Tokat’ta pandemi hastanesi sayısı 2’ye düşürülecek

Tokat'ta pandemi hastanesi sayısı 2'ye düşürülecek

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı vaka sayılarında Tokat’ta bir düşüş yaşandığını ancak sıkı önlemlerin devam edeceğini bildirdi. Tokat Basını ile video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıda konuşan Vali Balcı, şuan pandemi hastanesi olarak hizmet veren 3 hastaneden üniversite hastanesinin covid hastaların tedavisi tamamlanınca artık covid hasta kabul etmeyeceğini açıkladı

30 Nisan 2020 - 14:25 - Güncelleme: 30 Nisan 2020 - 22:00

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, video konferans yöntemi ile Tokat Basınının bazı temsilcileri ile bir araya geldi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Kemal Özdilek ve Yazıişleri Müdürü Sırrı Sürer’in de katıldığı basın toplantısında Vali Balcı koronavirüs salgını ile mücadelede alınan tedbirler doğrultusunda yürütülen çalışmaları aktardı. Basın mensupları da gündeme dair sorularını yöneltti.

 

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs yeni tip Covid-19 Pandemisi Aralık ayından bu yana halen hızını kesmezken can almaya devam ediyor. Covid-19 tehlikesine karşı vakaların görülmeye başlandığı Mart ayından beri Türkiye’de sıkı tedbirler uygulanırken ekonomik ve sosyal hayata dair vatandaşların salgın sürecini en az hasarla atlatması için çalışmalar sürüyor.  81 İlde valiler koordinesinde yürütülen çalışmalar basın kanalıyla sık sık vatandaşa duyurularak halkın sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyarılar sürüyor.

 

Tokat’ta koronavirüs salgını ile ilgili süreçte 3 tane Pandemi Hastanesinin hizmet verdiğini söyleyen Vali Balcı, hasta sayısının azaldığını ancak önlemlerin bırakılmaması gerektiğini söyledi. Vali Ozan Balcı “Şuan 3 hastanemiz Pandemi Hastanesi olarak hizmet veriyor. Ama hasta sayısı azaldı. Bu yüzden üniversite hastanesinde kovid hastası bitince ya da azalınca kovid hasta kabul etmeyecek, Devlet Hastanesine gönderilecek. Üniversite Hastanesi normal hizmetine devam edecek. Diğer hastalar için Medical Park ve Devlet Hastanesi kovid hizmeti verecek. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı oranda Tokat’ta da düşüş var. Ama önlemleri bırakmayacağız. İnsanların rahatlamaması lazım” diye konuştu,

Vefa Sosyal Destek Ekiplerimiz Devletimizin Gerçek Sahibi Milletimizin Her Zaman Yanındadır
65 yaş üstü ve sokağa çıkamayan kimsesiz vatandaşlar için Vefa Sosyal Destek ekiplerinin hazır ve nazır olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu vatandaşlarımızın evlerine kadar hizmet götürüyoruz. Şu ana kadar 30 bine yakın talep değerlendirildi. 20 bin talebin de ihtiyacı karşılandı. Devletimizin milletimizin imkanları güçlü. Vatandaşlarımızın yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz. Gerek maddi yardımlar ile gerek gıda yardımları ile vatandaşlarımızın yanında olduk. Devletin gerçek sahibi millettir. Millet ne kadar zenginse devlette o kadar zengindir.” dedi. 

 

1.ve 2. Faz Yardımlarda 30 Milyon TL Vatandaşlarımıza Ulaştırıldı
Vefa Sosyal Destek büroları aracılığıyla yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza şu ana kadar 15 bine yakın gıda kolisi ulaştırıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Aynı zamanda ihtiyacı olan vatandaşlarımıza maddi destekte veriyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın ilan etmiş olduğu Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında Aile Bakanlığımız bünyesinde Vefa Sosyal Destek büroları aracılığıyla 30 bin vatandaşımıza ulaşıldı. Yaklaşık olarak da 30 milyon TL maddi yardım yapıldı. Bu yardımlar 1. ve 2. Faz olarak sosyal yardımlar kapsamında dağıtıldı.” diye konuştu. 

