google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tokat’ta Karabağ Zaferi konvoyla kutlandı

Tokat’ta Karabağ Zaferi konvoyla kutlandı

Tokat’ın Zile ilçesinde Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı Dağlık Karabağ'da kazandığı zafer konvoyla kutlandı.

18 Kasım 2020 - 20:00

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da Ermenistan'a karşı kazandığı zaferinin ardından dünyanın dört bir yanındaki Azerbaycan vatandaşları kutlamalara devam ediyor. Yaklaşık 30 yıllık esaretten sonra Dağlık Karabağ topraklarının Ermenistan işgalinden kurtarılması Tokat’ın Zile ilçesinde yaşayan Azerbaycan asıllı Türk Vatandaşları tarafından da coşkuyla kutlandı. Kutlamada, Covid-19 salgını nedeniyle miting yerine araçlar ile konvoy yapıldı.

1877-1878 savaşı sonrasında Azerbaycan’dan Osmanlı Devletine yapılmış kitlesel göç, “Karapapaklar’ın göçü” adını taşıyor. Bu toplu göç içerisinde Ermenistan işgalinden azat edilmeye başlanan Karabağ’dan da 1877-1914 yılları arasında aralıklarla devam eden göçler oldu. Bunun nedeni Birinci Dünya Savaşı öncesinde Rus denetimi altına geçen Türk topraklarında Ermeni silahlı birliklerinin onları hedef seçmeleri ve bu durumun Ruslarca denetlenmemesiydi. Kara yoluyla göç edenlerin bazıları atla, bazıları ise yaya hareket ederek Kars, Ardahan ve Artvin üzerinden Erzurum’da toplandı.

150 BİN KİŞİLİK NÜFUS TÜRKİYE’YE SIĞINMIŞTI

Tokat, Sivas, Yozgat ve Amasya başta olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasına ise Erzurum üzerinden dağıldı. Karabağ Türklerinin bu göçte önemli kayıplar verdikleri, büyük zorluklar ve sıkıntılarla yüzleştikleri biliniyor. Aralarında Karabağ Türklerinin de olduğu göç eden Karapapaklar’ın sayısına ilişkin de çeşitli rakamlar mevcut. Mart 1880 tarihli kayıtlarda Erzurum’da onlara ayrılmış yurtlara gönderilmek üzere 8 bin göçmen hanenin olduğu belirtiliyor. Bu ortalama 40 binlik göçmen nüfus anlamına geliyor. 1914 yılına kadar bu sayı 30 bin haneyi bulurken bu rakam ortalama 150 binlik bir nüfusun Türkiye’ye sığındığını gösteriyor. Tokat’ın Zile ilçesinde de yaklaşık 10 bin kişiyi bulan Karabağ asıllı vatandaşlar, Özyurtlarının azat edilişini düzenledikleri konvoyla kutladı.

KONVOYLA KUTLADILAR

Konvoyu düzenleyen Zile Azerbaycanlılar Karabağ Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeynel Bayramoğlu, yaptıkları kutlama ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında: “Bugün bizim için mutlu bir gün. Karabağ’ın azat edilmesinin kutlamasını yapıyoruz. Bugünün yaşanmasında emeği olan başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ordusu’na, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve bizlere desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Karabağ Azerbaycan’dır diyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık 30 dakika süren konvoya katılan araçlar Türkiye ve Azerbaycan bayraklarla süslendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TSO Başkanı Dr. Ali Çelik'ten haciz şoku!
TSO Başkanı Dr. Ali Çelik'ten haciz şoku!
GÖKMEDRESE’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
GÖKMEDRESE’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0