google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Tokat’ta kenevir üretimi sonuç vermedi

Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi

Tokat’ta 2019 yılında başlanan kenevir üretiminin başarılı sonuç vermediği Samsun OMÜ ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ortaklaşa tohum çoğaltma çalışması yapıldığı öğrenildi

07 Temmuz 2020 - 16:46 - Güncelleme: 03 Eylül 2020 - 10:37

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde 2019 yılında özel işletmeye ait 60 dönümlük tarlaya 200 kilo kenevir tohumu ekilmişti. Turhal ilçesine bağlı Arzupınar köyü mevkinde bulunan özel tarım işletmesi arazisinde düzenlenen törenle 200 kilo kenevir tohumu ekilmişti. 2019 yılında 2-3 deneme amaçlı kenevir ekimi yapıldığı ancak başarılı sonuç elde edilemediği öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, şuan kenevir tohumu çoğaltma çalışması yapıldığını söyledi. Tohum çoğaltma çalışmasının Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi ile Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ortak bir çalışmayla yürütüldüğünü bildiren Tokat Tarım Müdürü Orhan Şahin, tohumun tescillendiğini çoğaltma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Tokat’ta kenevir üretimiyle ilgili geçtiğimiz yıl çiftçiler tarafından 2-3 deneme yapıldığını ancak başarılı sonuç alınamadığını ekleyen Şahin, bu yıl ise kendilerine herhangi bir müracaat gelmediğini yani Tokat’ta kenevir üretimi yapılmadığını aktardı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün 2020 yılı ‘Kenevir Tarımı’ broşürü yayınlandı. Broşürde bitki hakkında bilgiler şöyle:

KENEVİR BİTKİSİ HAKKINDA

Kendir, kınnap, kendirik ve çedene adları da verilen kenevir, sapından elde edilen lifleri ve tohumlarından elde edilen yağı için yetiştirilen çok eski bir kültür bitkisidir. Kenevir ülkemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 26 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında, kenevire bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanması için izinli kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar doğrultusunda ekimler gerçekleştirilmektedir.

TOKAT, TARIMINA İZİN VERİLEN 19 İL ARASINDA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016 yılında yürürlüğe konulan yönetmelik gereğince Türkiye’de kenevir tarımına izin verilen aralarında Tokat’ın da olduğu 19 İl bulunuyor. Kenevir ülkemizde yazlık olarak yetiştirilmekte. Hafif donlara karşı dayanıklı olan kenevir, -5 dereceden daha düşük sıcaklıkta zarar görüyor. Karadeniz bölgesi sahil kuşağı için mart ayının ikinci yarısından, İç ve geçit bölgelerde mart ayı sonunda, nisan başında, Akdeniz ve Ege Bölgesi iç kesimlerinde mart ortası, nisan ayının ilk haftasında ekimler gerçekleştirilmektedir. Kenevir bitkisi lif üretimi için 4-4,5 aylık, tohum için ise 5-5,5 aylık bir yetişme süresine ihtiyaç duymaktadır.Yağışın yetersiz olduğu yerlerde sulamak suretiyle, tohum ve lif üretimi mümkündür.

KENEVİR HASADI HAKKINDA

Kenevir bitkisinde erkek ve dişi bitkiler, birbirinden farklı zamanlarda olgunlaşıyor. Erkek bitkiler dişi bitkilerden daha erken olgunlaşır. Erkek bitkiler çiçek açtıktan 5-10 gün sonra yaprakları dökülmeye başlaması ve sapın sararmaya başlaması olgunluk belirtileridir. Lif amaçlı üretim için en iyi hasat zamanı bu dönemdir. Dişi kenevirlerde ise tohum olgunlaşması için erkek bitkilerin olgunlaşmasından sonra 4-5 hafta daha beklemek gerekir. Hasat genellikle el ile sökerek yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0