 

3. Faz Yardım Başvuruları Devam Ediyor
3. Faz yardım başvurularının da devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “1. ve 2. Faz yardımdan yararlanamayan yani 30 bin kişinin içerisine giremeyen ayrıca İŞKUR’un vermiş olduğu işsizlik sigortası ile kısa çalışma ödeneğinde yararlanamayan vatandaşlarımız için de  devletimiz 3. faz sosyal yardımları ilan etti. Vatandaşlarımız e- Devlet şifresini kullanarak başvuruda bulunacaklar. Bu yardıma esnaflarımız ile esnaflarımız yanında çalışan işçiler, işsiz kalanlar, işyeri kapanan başvurabilirler. 


Bunu da bizler kolaylaştırmak için ilçelerde kaymakamlıklar, ilde de Valilik SYDV bünyesinde Gençlik Merkezinde ofis açtık. Vatandaşlarımız e-Devlet şifresini kendileri almak kaydıyla, sisteme girmekte zorluk çeken vatandaşlarımıza, arkadaşlarımız kurmuş olduğumuz ofislerde yardımcı olacaklar.” diye konuştu. 


Her Evde Kazan Kaynayacak
Vefa Sosyal Destek ekipleri arasında yer alan imamların açta ve açıkta kimsenin kalmaması için hane ziyaretleri yaptığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Her imam sadece camisinden değil, aynı zamanda mahallesinden de sorumlu. Aç açıkta kimse kalmamalı. İmam arkadaşlarımızda yaklaşık 8 bin haneyi gezdiler. 20 bin kişiyle irtibata geçtiler. Özellikle de 65 yaş üstü ve yalnız yaşayan, dışarı çıkamayan mağdur durumdaki vatandaşlarımızın ihtiyaçları tespit edilerek giderildi. Kısacası Allah’tan gayrı bakacak kimsesi olmayanlara Devletimiz hazır, nazır ve hızır bu konuda.


Bizler ayrıca Vefa Sosyal Destek Büroları aracılığıyla şehit gazi çocukları, yetim öksüzler, engelli çocuklar, kronik hastalığı olan çocuklar, çölyak hastalığı olan çocuklar, romatizmal hastalığı olan çocuklar, fakir fukara çocuklarına yönelik olarak, Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla tek tek taleplerini aldık. Önümüzdeki haftadan itibaren talepleri yerine getireceğiz. Çocuklarımızın her zaman yanındayız. “şeklinde konuştu. 


“Çocuklarımız Bizim Geleceğimiz”
Vali Dr. Ozan Balcı, Etüt Tokat’ın  You Tube kanalıyla devam ettiğini belirterek, “Hedefimiz eğitimde ilk 20 yılda ilk üçe, ilk 5 yılda ilk beşe girmek.  12.sınıflar ve  8. sınıflar  derslerine devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın yürüttüğü EBA programımız var. Bizim de EBA’ya destek olarak öğretmenlerimizin yürüttüğü yüz yüze eğitim programımız var. Öğretmenlerimiz öğrencileriyle yüz yüze buluşuyor. Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.  Velilerimize de şunu söylemek istiyorum. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onların eğitimleri bizim için önemli. Eğitimleri ile özel olarak ilgilenmek lazım. Çocuklarımız da zor dönemden geçiyorlar. Çocuklarımızla özel olarak ilgilenelim. Çocuklarımıza sahip çıkmak lazım. Buradan emeği geçen bütün öğretmenlere de teşekkür etmek istiyorum.“


Kitap Tokat Devam Ediyor
Kitap Tokat’ın  kaldığı yerden devam ettiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuklarımızın kitap okumasını önemsiyoruz. Kurduğumuz kitaptokat.gov.tr ile öğrencilerimiz kitap taleplerini bizlere iletecekler. Yaklaşık 80 bine yakın kitap aldırdık. Ana okulundan liseye kadar kitap listelerimiz oluşturuldu. Öğrencimiz sisteme girecek ve istediği kitabı seçecek. Biz de 1 hafta içerisinde öğrencimizin kitaplarını evlerine göndereceğiz  Kitapları çocuklarımıza hediye edeceğiz. Çocuklarımızı desteklememiz lazım. Çünkü çocuklarımızı şu anda evlerindeler ve evden çıkamıyorlar. kitaptokat.gov.tr bir hafta içerisinde başlayacak. Ayrıca işitme engelli ve görme engelli çocuklarımız için de çalışmalarımız sürüyor. “ dedi. 

