TOKAT’TA KARNAVAL HAVASI
Reklam

TOKAT'TA KARNAVAL HAVASI

Milli Eğitim Bakanlığı, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve OKA işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Tokat Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı Festivali başladı. Festival için Tokat'a gelen halkoyunları ekiplerinin kortej yürüyüşü caddeyi karnavala çevirdi

19 Mayıs 2017 - 12:51 - Güncelleme: 23 Mayıs 2017 - 12:55

18-20 Mayıs tarihlerini kapsayan Tokat Geleneksel El Sanatları Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı Festivali dün Gaziosmanpaşa Stadyumu önünden kortej yürüyüşü ile start verdi. 7 Bölgeden gelen Türkü Grupları ve rengarenk yöresel kıyafetleri ile halkoyunları ekiplerinin katıldığı kortej yürüyüşü Tokat'ın caddelerinde adeta karnaval havası estirdi. Dans gösterileri eşliğinde yürüyen grupları, vatandaşlar ellerinde cep telefonları ile ilgiyle görüntülemeye çalıştı.
Yürüyüş tarihi Sulusokak'ta sona erdi. Burada protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmalar öncesi festival ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kutlama telgrafları okundu. Eski Bakan Ali Şevki Erek, Muğla Valisi Amir Çiçek, Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt da birer telgraf gönderdi.

EROĞLU: GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞE TAŞIYORUZ
Telgrafların okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Tokatımız geçmişi olan, tarihi olan 14 tane beyliğin kurulduğu 7 bin yıllık tarihiyle bugün Türkiyemizin kendinden bahsettiren illerinden bir tanesi. El sanatları, doğası, tarihi güzellikleri ve güzel insanlarıyla Hz. Mevlana onun için demiş ki; Tokat'a gitmek gerek." Biz de içinde yaşadığımız bu şehri insanların gurur duyacağı bir şehir haline getirmenin gayreti ve heyecanı içerisindeyiz. Bu şehri geleceğe hazırlarken, geçmişimizi geleceğe taşımayı da önemsiyoruz. İşte onun için Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı ile 4 gün boyunca Tokat'tan esintileri hem değerli halkımıza hem de dışarıdan gelecek olan ziyaretçilerimize aksettirelim istedik. Çok güzel etkinliklerimiz olacak. Tokatımızın yazmacılığını, bakırcılığını, bez bebeklerini ve daha nice el sanatlarını burada bir kez daha ifade ederken diğer taraftan sadece Tokat değil 7 bölgeden gelen misafirlerimizle bir türkü bayramı yapacağız. Yavaş Moda günlerin de ise geleneksel kıyafetlerimizi sergileyeceğiz. 2 Defilemiz olacak. Tarihi mekanlarımızı ön plana çıkartacağız. İlkini gerçekleştirdiğimiz bu festivalin inşallah önümüzdeki yıllarda da devamını getirmiş olacağız." Diye konuştu.
AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır ise "Hem akademik hayatımda hem de siyasi hayatımda Tokat'ın bu kadar sanat, müzik, kültür zenginliği envanteri olmasına rağmen bunu tanıtmak noktasında gerekli çabayı gösterebilmiş değiliz. Çok şükür bu faaliyet, zenginliklerimizin hem kendimize hem ülkemize hem de dünyaya tanıtılmasında vesile olacak bir adımdır" dedi. Tokat Valisi Cevdet Can tarihi şehir, kültür başkenti Tokat'ı geleneksel el sanatlarının başkenti yapmak için yola çıktıklarını söyledi.

BAKAN YARDIMCISI YAYMAN:
TOKAT'IN SÖZÜ BİZİM İÇİN EMİRDİR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı da Hüseyin Yayman, Tokat'ın gelenek ile geleceği birleştiren bir şehir olduğunu belirterek,"Tokat Türk İslam medeniyetinin en önemlilerinden bir tanesi. Tokat'ı biz sadece kültürel değerleri ile sadece cömertliği ile sadece güzel insanları ile bilmiyoruz. Biz Tokat'ı türkülerimiz, hüzünlerimiz ile biliyoruz. İngilizlerin bir atasözü var 'Türküleri yazanlar, kanunları yazanlardan daha güçlüdür' Tokat türkü, destan yazan şehirlerden bir tanesi. İnşallah biz bakanlık olarak Tokat için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Tokat'ın sözleri bizim için emirdir. Çünkü biz Tokatımıza yapılmış her hizmetin medeniyetimize yapılmış bir hizmet olduğuna inanıyoruz." Dedi.
Konuşmaların ardından Yöresel el işi ve yiyeceklerin bulunduğu standların açılışını yapan protokol, ürünleri yakından inceledi. Geleneksel El Sanatları ve Tokat Gravürleri sergisini de gezen konuklar, standları tek tek gezdi. Üzüm yaprağıyla ünlü Erbaa'nın standında hazırlanan baklalı yaprak sarma kazanının başına geçen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı da Hüseyin Yayman, Vali Cevdet Can, milletvekili Zeyid Aslan'a elleriyle dolma ikram etti. Dolmanın tadına bakmayı da ihmal etmeyen Yayman, oldukça lezzetli bulduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor