TOKAT’TA KORONAVİRÜS SEFERBERLİĞİ

TOKAT'TA KORONAVİRÜS SEFERBERLİĞİ

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, koronavirüse karşı Tokat'a alınan ve alınacak önlemleri anlattı. Eroğlu, başta toplu taşıma araçları olmak üzere, otobüs duraklarında, camilerde, cadde ve sokaklarda dezenfekte çalışmaları başlattıklarını ve bu çalışmaların devam edeceğini söyledi. Öte yandan Başkan Eroğlu, vatandaşların çöplerini, çöp toplama saatine yakın bir zamanda çıkarmaları konusunda da uyardı.

14 Mart 2020 - 12:29 - Güncelleme: 14 Mart 2020 - 12:32


Koronavirüsle mücadele tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de devam ediyor. Bakanlıkların yapmış olduğu çalışmalar sonra Tokat'ta da önlemler artırıldı. Bu kapsamda Tokat Belediyesi ekipleri de başta toplu taşıma araçları olmak üzere, otobüs duraklarında, camilerde, cadde ve sokaklarda dezenfekte çalışmaları başlattı. Konuyla alakalı basın toplantısı düzenleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Bu sabah itibariyle yapılacak olan çalışmalarla ilgili organizasyon toplantılarımızı da gerçekleştirmeye başladık. İlgili arkadaşlarımızı da şu anda arazide şehrimizin sokaklarında, caddelerinde görevlendirdik ve hızlı bir şekilde Tokat'ta gerekli tedbirler alınıyor herkesin içi rahat olsun. Şehrimizde her türlü tedbirler, önlemler alınmakta. İnşallah herhangi bir olay vuku bulmadan bu süreci atlatacağımıza inanıyorum.  Tabi koronavirüs bilindiği gibi yaklaşık 3 aydır tüm dünyanın gündeminde. İlk olarak Çin'de varlık gösteren daha sonra yavaş yavaş dünyaya yayılan ve birçok insanın ölmesine neden olan bu virüs herkesin gündeminde olan bir mevzu. Ama hamdolsun baktığımızda başta Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımız ve cumhurbaşkanlığımız olayın ilk çıktığı andan itibaren çok yoğun bir şekilde tedbirler alıyor. Daha birkaç gün öncesine kadar da Türkiye'mizde virüse dair bir bulguya rastlanmamıştı. Şu anda Sağlık Bakanımızın yaptığı açıklamalara göre iki vatandaşımızda sonuçlar pozitif çıktı. Ama baktığımız zaman okullarımızın, üniversitelerimizin  tatil edilmesi, dün geceden itibaren bütün illere ve ilçelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen genelge doğrultusunda yapılacak olan çalışmalar hastalığın ülkemizde yayılmasını önleyecek inşallah” dedi.
Tokat'ta alınan ve alınacak önlemler hakkında da bilgiler veren Başkan Eroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kişisel hijyene dikkat edilmeli”
“Önlem noktasında konuşacak olursak başta kişisel hijyen çok önemli. Baktığımızda kişisel temizlik konusunda zafiyeti olan pek çok ülkede virüsün yayılım oranın çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Hamdolsun bizler gerek dinimizin bize emrettiği gerekse öfr adetlerimiz gereğince temizliğimize önem verdiğimiz için ülke olarak koronavirüsten en az etkilenenler arasındayız. Ellerimizi gün içerisinde sık sık yıkamak, toplu yerlerde fazla bulunmamak, tokalaşmamak bunlar kişisel anlamda hepimizin yapması gerekenler arasında”

“Camilerde dezenfekte çalışmaları devam ediyor”
“Şehrimizin birçok noktasında biz de çalışmalarımıza başladık. Örneğin Cuma namazlarında camilerimiz dolacak. Biz hemen sabah namazı itibariyle Müftülüğümüzle de gerekli irtibatı sağlayarak camilerimizde hızlı bir şekilde dezenfektasyonları yapmaya başladık. Başta Alipaşa Camimiz olmak üzere Behzat Camiinde, Meydan Camiinde, Ulu Camiinde, Fatih Camiinde yani birçok camimizde dezenfekte çalışmalarını yaptık”