 

23 Nisan Resim Yarışmasına Katılan Çocuklarımıza Hediyeleri Gönderilecek
Vali Dr. Ozan Balcı,  TBMM’nin  kuruluşunun 100. yılı için düzenlenen resim yarışmasına yaklaşık 650 çocuğun sisteme resim yükleyerek katıldığını söyledi.  Yarışmaya katılan öğrencilere hediyelerinin de en kısa sürede ulaştırılacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Çok güzel resimler vardı, çocuklarımıza yapmış oldukları resimlerden dolayı teşekkür ediyorum. “dedi. 


“Tedbirlerimizi Alarak Tarımsal ve Hayvansal Üretimi Aksatmayacağız”
Tokat’ın tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bir taraftan pandemi mücadelesine devam ederken, bir taraftan da üretimin aksamaması gerektiğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarımsal ve hayvansal üretimin düşmemesi lazım. İlde benim, ilçelerde kaymakamlar başkanlığında Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme Kurullarımızı oluşturduk. Çalışmaları gün gün takip ediyor, haftalık değerlendirme toplantısı yapıyorum. Bitkisel ve hayvan üretim, tarımsal sanayi, tarım işçileri ve çiftçilerin durumu ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tedbirlerimiz devam ederken, üretimimizi diri ve ayakta tutmamız lazım. Toprağın, çiftçinin, üretimin,tarımın ve hayvancılığın dostu bir vali olarak işleri kolaylaştırmak bizim görevimiz. Üretimi düşürmeyelim. Pandemi ile mücadele ederken, çiftçilerimizin işini kolaylaştıracağız  ve üretim aksamayacak. Dengeyi sağlamak zorundayız. Bir taraftan da tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak için başlattığımız projelerimizi uyguluyoruz. Seracılığı uyguluyoruz. 240 bin ceviz diktik bu sene. 500 dönüm çilek veriyoruz vatandaşlarımıza. 25 ton kuru fasulye tohumu dağıttık. 80 tona yakın kaba yem bitkisi dağıttık. Buğday tohumu dağıttık. 3 bin dönüm de asma yapılacak. OKTAM karşısında özel idare olarak kurduğumuz fidanlık üretim alanında 60 bin tane Niksar cevizi fidanı aşıladık. 1 yıl sonra vatandaşımıza dağıtacağız. Bunun dışında yine aynı yerde 60 bin tane meyve aşıladık. Sonbaharda vatandaşlarımıza dağıtacağız.  Ayrıca fidanlıkta 100 bin ceviz diktik. Meyveciliği de özel olarak destekliyoruz. Şuanda ceviz üretimini iki katına çıkardık. Hedefimiz mevcut üretimi 3 katına çıkarmak.” dedi.


5 Yılda 500 Bin Koyun Projesini Yürütüyoruz
Tokat’ta koyunculuğun geliştirilmesi için başlatılan 5 yılda 500 bin koyun projesinin yürütüldüğünü ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ta koyunculuğu da geliştireceğiz. Hayvansal üretimi arttırmamız lazım. Türkiye’ye örnek olacak güzel bir projeyi yürütüyoruz.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Köylülerimize hayırlı olsun. “ diye konuştu.


Gençlik ve Spor Hizmetleri İhalelerinin Hazırlıkları Başladı

Diğer kamu hizmetlerinin de aksamadan devam ettiğinin altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaklaşık 60 milyon liralık Tokat genelindeki spor altyapısı için yatırım protokolü imzalamıştık.Yatırımların ihale hazırlıkları  yapılıyor, bu sene temelleri atılacak.

 

Yüzme havuzlarından kapalı spor salonlarına, halı sahalardan güreş merkezlerine kadar spor faaliyetlerine büyük bir altyapı oluşturmuş olacağız.”dedi. 


Köylere 43 Milyon Yatırım
KÖYDES kapsamında köylere 50 milyona yakın yatırım yapılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Devletimizin tahsis ettiği 50 milyona yakın KÖYDES kapsamında köylere yatırım yapacağız. Köylerin stabilizesi, kilitli parkesi, birinci ve ikinci asfaltı, bsk’sı, içmesuyu, kanalizasyon, coğrafi işaretleri konusunda çalışmalar başladı. Haziran ayı itibariyle çalışmalara başlayacağız. Köylerde, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

 

2020/04/2020-04-30-21-59-25.jpg
2020/04/2020-04-30-21-59-28.jpg
2020/04/2020-04-30-21-59-41.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşmeye başladık
Normalleşmeye başladık
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI