamarının yapıldığı programla mobil aşılama seferberliği başladı. Tokat İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül'ün de hazır bulunduğu aşılama işleminin ardından Op. Dr. Sümbül, Tokat'ta aşılama seferberliği hakkında açıklama yaptı.

Yaklaşık 1,5 yıldır mücadele ettiğimiz Covid-19 salgınına karşı aşılama seferberliği günlerinin devam ettiğini söyleyen Dr. Sümbül, "Kollarımızı sıvadık. Aşılama, salgınla mücadelede en önemli basamaklardan biridir" dedi.

 

MOBİL EKİPLER OSB'LERDE AŞILAMA YAPIYOR

Tokat'ta; Devlet Hastaneleri, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi ve Özel Hastane dahil olmak üzere tüm hastanelerde, tüm Aile hekimliği birimleri, İlçe Sağlık müdürlükleri, Entegre Hastaneler, Toplum sağlığı merkezleri olmak üzere 1,2,3. basamak sağlık kuruluşlarının tümünde aşı yapıldığını hatırlatan Dr. Sümbül, "Ayrıca 16 Haziran itibariyle üretimin devamlılığını sekteye uğratmamak için organize sanayi bölgelerinde mobil ekiplerimizle de aşı uygulamasına başladık" dedi.

 

AŞI RANDEVUSUYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Sümbül aşı randevu işlemleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Aşı olacak vatandaşlarımızın öncelikle e-devlet ile e-nabız ve MHRS uygulamalarından veya ALO 182 hattından randevu alması ve ALO 182 ile randevu alan kişilerin kısa mesaj yoluyla onam vermeleri gerekmektedir. ( ASI boşluk TCNO boşluk KIMLIKSERINO(SON 4 HANE) şeklinde 2023'e sms atarak gelen cevap metni içerisindeki linki açarak sms metni içerisindeki Onam Kodunu buraya girerek onam verilmektedir. Onam geçerliliğinde süre kısıtı olmadığından randevu aldıktan sonra  beklemeden hemen onam işlemlerini tamamlamalarını öneriyoruz. Aşı randevusunu alan vatandaşımızın onamını hemen vermesi aşılama sırasında sağlık kuruluşlarımızdaki işlemlerini hızlandıracağından bekleme sürelerini azaltacaktır. E-devlet, e-nabız mhrs uygulamalarından alınan randevularda ayrıca mesaj onamına gerek duyulmamaktadır."

 

İL NÜFUSU TEMMUZ AYINDA 1 VE 2. DOZ AŞILANMIŞ OLUR

15 Haziran'da Tokat'ta 8 bin 500 doz aşı uygulandığını bildiren Dr. Sümbül, "Şu anda günlük 26 bin doz aşı kapasitesine sahibiz. Bu yüksek kapasite ile vatandaşlarımız aynı gün randevu aynı gün aşı olma imkânına sahiptir. Bu kapasiteyle aşılama yaptığımızda Temmuz ayı sonuna kadar il nüfusumuzun hem 1. hem 2. doz aşılarını tamamlayıp il olarak rahatlayacağımızı öngörüyoruz. Bilindiği gibi aşılamanın hızlı ilerlemesi toplumsal bağışıklanmanın sağlanması için çok önemli. Vatandaşlarımızı hemen randevularını alıp aşı olmaya davet ediyoruz. Bu süreçte rehavete kapılmadan sorumsuzluğa meydan vermeden üzerimize düşeni hemen yapmalıyız. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalı ve hep beraber kollarımızı sıvayıp aşılanmalıyız" diye konuştu.

HABER: Mihriban KOÇAKER

2021/06/2021-06-18-20-15-36.jpg
2021/06/2021-06-18-20-15-41.jpg
2021/06/2021-06-18-20-15-47.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...