google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
TOKAT’TA KÖYLÜLER KAR DUASINA ÇIKTI

TOKAT’TA KÖYLÜLER KAR DUASINA ÇIKTI

​​​​​​​Tokat'ta Eze köyü sakinleri, bu yıl yağış olmaması nedeniyle cami imamı eşliğinde 'kar duası'na çıktı.

31 Aralık 2020 - 23:57

Tokat il merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Eze köyü sakinleri bu yıl yağış olmaması ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kar duası yapmaya karar verdi. Eze köyü sakinleri sabah saatlerinde camiiden yapılan duyuru ile camii avlusunda toplandı. 

 

Emekli imam Adil Kılıçaslan'ın yaptığı kar duasına erkekler ve çocuklar camii avlusunda duaya katılırken, kadınlar ise köy meydanında ellerini açarak eşlik etti.

Camiden anonslarla vatandaşlar duaya çağrıldı

Eze Köyü sakinleri cami hoparlörlerinden yapılan çağrılarla kar duasına davet edildi. Yapılan anonslar: “Komşular, kar duasına başlanacaktır. Çocuklarımızı da alıp caminin bahçesine gelelim” ve “Kar yağması için dua yapılacaktır. Çocuklarınızla beraber caminin bahçesine gelip duamıza icabet edelim. Allah’ım yaptığımız duaları dergahında kabul eylesin” şeklinde yapıldı.

Bu zamana kadar böyle kuraklık görülmedi

Eze Köyü Muhtarı Ferhat Kılıçaslan bölgede son yılların en büyük kuraklığını yaşamaktan endişe ettiklerini söyledi: Muhtar Kılıçaslan şöyle konuştu: “Bu sene yok böyle bir şey yani. Bu zamana kadar ben bu yaşıma geldim ben görmedim böyle bir kuraklık. Onun için de değerli hocalarımız ve köy halkımızla birlikte duaya çıktık. İnşallah kabul olur. Kuraklık olarak da yaşıyoruz, virüs olarak da yaşıyoruz. Her türlü 2020 yılı sıkıntılı bir yıl oldu. Karlı, virüs belasından kurtulmuş bir yıl temenni ediyoruz yani. Bunun için de kar duasına çıktık. Hiç yağış olmadı. Bugün Rabbimizin rahmetini umarak kar ve yağmur için bir araya geldik. Kardeşlerimizle, köylülerimizle, çocuklarla, kadınlarla beraber yağmur için duaya geldik Rabbimizin huzuruna. İnşallah Rabbimiz bizleri huzurundan boş çevirmez. Bu sene mesela birinci ay olmuş. 2 gün sonra birinci ay. Hiç kar yağmadı, yağmur yağmadı. Rabbimizin burada da bir imtihanıdır bizim için. Bu salgın hastalıktan da böyle bereketsizlikten de bizleri muhafaza eylesin.”

Haber: Dursun Ekrem Er

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0