“Toplu taşıma araçları ve duraklar aralıksız dezenfekte edilecek”
Diğer yandan toplu taşıma araçları da çok önemli. Bu konuda da kooperatifle görüştük. Bugün itibariyle toplu taşıma araçlarımızın da tamamı dezenfekte edilecek. Bu dezenfektasyon çalışmaları bir kereye mahsus değil tabi ki. Bu araçların dezenfekte çalışmalarına belli periyotlarla devam edilecek.  Bir başka çalışma alanımız ise duraklar. Duraklarımız da vatandaşlarımızın yoğun şekilde bulunduğu yerler. Duraklarımızda da aynı şekilde dezenfektasyonlar yaparken, oralara hijyen kutuları koyarak vatandaşlarımızın ellerini dezenfekte etmelerine yardımcı olacağız. Böylece önümüzdeki 2 ay süresince de duraklarımızda bu tip örnekleri almaya devam edeceğiz”

“Çöp konusunda vatandaşlarımız dikkatli olmalı”
Çöp konusunda vatandaşları uyaran Başkan Eroğlu, çöp toplama saatlerine yakın bir zamanda çöplerin kapıya çıkarılmasını istedi. Çöpleri daha sık ve daha düzenli bir şekilde toplanmasını sağlayacaklarını ifade eden Eroğlu; “Çöplerin mümkün olduğunda caddelerde, sokaklarda uzun süre kalmalarına izin vermeyeceğiz. Bu konuyu da önemsiyoruz ve hemşehrilerimizden bu noktada bir talebimiz olabilir. Bu da şu malumunuz biz belli saatlerde çöpleri topluyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız o saatlere yakın saatlerde çöplerini getirip koymaları. Bu konuda özellikle insanlarımızdan ricada bulunuyorum. Ayrıca bütün çöp konteynırlarımızı hemen yıkayacağız. Zira geçtiğimiz hafta sırf bu iş için özel bir makine aldık. Bugün itibariyle de hemen bu işe de başlıyoruz ve çöp konteynırlarımızı tertemiz hale getirmiş olacağız” diye konuştu.

Eroğlu, Tokat'ta fırsatçılıkla alakalı bir şikayet almadıklarını söyleyerek bu konuda araştırmaların devam ettiğini kaydetti. Tokat'ta her hangi bir vaka olmadığını söyleyen Başkan Eroğlu şöyle konuştu:
“Tokat'ımız hamdolsun bu konularda gerçekten vefakardır. Şehrimizde fırsatçılık yapmak, stokçuluk yapmak ya da fahiş fiyatlarla ürün satmak konularında bizlere çok ciddi şikayetler de gelmedi hamdolsun. Ama olası böyle bir duruma karşı da şu anda Ticaret İl Müdürlüğümüz ve Zabıta Müdürlüğümüz birlikte çalışmalarını yürütüyorlar. Sonuç olarak Allah'a şükür Tokat'ımızda herhangi bir vaka veya iddia yoktur. Başta belediyemiz olmak üzere bütün kurumlarımız hummalı bir çalışma içerisinde. Bizler de bu anlamda bütün ekiplerimizle tek gündem maddemizin bu olduğunu ifade ederek çalışıyoruz. Bu çalışmalar tek bir seferle kalmayıp periyodik olacak düzenli bir şekilde devam edecek. Özel ekiplerimizi de kurduk hepsi sahada çalışıyorlar. Tokat'ımız zaten temiz bir şehirdi. Temiz şehir olma devam edecek. Allah hepimizi muhafaza eylesin. İnşallah Tokat'ımızda herhangi bir sorun yaşanmadan bu süreci birlikte beraberce atlatacağız.”
Toplantı sonrası Başkan Eroğlu basın mensuplarına Tokat'a özgü olan ak zambak kolonyası hediye etti.

2020/03/2020-03-14-12-31-15.jpg
2020/03/2020-03-14-12-31-19.jpg
2020/03/2020-03-14-12-31-23.jpg
2020/03/2020-03-14-12-31-25.jpg
2020/03/2020-03-14-12-31-50.jpg
2020/03/2020-03-14-12-32-04.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta vaka sayısı 80
Tokat’ta vaka sayısı 80
Asılsız paylaşımlara MEB hukuki süreç başlattı
Asılsız paylaşımlara MEB hukuki süreç başlattı